AMED -Diyarbakır’da Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanması basın açıklamasıyla protesto edildi.

Kayapınar ilçesinde bulunan bir AVM önünde, belediye eş başkanları, siyasetçiler, sivil toplum örgütü temsilcileri ve diğer birçok kişi, kayyıma tepki olarak bir araya geldi.

Protesto sırasında, Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı  Sıddık Akış'ın görevden alınmasını ve yerine kayyım atanmasını eleştiren sloganlar atıldı. Katılımcılar, demokratik haklarını kullanarak seçilmiş yerel yöneticilerin görevlerine müdahale edilmesine karşı çıktılar. 

DEM Parti Amed İl örgütü tarafından yapılan açıklamada, demokratik süreçlere zarar veren ve halkın iradesini yok sayan kayyım atamaları kınandı.

Amedtımes3

"Türkiye genelinde faşizm büyük bir yenilge uğramıştır"

Diyarbakır Baro Başkan’ı Nahit Eren Fransa’da Diyarbakır Baro Başkan’ı Nahit Eren Fransa’da

Protesto sırasında yapılan basın açıklamasında, 31 Mart yerel seçimlerinde halkın faşizmi ve talancı zihniyeti reddettiği vurgulandı. Seçimlerde Türkiye genelinde faşizmin büyük bir yenilgiye uğradığına dikkat çekilerek, faşist devletin hileli seçimlere rağmen kazanamadığı belediyelere müdahale etmeye çalıştığı belirtildi.

Kayyım atamalarının hukuki bir izahatının olmadığına vurgu yapılırken, bu atamaların AK Parti-MHP şer ittifakı tarafından bilinçli bir şekilde yapıldığı ifade edildi.  Kayyım atamalarının geçmişte çetelerle ilişkili suç işleyen bir bakan tarafından açıkça talimat aldığı ve bu atamaların yolsuzluğa yol açtığı belirtildi.

Amedtımes-205

"Islahat planı gizli bir Kürt Anayasadır"

Faşizmin yüzyıllık devlet aklının devamı olduğu ve toplumun geçmişiyle yüzleşmesi gerektiği belirterek şark ıslahat planının gizli bir Kürt Anayasası olduğu ve faşist iktidarın bu karanlık geçmişten beslendiğini toplumun ihtiyacı olanın "yumuşama" değil, "yüzleşme" olduğu vurgulandı.

Polis, kentteki yasak gerekçesiyle basın açıklamasına izin vermedi ve alanda geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kaynak: AMED TIMES