Memur maaşları her yıl Ocak, bazen de Temmuz aylarında güncellenmekte. Bu güncellemeler elbette Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı çalışanların maaşlarına yansımakta. Özellikle de imam maaşları dolgun bir oranda artmakta.

Arapça "önder, lider" anlamına gelen imam kelimesi günümüzde çoğunlukla bir caminin cemaatine önderlik eden kişi anlamında kullanılıyor.

Bir caminin kalbi diyebileceğimiz imamlar, cemaate beş vakitte de namaz kılınmasında önderlik etmektedir. Bunun dışında o caminin diğer dini işlerinden de imamlar sorumludurlar.

Beş vakit namaz kıldıran ve nispeten esnek çalışma koşullarına sahip olan imamların maaşları Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ödenmektedir.

Bunun yanı sıra 1965 yılından bu yana imam, müezzin-kayyım, başvaiz, uzman vaiz, vaiz, murakıp, Kur'an kursu başöğreticisi, Kur'an kursu uzman öğreticisi, Kur'an kursu öğreticisi ve cami görevlileri memur statüsündedirler.

Imam Maaşları (2)

Peki imam maaşları ne kadar? İmam maaşları yeni yılda ne kadar oldu? Cami imam maaşı ne kadar? 2024 yılında imam maaşlarına zam gelecek mi? Sizler için derledik.

2024 İmam maaşları Ne Kadar?

2024 yılı öncesi memur maaşlarına %49.25 oranında bir zam yapıldı. Bu zam doğal olarak imam maaşlarında da ciddi bir artışa yol açtı.

  • Ocak ayında yapılan zammın ardından imam maaşları 41.222 TL seviyesine yükselmiştir. 
  • Mesleğe yeni başlayan imamlar ise 35.000 TL maaş almaktadırlar.

İmam maaşları görüldüğü üzere tavan olarak yaklaşık 2.5 asgari ücret seviyesinde. Dolayısıyla ilahiyat fakültesi tercih eden gençler, mezuniyet sonrası imamlığa büyük rağbet gösteriyor.

Imam Maaşları (5)

İmam maaşlarının son aylardaki değişimi şu şekilde:

Ay, Yıl

Maaş

Ocak 2023

16.615 TL

Temmuz 2023

27.607 TL

Ocak 2024

41.222 TL

Mesleğe Yeni Başlayan İmam Maaşları Ne Kadar 2024?

Gerekli dini eğitimleri tamamlayan gençler, eğer ki akademik çalışmalara yönelmeyeceklerse çoğunlukla ilk aşamada imamlığı tercih etmekteler.

Imam Maaşları (4)

Mesleğe yeni başlayan imamların aldıkları maaşlar eğitim durumuna göre değişim göstermekte.

Eğitim & Kadro

Maaş

İmam Hatip Lisesi Mezunu İmam Maaşı

35.000 TL

Önlisans – Lisans Mezunu İmam Maaşı

37.000 TL

4 Yıllık Dini Yüksek Öğrenim Görmüş İmam Maaşı

38.500 TL

Kadrolu İmam Maaşları Ne Kadar?

Memur statüsüne ve devlet kadrosuna alınmış imamların maaşları da yukarıda belirttiğimiz seviyelerdedir. Kadrolu imamların maaşları daha çok çalışılan yer, çalışma saatleri, eğitim durumu ve iş tecrübesine göre değişmektedir.

Emekli İmam Maaşı Ne Kadar?

İmamlar bahsettiğimiz gibi memur statüsü ve kadrosundadırlar. Dolayısıyla emekli olduktan sonra emekli memurlarla aynı seviyede maaş almaktadırlar. Herhangi özel bir statü de bulunmamaktadır.

TÜİK: 2024'te tahıl üretiminde azalış, sebze ve meyve üretiminde artış öngörüldü TÜİK: 2024'te tahıl üretiminde azalış, sebze ve meyve üretiminde artış öngörüldü
  • Emekli imam maaşları 2024 yılının ocak ayı itibariyle 22.103 TL seviyesindedir.

Yurtdışı İmam Maaşı Ne Kadar?

Din görevlileri zaman zaman yurtdışı görevleri alabilmektedir. Genel olarak o ülkelerdeki Türk cemaatlerine hizmet vermesi için görevlendirilen din görevlilerimiz, burada bir nevi tebliğ farzını yerine getirmektedirler.

Yurtdışına çıkan din görevlilerinin maaşları en son 2015 yılında zamlandı. Normalde zamlar beş yılda bir yapılmakta, ancak 2020 yılında salgın hastalık döneminin de etkisiyle zam yapılmadı.

Imam Maaşları (3)

Yurtdışı imam maaşlarına o dönemden beri herhangi bir zam gelmedi. 

Bu maaşlar şu anda görevlilerin gittiği ülkelerdeki enflasyon oranlarına göre belirleniyor, dolayısıyla her ülkenin farklı bir harcırahı var.

Sözleşmeli İmam Maaşları Ne Kadar?

Memur kadrosunda bulunmayan, ancak belli bir camiye dışarıdan hizmet veren sözleşmeli imamlar, nispeten daha sınırlı görevlerde yer almaktadırlar.

Örneğin kadrolu bir imam caminin tüm işleyişinden sorumluyken, sözleşmeli bir imamdan sadece namaz kıldırması isteniyor olabilir.

Dolayısıyla sözleşmeli imamların maaşları da daha düşük.

  • Sözleşmeli imam maaşları 2024 yılının Ocak ayı itibariyle 20.000 TL seviyesindedir.

Din Görevlisi Maaşı Ne Kadar?

Camilerin kalplerinde imamlar yer almaktadır, ancak bir camide farklı farklı pek çok din görevlisi yer almaktadır. Örneğin ezanlar müezzinler tarafından okunmakta, Kur'an kursları işin ehli hocalar tarafından verilmektedir.

Bunun yanı sıra cemaat ile yakından ilgilenen vaizlerin de yabana atılmaması gerekmekte.

Vatandaşlar tarafından din ile ilgilenen herkesin imam olduğu düşünülür. Fakat din görevlileri farklı görev biçimleri ve çalışma yerlerine göre ayrılır. Din görevlisi, insanlara İslam dini inanç ve ibadetleri konusunda rehberlik eden kişidir. Bu kişiler en az İmam Hatip Lisesi mezunu ve din eğitimi almış kişilerdir.

Din görevlisi imam, vaiz, müezzin, din öğretmeni gibi dini işlerden sorumlu herkese denilir. Din görevlisi ne kadar maaş alıyor denildiğinde ayrı ayrı başlıklara bakmak gerekir.

Peki imamlar dışındaki din görevlisi maaşları ne kadar?

Imam Maasi 6

Müezzin Ne Kadar Maaş Alıyor?

Müezzinler beş vakit ezan okuyan, vefat edenlerin arkasından sela veren ve namaz vakitlerini duyuran cami görevlileridir. 

Müezzinler cemaatin namaza ve cenazelere davetinden bizzat sorumludur. Dolayısıyla dini açıdan tebliğ görevini üstlenmekte, en az imam kadar kritik ve makbul bir iş yapmaktadırlar.

  • En düşük müezzin maaşı 2024 yılının ocak ayı itibariyle 35.868 TL şeklinde belirlenmiştir.

Vaiz Maaşı Ne Kadar?

Vaizler kısaca cemaate dini öğütlerde bulunan din görevlileri şeklinde tanımlanabilir. Bu konuda imamlara yardımcı olmaktadırlar.

Başta camilerde olmak üzere dini toplantılarda sık sık rastladığımız vaizlerin de sıkı çalıştığını ve imam maaşları kadar v aiz maaşlarının da doyurucu olduğunu söyleyebiliriz.

  • En düşük vaiz maaşı 2024 yılının ocak ayı itibariyle 36.821 TL şeklinde belirlenmiştir.

Editör: Esra Editor