AMED - Diyarbakır'da işlettiği kafede Kürtçe hizmet vereceğini açıkladıktan sonra gözaltına alınan kafe sahibi Ramazan Şimşek, mahkemeye sevk edildi.

Diyarbakır’da işlettiği kafede Kürtçe hizmet vereceğini açıkladıktan sonra gözaltına alınan kafe sahibi Ramazan Şimşek mahkemeye sevk edildi.

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda “Pîne” isimli kafesinde hizmetlerin sadece Kürtçe verileceğini duyuran Ramazan Şimşek, polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Emniyetteki ifadelerinden sonra bugün savcılığa çıkarılan Şimşek, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır'da yabancı uykuruklu iki grup arasında silahlı kavga Diyarbakır'da yabancı uykuruklu iki grup arasında silahlı kavga

Kürtçe'nin yok olmaması amacıyla hizmetlerini Kürtçe sunacağını kamuoyuna duyuran Diyarbakır’daki Pine Kafeye polis baskın düzenledi.

Kafe sahibi Ramazan Şimşek gözaltına aldı.

Kafede 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle hizmetlerin artık Kürtçe yapılacağı duyurulmuştu.

Ramazan Şimşek "Karşılama, sipariş alma ve iletişim kurma Kürtçe yapılıyor. Kafemize Kürtçe bilmeyenler de geliyor. Onlar isteklerini kendi bildikleri dillerde dile getiriyorlar ama biz cevabımızı Kürtçe veriyoruz. Kafemize Kürtçe bilmeyenler de gelebilir. Gelsinler diyoruz. Gelip Kürtçe öğrensinler” demişti.

Kaynak: Haber Merkezi