İsrail-Filistin savaşı, son dönemde savaştan çok İsrail'in soykırımına dönüşmüş durumda. Sivil, asker, çocuk fark etmeksizin her yeri bombalayan İsrail, özellikle markalarıyla dünya çapında boykot ediliyor. Türkiye'de bunu yapmak isteyen insanlar da İsrail şampuan markaları gibi konuları araştırıyor.

İsrail ülkemizde yıllardır boykot edilir, ancak bu kez toplu bir boykot hareketiyle karşı karşıyayız. Geçmişte daha çok sağ kesim tarafından gerçekleştirilen boykotlar, bu kez siyasi görüş fark etmeksizin halkın genelinde kabul görmüş vaziyette. Binlerce insan İsrail'e soykırımın durdurulması için baskı yapılmasını istiyor, kişisel bazda da İsrail ürünleri boykot ediliyor.

Geçtiğimiz yazılarda Türkiye'deki İsrail ürünleri hakkında detaylı bilgi vermiştik, bu yazımızdaysa daha özel bir konuya odaklanacak, İsrail şampuan markaları konusundan bahsedeceğiz. Günümüzde kişisel hijyeni korumak açısından şampuan büyük önem arz ediyor ve boykota katılacak vatandaşlarımız şampuan tercihlerini yaparken boykot ürünlerini almak istemiyor.  

İsrail Şampuan Markaları Hangileri?

Büyük ekonomisine rağmen İsrail'in ufak yüzölçümü gibi bir dezavantajı var. Dolayısıyla ülke çapında tercih bizzat İsrail üretimi markalar yerine özellikle Amerika Birleşik Devletleri merkezli firmaların araştırma-geliştirme merkezlerine ve Orta Doğu fabrikalarına ev sahipliği yapmak.

Bu nedenle İsrail şampuan markaları nelerdir şeklindeki sorular biraz havada kalmaya mahkum gibi görünüyor, fakat bir sebepten ötürü ülke yerli şampuan üretimine önem veriyor.

Israil Şampuan Markaları (3)

Sebep oldukça basit: ülke sınırları içinde bulunan Ölü Deniz. Bir doğa harikası olan Ölü Deniz'den çıkan eşsiz mineraller şampuanlarda kullanılıyor. Bu nedenle İsrail kendine ait pek çok şampuana sahip.

Ancak şunu da belirtelim: İsrail malı şampuanlar çoğunlukla iç piyasada satışa sunuluyor. İsrail malı şampuan markaları Türkiye'de veya Avrupa pazarında kendine pek yer bulamıyor. Yine de sizler için İsrail şampuan markaları listemiz hazır.

Detaylar geliyor...

İsrail Malı Olan Şampuanlar Tam Liste!

Araştırmalarımızın ardından İsrail malı şampuanların bir listesini çıkarttık. Bu listede Ahava ve Careline gibi dünya çapında ün yapmış markalar var.  İşte İsrail şampuan markaları hakkında merak edilenler...

Şunu belirtmekte fayda var; bu şampuanların hiçbiri ülkemizde satılmıyor. Fakat ithal ürün mağazalarında denk gelmeniz mümkün, o yüzden bu liste okuyucularımıza yardımcı olacaktır.

Gerçekten hangi şampuanlar İsrail malı sorusunun cevabı için hazırladığımız liste şu şekilde...

 • Moraz
 • Careline
 • Sano
 • Neta
 • Dr. Fischer
 • Ahava
 • Moroccanoil
 • Jericho Cosmetics
 • Laline
 • Mon Platin

Israil Şampuan Markaları (2)

İsrail Malı Olmayan Şampuanlar

İnternet üstünde yayılan boykot listeleri zaman zaman yanıltıcı olabiliyor, nitekim bu listeler zaman zaman esasen İsrail ile pek de alakası olmayan markaları bizzat İsrail malı şeklinde yaftalayabiliyor.

Fakat bu listelerde İsrail markası olmayan şampuanlar fazlasıyla mevcut. Bu şampuan markalarının bazıları boykot ürünü, bunun sebebi üretici firmalarının İsrail'e destek veriyor olması. Fakat yine de bu şampuan markaları için bizzat "İsrail malı" diyemiyoruz.

İsrail malı olmayan şampuanlar şu şekilde:

 • Pantene
 • Head & Shoulders
 • Dove
 • Garnier
 • L'Oréal
 • Schwarzkopf
 • Kérastase
 • Clear
 • Elidor
 • Blendax
 • Syoss

Kısa listelerimizle sizlere yardımcı olmaya çalıştık, yazımızın bu bölümünde de bazı markalar hakkında bilmek istediklerinizi yanıtlayacağız. İsrail şampuan markaları hakkında merak edilen soruların cevapları haberimizde...

Yaprak Dökümü'nün Ahmet'i Yusuf Atala dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındı Yaprak Dökümü'nün Ahmet'i Yusuf Atala dolandırıcılık şüphesiyle gözaltına alındı

Israil Şampuan Markaları (4)

Clear Şampuan İsrail Malı Mı?

Özellikle mentollü şampuanıyla dünya çapında erkeklerin bir numaralı şampuanlarından olan Clear'in İsrail malı olup olmadığı dünya çapında sürekli sorulmakta.

Clear piyasaya ilk olarak 1981 yılında sürülmüştür. Markanın sahibi dünyanın en büyük holdinglerinden Unilever. Markanın ilk üretildiği ülke ise İtalya.

Unilever her ne kadar İsrail'e verdiği örtülü destek nedeniyle eleştiriliyor ve boykot ediliyor olsa da, günün sonunda Clear bir İsrail markası değildir.

Dalin Şampuan İsrail Malı Mı?

Bebek şampuanlarıyla, kolonyalarıyla ve civcivli reklamlarıyla tanıdığımız Dalin için İsrail şampuan markaları arasında bulunup bulunmadığı sık sık soruluyor.

Dalin piyasaya 1983 yılında sürülmüştür. Markanın üreticisi İstanbul merkezli Kopaş Kozmetik firmasıdır. Dalin çoğunlukla bebek ve çocuklara hitap eden ürünleriyle bilinir.

Yani uzun lafın kısası Dalin şampuan İsrail malı mı sorusunun cevabı hayır. Aksine, Dalin şampuan yerli ve milli bir markamızdır diyebiliriz.

Israil Şampuan Markaları (5)

Blendax Şampuan İsrail Malı Mı?

İsrail şampuan markaları listesinde zaman zaman yanlış markalar görebiliyoruz, bunlardan biri de Türkiye'de epey kullanılan Blendax.

Blendax'ın sahibi Alman devi Henkel. Henkel ne İsrail'de üretim gerçekleştirmektedir, ne de İsrail'e destek vermektedir. Dolayısıyla Blendax şampuan İsrail malı değildir.

Pantene Şampuan İsrail Malı Mı?

Dünyanın en çok tercih edilen şampuan markalarından olan Pantene ile ilgili de "Pantene İsrail şampuan markaları arasında mı" sorusunu sürekli görüyoruz.

Pantene'in üreticisi Amerika Birleşik Devletleri merkezli dev holding P&G. Şampuanın üretimi de çoğunlukla Amerika'da gerçekleşiyor. Dolayısıyla İsrail malı şampuan markaları arasında Pantene sayılamaz.

Fakat şunu da belirtmekte fayda var; P&G İsrail'e açıktan destek veren firmalardan biridir. Dünya çapında hazırlanan boykot listelerinde de P&G'e ait Pantene, Head&Shoulders gibi markalara rastlamaktayız. Bu nedenle eğer ki boykot düşüncesi içindeyseniz farklı markalara yönelebilirsiniz.

Ancak günün sonunda Pantene bir İsrail markası değildir.

Editör: Esra Editor