Türkiye’de 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli iki deprem sonrasında, deprem riskine karşı vatandaşlarda özel bir hassasiyet oluştu. Diyarbakır, ilgili depremlerden etkilenen bir şehir olarak, 9 bini aşkın binanın ağır ve orta derecede hasar görmesiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusuyla birlikte vatandaşlar tarafından araştırma yapılırken, kentin deprem riski bakımından ne durumda olduğu merak ediliyor.

Diyarbakır fay hattı haritasına göre kentte bulunan ve civar yerlerde etkileyebilecek şiddette deprem üretecek tüm seçenekleri inceliyoruz.

Kayapınar ve Ergani bölgeleri için zemin sağlamlığı merak edilmektedir. Aynı zamanda Diyarbakır kaçıncı derece deprem bölgesi araştırmalarının da yoğunluk kazandığını belirtebiliriz. Diyarbakır’daki aktif fayları sizler için inceledik…

Diyarbakır Deprem Riski Hakkında

Diyarbakır, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan en önemli kentlerimizden birisidir. Nüfus yoğunluğunun fazla olması, beraberinde ekonomiyi etkileyebilecek kapasitede olması, şehrin deprem riski açısından incelenmesini gerekli kılıyor. Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusunu yanıtlamadan önce şehrin deprem riski konusunda bilgiler verelim.

Diyarbakır, şehir genelindeki tektonik plakaların aktif olarak etkileşimi nedeniyle deprem riski barındıran fay hatlarına sahiptir.

Diyarbakır Fay Hattı (2)

Arabistan levhası üzerinde yer alan kent, Afrika Plakası ile çarpışması sonucu hareketlilik kazanan Bitlis – Zagros Kenet Kuşağı’nın etkisi altında yer alıyor. Bölge genelinde kuzey ve güney doğrultusunda sıkışma sonucu oluşan batı – doğu eksenli kıvrımlar ve fay hatları, deprem riski bakımından önem arz ediyor.

Diyarbakır’da fay hattı var mı sorusu için şehir genelinde aktif fay hatlarının var olduğundan ve deprem açısından risk teşkil ettiğini açıklayabiliriz. Şimdi Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusunun yanıtını aktaralım…

Diyarbakır Fay Hattı Nereden Geçiyor?

Diyarbakır ve yakın çevresinde bulunan diri faylar, deprem riski açısından ciddi derecede etkileyebilecek niteliktedir. Kahramanmaraş depremlerinde de etkilenen Diyarbakır, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fay Sistemi gibi büyük çapta tektonik hareketlerin etkisi altında bulunuyor.

Diyarbakır Baro Başkan’ı Nahit Eren Fransa’da Diyarbakır Baro Başkan’ı Nahit Eren Fransa’da

Doğu Anadolu Fay Sistemi, sırasıyla Bingöl Karlıova’dan başlayarak Elazığ, Malatya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Antakya’yı da içerecek doğrultuda uzanmaktadır. Diyarbakır şehir merkezi Bitlis Zagros Kenet Kuşağı’na 45 kilometre, Doğu Anadolu Fay Sistemi’ne ise 77 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz.

Diyarbakır Fay Hattı (1)-1

Diyarbakır kent merkezinde büyük tektonik hareketlere bağlı bu fay sistemleri haricinde tekil faylar da bulunmaktadır. Şehir ve çevresine konuşlanmış ilçeler, deprem riski açısından önem arz eden bu fay sistemlerinin etkisinde bulunuyor. Bu nedenle bölgenin deprem açısından incelenmesi ve yerleşim yerleriyle birlikte altyapı sistemlerinin analiz edilerek gerekli çalışmaların yapılması önemlidir.

Diyarbakır Fay Hattı Haritası

Diyarbakır fay hattı haritasında şehir merkezi ve çevre yerlerde bulunan aktif fay hatları yer almaktadır. 10 milyon yıldan fazla süredir Kızıldeniz boyunca ıraksayan karaktere sahip levha sınırı nedeniyle Arabistan Plakası’nın kuzeye hareketi sonrasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni sınırlayan bir zon boyunca, Avrasya Plakaları ve Arabistan Plakası çarpışmaktadır. Bunun sonucunda da Diyarbakır’ın ve çevre bölgesinin sınırları içerisinde fay sistemleri gelişmiştir.

Günümüzde aktif olarak hareketliliği devam eden bu faylar boyunca son yüzyıl içerisinde 7’yi aşan pek çok deprem meydana gelmiştir. Bu depremler sonucunda da ciddi anlamda mal ve can kaybı yaşanmıştır. Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusuna yönelik olarak kentin ciddi anlamda deprem riski içerdiğini belirtebiliriz.

Diyarbakır Fay Hattı (6)

Ergani Fay Hattı Nereden Geçiyor?

Ergani, Diyarbakır ilçelerinde orta riskli deprem bölgesi olarak yer almaktadır. Diyarbakır Ergani fay hattı nereden geçiyor sorusu için ilgili fay sistemlerinden Doğu Anadolu Fay sisteminin ilçeye uzaklığı 45 km’dir. Bitlis – Zagros Kenet Kuşağı’na ise 35 km uzaklığı bulunur.

Diyarbakır Kaçıncı Derece Deprem Bölgesi?

Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusuyla birlikte bölgenin kaçıncı dereceden deprem bölgesi olduğu da araştırılmaktadır. Türkiye’nin tüm şehir ve ilçeleri, deprem riski açısından derecelendirilmiştir. Deprem önlemleri açısından gerekli çalışmalar da bu derecelere göre yapılmaktadır.

Diyarbakır kaçıncı derecede deprem bölgesi? İşte yanıtı:

  • Güneydoğu’nun önemli kentlerinden birisi olan Diyarbakır 3. Derece deprem bölgesi olarak ilan edilmiştir.
  • Diyarbakır, deprem riski içeren şehirlerimizden birisi olarak, birçok diri fay hattı sınırları içerisinde barındırıyor.
  • Kahramanmaraş merkezli depremlerde de etkilenen kent, ilgili depremler sonucunda merkez ve ilçelerde toplam 9 bini aşkın bina orta ve ağır derecede hasar gördü.
  • Deprem sonrası oluşan enkazlarda arama kurtarma çalışmaları tamamlandı ve toplamda 407 kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi. Bununla birlikte Kahramanmaraş depremlerinin Diyarbakır’da yarattığı hasar sonrasında 902 kişinin yaralandığı açıklandı.

Diyarbakır Fay Hattı (7)

Diyarbakır Fay Hattı: Kayapınar Zemini Sağlam Mı?

Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusu ile birlikte zemini sağlam bölgeler de merak ediliyor. Uzmanlara göre şehrin bazı bölgeleri depreme karşı dayanıklıdır. Ancak birçok bölgede ekstra zemin çalışmaları yapılması gerekiyor. Peki, Diyarbakır Kayapınar zemini sağlam mı?

Bu konuya dair herhangi bir veri bulunmamaktadır. Yapılan çalışmalara göre Diyarbakır’ın hangi bölgelerinin depreme dayanıklı olduğu da bilinmemektedir. Konuyla ilgili güncel çalışmaların sonuçlarına göre detaylı bir bilgi akışı sağlanabilecektir.

Diyarbakır Fay Hattı (5)

Diyarbakır deprem riski bakımından 3. Derece riskli bölge olduğundan dolayı, şehir genelinde depreme karşı önlem çalışmaları hız kazanmıştır. Özellikle 6 Şubat 2023 tarihli Maraş depremlerinde Diyarbakır’da da ciddi hasarın ortaya çıkması sonucunda, kentte depreme karşı önlem çalışmalarının hızlanması gerektiği vurgulanıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor sorusuyla bağlantılı ilgili soruları yanıtladık:

Diyarbakır fay hattı var mı?

Diyarbakır’da Bitlis – Zagros, Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu Fay Sistemlerinin etkisiyle aktif fay hatları bulunmaktadır.

Diyarbakır zemini depreme dayanıklı mı?

Diyarbakır’ın deprem riski açısından en çok merak edilen konularından birisi zemininin sağlam olup olmadığıdır. Kentin jeopolitik konumu dikkate alınarak yapılan çalışmalar sonucunda uzmanlar, zeminin bazalt olması nedeniyle sağlam olduğunu ifade ediyor. Ancak kent genelinde aktif fay hatlarının olması, yine de depreme karşı tedbirli olunması gerektiğini ifade etmektedir.

Diyarbakır fay hattı nereden geçiyor? Konuyla alakalı sorularınızı yorumlar bölümünden belirtebilir, düşüncelerinizi iletebilirsiniz

Editör: Esra Editor