İsrail’in Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılar, tüm dünyadan tepki toplamaya devam ediyor. Türkiye’de de vatandaşlarımız global çapta uygulanan boykot kararına tam uyum sağlama gayretinde… Bu doğrultuda pek çok kişi Türkiye’deki İsrail ürünlerini satın almayarak boykota katılım gerçekleştiriyor. Bazı durumlarda da kozmetik markaları gibi spesifik araştırmalar da yapılabiliyor. Sizler için İsrail kozmetik markaları listesi güncel halini açıklıyoruz.

İsrail destekli kozmetik markaları, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de faaliyetlerine devam etmektedir. Bu kapsamda İsrail ürünü kozmetik markalarını pek çok markette bulabiliyorsunuz.

Eğer İsrail’i destekleyen kozmetik markalarını satın almak istemezseniz ve tam listeyi arıyorsanız, doğru adrestesiniz! İşte detaylar…

İsrail Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

İsrail, son dönemde Gazze’ye yapmış olduğu saldırılar sonrasında tüm dünyadan tepki toplamaya devam ediyor. Türkiye’de vatandaşlar, İsrail ürünlerini satın almamayı tercih ederek tepkilerini dile getiriyor ve global çapta düzenlenen boykot eylemlerine katılıyor.

İsrail kozmetik markaları ise daha spesifik bir şekilde bu boykota katılmak isteyenlerin yaptığı araştırmaların başında gelmektedir.

İsrail’e ait kozmetik ürünleri ve markaları, aralarında Nivea, Loreal Paris gibi dünyaca ünlü markaların da olduğu çok geniş bir listeyi kapsamaktadır. Sizler için hazırladığımız listeye ülkemizde birçok satış noktasında aktif olarak yer alan İsrail kozmetik boykot ürünlerini ve markalarını bulabileceksiniz. İşte konuyla ilgili tüm ayrıntılar…

İsrail Kozmetik Markaları İsimleri 2024

İsrail’in düzenlediği insanlık dışı saldırıları kınamak için boykota katılmak isteyen vatandaşlarımız, İsrail’e ait markaları merak etmektedir. Bu markalar arasında kozmetik kategorisi için çok fazla seçenek bulunuyor. Eğer İsrail kozmetik ürünler listesi ve markalarını merak ediyorsanız, aşağıdaki bilgileri kontrol edebilirsiniz.

Israil Kozmetik Markaları (4)

İsrail kozmetik markaları 2024 yılında güncel haliyle şu şekildedir:

 1. Yves Rocher
 2. Nivea
 3. Head and Shoulders
 4. Maybelline New York
 5. Loreal Paris
 6. Cerave
 7. NYX
 8. Sudocrem
 9. Fenty Beauty by Rihanna
 10. Simple
 11. Giorgio Armani Beauty
 12. Lux
 13. Olay
 14. Aerin
 15. Aesop

Şimdi İsrail kozmetik boykot ürünleri listesindeki en önemli markaları detaylı olarak açıklayalım ve listemizin detaylarını inceleyelim. İşte ayrıntılı bilgiler…

1- Yves Rocher

Yves Rocher, 1959 yılında aynı ismi taşıyan Fransız iş insanı tarafından kurulan, dünyaca ünlü kozmetik markaları arasında yer almaktadır. Beş kıtada aktif olarak faaliyet gösteren şirket, 88 ülkede toplamda 13.500 personel istihdam ediyor. 2010 yılında Türkiye pazarına giriş yapan şirket, ülkemizde faaliyette bulunan ilk mono kozmetik markalarından birisi oldu.

İsrail kozmetik markaları arasında gösterilebilecek Yves Rocher, esasında bir Fransız şirketidir. Ancak Yves Rocher grubuna ait yan kuruluş olan Sabon şirketi, “İsrail Sonsuza Kadar” ismindeki küçük bir grup aracılığıyla İsrail işgal ordularına yüzlerce paket dağıtmaktadır. Ayrıca şirketin sosyal medya hesaplarında da destek mesajları içeren paylaşımlar bulunmaktadır.

2- Nivea

İsrail’i destekleyen kozmetik markaları arasında Nivea örneğini de verebiliriz. Cilt ve vücut bakım ürünleri üreten dünyaca ünlü marka, sayıca 100’den fazla İsrail’e destek mesajı yayınlayan Alman şirketleri arasında yer aldı. Yapılan açıklamalarda ise her türlü nefretin ve antisemitizmin karşısında olduklarını belirttiler.

İsrail destekli kozmetik markalarına dolaylı yoldan destek mesajı yollayarak dahil olan Nivea, 1882 yılında Almanya’da kuruldu. 1911 yılında kendi alanında ilk örneği üreten Nivea, ilk defa su içinde yağ emülsiyonun üretilmesini sağladı. İsrail kozmetik markaları isimleri arasında Nivea’yı da gösterebiliyoruz.

Israil Kozmetik Markaları (3)

3- Head and Shoulders

Head and Shoulders, Türkiye’de en çok satılan şampuan markaları arasında yer alıyor. Boykot ürünleri listesi için örnek olarak verilebilecek bu marka, İsrail’le yakından ilişkisi olan Procter and Gamble’a aittir. 

Procter and Gamble, Tel Aviv’de ve işgal altındaki Filistin’de AR-GE merkezi açmıştır. Bu bölgeye ise yılda ortalama olarak 2 milyar $ yatırım yapmaktadır. Doğrudan İsrail kozmetik markaları olarak ifade edilemese de ABD merkezli İsrail’i destekleyen bir şirket olarak kabul edilebilir.

4- Maybelline New York

Maybelline New York, dünyaca ünlü bir diğer kozmetik markası olarak, L’Oreal’e aittir. Bu anlamda İsrail kozmetik markaları arasında bu seçeneği de ekleyebiliriz. 1913 yılında kimyager Williams tarafından ABD’de kurulan marka, o tarihten günümüze birçok alanda ilklere imza atarak dünya çapında üne kavuştu. 1996 yılında ise L’Oreal tarafından satın alındı.

Maybelline New York ürünlerinin tamamı, markanın ilgili ülke ile olan ilişkisinden dolayı İsrail kozmetik ürünler listesine dahil edilebilir.

5- L’Oreal Paris

İsrail ile ilişkili dünyanın en büyük kozmetik markalarından bir diğeri L’Oreal Paris’tir. Bazı hesaplamalara göre dünyanın en büyük kozmetik şirketi olarak tanımlanıyor. Fransa Paris banliyösünde kayıtlı ofisleri ile dünya genelinde faaliyet göstermektedir. Saç ve cilt bakımı dahil olmak üzere pek çok alanda kozmetik ürünü bulunmaktadır.

İsrail kozmetik markaları açısından L’Oreal Paris, mevcut yönetimi ve üretim şirketleriyle birlikte İsrail’i desteklediğinden dolayı bu listede yer alıyor. L’Oreal şirketinin büyük bir çoğunluğu Yahudi olan Bettencourt Meyers ve ailesine aittir.

Israil Kozmetik Markaları (2)

6- İsrail Ürünü Kozmetik Markaları: Diğer Markalar

İsrail kozmetik markaları 2024 listesini en önemli örnekleriyle aktardık. Ancak listenin tamamı bunlarla sınırlı değildir. Türkiye’deki İsrail ürünleri arasında kozmetik seçenekleri için farklı markalar da yer alıyor.

İsrail’i destekleyen kozmetik markalarından diğerleri şu şekildedir:

 • Aesop
 • Aerin
 • Olay
 • Lux
 • Giorgio Armani Beauty
 • Simple
 • Fenty Beauty by Rihanna
 • Sudocrem
 • NYX
 • Cerave

İsrail’e destek açıklamalarında bulunan bu markaların bazıları doğrudan ilgili ülke menşeili şirketleri oluşturmaktadır. Ancak listede yer alan pek çok markanın genel merkezi dış ülkelerde yer alırken, İsrail’e destek mesajları belirtmişlerdir.

İsrail Destekli Kozmetik Markaları ve Ürünleri

İsrail kozmetik markaları listesini incelediğimizde seçeneklerin birçoğunun ABD, Almanya ve Fransa gibi farklı ülke merkezli olduğunu görüyoruz. Bu nedenle listedeki birçok markanın İsrail’e destek sağladığı için bu listede olduğunu belirtmek gerekir.

Israil Kozmetik Markaları (5)

İsrail kozmetik ürünleri listesi için güncel seçenekler her ne kadar bu şekilde olsa da, farklı gelişmeler neticesinde yeni markalar eklenebilecek ya da mevcut markalardan bazıları çıkabilecektir.

Bu nedenle, İsrail boykot ürünleri listesi için güncel gelişmeleri takip etmenizde yarar bulunuyor. Bununla birlikte boykota katılmak, ürünleri satın almama tercihi vb. uygulamalar, bireylerin hür iradelerine bağlı şekilde özgürce verebilecekleri kararlara bağlıdır. Burada yer alan veriler, boykot ürünlerine dair bilgi verme amacı taşımaktadır. Boykota katılım sağlamak tamamen kendi tercihinize bağlı olarak gelişebilecek bir durumu ifade eder.

Diyarbakır’da Eş Başkanlar cenaze törenine katıldı Diyarbakır’da Eş Başkanlar cenaze törenine katıldı

Sıkça Sorulan Sorular

İsrail kozmetik markaları ile ilgili en çok aldığımız soruları yanıtladık:

1- İsrail'i destekleyen kozmetik markaları nelerdir?

İsrail’e destek mesajları ve açıklamaları paylaşan dünyaca ünlü pek çok kozmetik markası bulunmaktadır. L’Oreal Paris ve Nivea, bu seçeneklerden en bilinen iki örneğini oluşturmaktadır. Listenin tamamı için bu sayfayı düzenli aralıklarla kontrol edebilirsiniz.

2- İsrail kozmetik boykot ürünleri listesi güncel mi?

İsrail’e ait kozmetik boykot ürünleri ve markalarına dair listemiz günceldir. Gelişmelere bağlı bir şekilde bu listede yer alan şirketler değişiklik gösterebilecektir.

İsrail kozmetik markaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla bizimle paylaşabilir, içeriğin gelişmesine katkı sağlayarak diğer insanlarla etkileşime geçebilirsiniz.

Editör: Esra Editor