AMED -  Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Diyarbakır Barosu eski başkanı Tahir Elçi'nin ölümüne ilişkin davada verilen kararın ardından yaptığı açıklamada, adaletin er ya da geç tecelli edeceğini vurguladı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015'te, Sur ilçesindeki tarihi Dört Ayaklı Minarenin çatışmalarda tahrip olmasına tepki göstermek amacıyla basın açıklaması yaptığı sırada, çıkan çatışmada başına isabet eden mermiyle yaşamını yitirdi.

Tahir Elçi'nin ölümüne ilişkin firari PKK mensubu Uğur Yakışır, 'Olası kastla ölüme sebebiyet verme' suçundan 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle, olayın meydana geldiği gün görevli olan tutuksuz sanık polisler S.T., F.T. ve M.S.'nin ise 'Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek ‘ten 2'şer yıldan 6'şar yıla kadar hapisle yargılandığı davanın karar duruşması, 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Firari Uğur Yakışır'ın dosyası daha önce ayrılmıştı. Duruşmaya tutuksuz yargılanan polis memurları S.T, F.T. ve M.S, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı, Tahir Elçi'nin eşi CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi ve avukatlar ise hazır bulundu.

Ayrıca duruşmaya CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, bölge baro başkanları ve çok sayıda avukat katıldı.

Diyarbakır'da kamyon ile pikap çarpıştı: 1 ölü,1 yaralı Diyarbakır'da kamyon ile pikap çarpıştı: 1 ölü,1 yaralı

Cumhuriyet savcısı, esas hakkında hazırladığı mütalaasında sanıkların beraati yönünde karar verilmesini istedi. Elçi ailesinin avukatları, mütalaaya katılmadıklarını söyleyerek, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Sanık polisler S.T. F.T. ve M.S. de beraatlerini talep etti.

Mahkeme kararını beklemeden salondan alkışlarla çıkan avukatlar ve Elçi’nin ailesi, adliye önünde basın açıklaması yaptıktan sonra, Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’ye yürüdü. Mahkeme, 'Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme' suçundan yargılanan 3 polisin de beraatine karar verdi. Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, bir gün mutlaka Tahir Elçi’nin gerçek faillerinin yargı önünde hesap vereceğini söyleyerek şöyle konuştu:

 "Mahkeme maalesef Tahir Elçi dosyası ile ilgili yargılanan 3 polis memuru hakkında beraat kararı verdi. Tahir Elçi dosyası bu mahkemede beraat ile sonuçlandı ama bu avukat ordusunun, bu gönüllü yaşam hakkı topluluğunun davayı sonuna kadar takip edeceğini biz hem bu mahkemeye hem de iktidarına Tahir Elçi’nin vurulduğu yerden bir kez daha hatırlatıyoruz. Tahir Elçi 9 yıl önce burada vuruldu. Elçi’nin vurulma süreci İstanbul’da hakkında gözaltı kararı verildikten sonraki tarihte başladı. Yani bu süreç o karanlık gözaltı süreci ile başladı. O süreci yine karanlık yargı kararı ile kapatmaya çalışıyorlar. Tahir Elçi davası cezasız kalmayacak. Belki bugünün iktidarı ve siyasi atmosferi böyle bir kararın çıkmasını sağladı. Ama bir gün mutlaka Tahir Elçi’nin gerçek failleri yargı önünde hesap verecektir. Tahir Elçi’yi her yıl anıyorduk. Başkanımıza verdiğimiz sözü bu kadim mekanda bir kez daha kamuoyuna açıklamak için geldik. İstinafa, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bu dosyayı mutlaka taşıyacağız."

Kaynak: Haber Merkezi