AMED TİMES - DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Ocak-Haziran 2024 dönemine ait basın özgürlüğüyle ilgili verileri paylaşarak verilerin “vahim” olduğuna dikkat çekti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekili Zeynep Oduncu, Türkiye’de, basın özgürlüğünün geriye gitmesinin nedeni olarak iktidarı suçladı. Oduncu 6 ayda en az 515 gazetecinin yargılandığına ve en az 36 gazeteciye 66 yılı aşkın hapis cezası verildiğine dikkat çekti. 

Yargı baskı aracı olarak kullanılıyor

Altı aylık tabloyu değerlendiren Oduncu, Anayasa, yasalar ve uluslararası sözleşmeler ile belirlenmiş olan basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkının etkin şekilde kullanımı için iktidara gazeteciler üzerinden elini çekmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

Oduncu, şu ifadelere kullandı: “AK Parti iktidarı özellikle yargıyı baskı aracı olarak kullanarak gazetecileri, mesleğini yapamaz duruma getirilmek istiyor. Sadece 6 aylık dönemde gazetecilerin karşı karşıya kaldığı baskılar bizlere bir kez daha gösteriyor ki; iktidar hakikat mücadelesi veren gazetecileri mesleklerini yaptıkları için cezalandırmak için her yolu mubah görmektedir. İktidarın yarattığı bu tabloda ne yazık ki artık basın özgürlüğünden bahsetmek pek de mümkün değil. Sadece basın özgürlüğü değil, baskı ve engellemeler aynı zamanda halkın haber alma hakkının da etkin kullanımına ket vurmaktadır.” 

180 ülke içiresinde 158. sıradayız

Türkiye’nin basın özgürlüğü noktasında her yıl daha da geriye gittiğine dikkat çeken Oduncu, “Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2024 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye, 180 ülke içerisinde 158’inci sırada yer alıyordu. Bir önceki yıl yani 2023 yılında ise 165’inci sıradaydık. Bu yedi sıralık ilerleyiş; basın özgürlüğünde iyiye değil, daha da kötü bir noktaya gittiğimizin işaretidir. Ne yazık ki basın özgürlüğünün etkin kullanımı için yaptığımız uyarıları dikkate almayan iktidar sayesinde ‘sorunlu’ kategoriden ‘vahim’ kategorisine geçmiş durumdayız” değerlenmesinde bulundu. 

Gazeteciler hedef gösterilip tehdit ediliyor

Oduncu, söz konusu dönemde gazetecilerin karşı karşıya kaldığı tehdit ve saldırıların da önceki dönemlere göre artış gösterdiğine işaret ederek, “Ne yazık ki özellikle son birkaç ayda gazetecilerin karşı karşıya kaldığı tehdit ve hedef göstermeler endişe verici bir noktaya ulaşmıştır. Bir yanda iktidar, gazetecileri yargısal baskılarla sindirmeye çalışırken diğer yandan iktidarın küçük ortağı da mesleğini icra eden gazetecileri açık bir şekilde tehdit etmekte sakınca görmüyor. Tarihi, aynı zamanda hedef gösterilen ve tehdit edilen gazetecilerin karanlık odaklarca katledilmesiyle dolu Türkiye’de, gazetecileri hedef gösterenlere iktidarca dokunulmamaktadır. Bir saldırı ya da gazeteci cinayetinde, hedef gösterenlere dokunmayanların suç ortağı olacaklarını bir kez daha hatırlatıyorum” şeklinde konuştu. 

Gazetecilere yönelik baskılarından vazgeçerek “normalleşme” başlayabilir

Üniversitelerde ikinci öğretim programlarının tamamı kapatıldı Üniversitelerde ikinci öğretim programlarının tamamı kapatıldı

Oduncu, iktidarın gazetecilere dönük baskıcı politikalarından geri adım atması noktasında mücadelelerini sürdüreceklerine vurgu yaparak, “Seçimlerde aldığı yenilgi sonrasında ‘normalleşme’ diye suni gündem yaratan iktidar, şayet ‘normalleşme’ iddiasında samimiyse gazetecilere yönelik baskılarından vazgeçerek ilk adımı atabilir” dedi. 

Oduncu’nun çıkardığı karneye göre; 2024 yılının ilk altı aylık döneminin bilançosu şöyle:  

 • Yargılanan gazeteciler: 515
 • Hakkında ceza verilen gazeteciler:36
 • Hapis cezası: 66 yıl 5 ay 13 gün 
 • Para cezası 283 bin 270 TL 

 • Gözaltına alınan gazeteciler: 39 
 • Tutuklanan gazeteciler: 10 
 • Hakkında soruşturma açılan gazeteciler: 38 
 • Hakkında yeni dava açılan gazeteciler: 24 

 • Saldırıya uğrayan gazeteciler: 32
 • Tehdit-Engelleme ve kötü muameleye maruz kalan gazeteciler: 116 

 • Erişim engeli getirilen haber sayısı: 3 bin 747
 • Kapatılan internet sitesi: 32

Kaynak: HABER MERKEZİ