AMED TIMES - Diyarbakır’ın Çınar İlçesinde arazi anlaşmazlığı sonucu 2 kişinin öldüğü olayla ilgili soruşturmada aynı aileden 11 kişi hakkında dava açıldı.

Diyarbakır'da Çınar İlçesine bağlı Aşağıkonak Köyünde iki aile arasında arazi sınırlarının belirlenmesi konusunda yaşanan anlaşmazlık sonucu Abdurrahman Aladağ ve Faruk Aktağ’ın ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili soruşturma tamamlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, olay günü tarlada buluşan tarafların ellerindeki iplerle kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri sınırları çizdikleri belirtildi. 

75 ilde 'Mercek-21' operasyonu düzenlendi 75 ilde 'Mercek-21' operasyonu düzenlendi

'Vurun öldürün hepsini' diye azmettirmiş

İplerle ölçüm yaptıkları sırada olay yerine yakın noktada zirai faaliyet yürüten ve hayatını kaybeden Abdurrahman Aladağ’ın da olay yerine geldiği, hayatını kaybeden Faruk Aktağ’ın ise daha uzak bir noktada beklediği sırada aniden tartışmanın alevlendiği bildirildi.

İple sınır çizmekte anlaşamayan taraflardan Feyat Aktaş’ın silahını ateşlemesiyle kimsenin yaralanmadığı, ancak aynı aileden 3 kişinin daha silahını ateşlemesiyle Faruk Aktağ’ın yere düştüğü, bu sırada Ahmet Aktağ’ın da kendi tarafında bulunan kişilere yüksek sesle, “Vurun öldürün hepsini” diye azmettirmesiyle tarafların aynı anda uzun namlulu silahları ateşledikleri vurgulandı.

Abdurrahman Aladağ’ın yere düşerek ölmesi üzerine Serdar Aladağ’ın koşarak babasının üzerine kapandığı bu sırada yoğun ateşin devam etmesiyle 5 kişinin daha yaralandığı bildirildi. 

Cinayet silahı tespit edilemedi

Köy meydanında karşılıklı uzun namlulu silahlarla çatışan tarafların siper alarak birbirlerini vurmaya çalıştıkları, 2 sanığın ise ateşledikleri kendi silahlarından çıkan ve çevreye saçılan boş kovanları toplayarak suç delillerini gizleyip yok etmeye çalıştıkları ifade edildi. Otopsi raporuna göre ölenlerin kafatası, beyin ve iç organ harabiyeti sonucu uzak atış sonucu öldükleri bildirildi.

İddianamede, tarafların aralarındaki arazi anlaşmazlığını giderebilmek için iple ölçüm yaptıkları sırada önce söz dalaşı yaşadıkları, ancak önceden olayı tasarladıklarına dair bir tespit yapılamadığı, tartışmanın bir anda alevlenmesiyle tartışmanın silahlı çatışmaya dönüştüğü kaydedildi. Ancak bazı sanıkların ölçüm sırasında olay yerine silahlı gelerek pozisyon aldıkları için iştirak idaresi içinde olduklarına vurgu yapıldı.

Ölenlerden Faruk Aktağ’ın vücudunda tek mermi girişi bulunduğu, ancak ölümüne neden olan mermi çekirdeğinin hangi silahtan atıldığına dair bir tespit yapılamadığı belirtildi. Mahkeme olay yerinde keşif ve inceleme yaptıktan sonra 11 sanığın yargılanmalarına Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

Kaynak: SÖZCÜ