Son dönemde özellikle Rüzgarlı Tepe ile büyük atılım yapan Kanal 7'nin en önemli dizilerinden biri de Esaret. Neredeyse tüm Kanal 7 dizileri gibi gündelik formatta çekilen Esaret, güçlü oyuncu kadrosuyla da öne çıkıyor. Bundandır ki sık sık Cenk Torun kimdir gibi sorular da arama motorlarında geniş yer ediniyor.

Cenk Torun kimdir sorusunun cevabını 2000'lerin başında televizyon izlemiş pek çok kişi verebilecektir. O dönem Cenk Torun sektörün en önemli jönlerinden birisiydi.

Fakat sonrasında oyunculuk kariyerine kesik kesik devam eden Cenk Torun, artık nispeten ufak çaplı projelerde yer almayı tercih ediyor. Peki ünlü oyuncu Cenk Torun kimdir, kendisi kaç yaşında ve nerelidir? Esaret dizisinde hangi karakteri canlandırıyor? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Cenk Torun Kimdir?

Cenk Torun dünyaya 29 Mart 1974 tarihinde Ankara'da geldi. Cenk Torun'un annesi Türk Sanat Müziği sanatçısı ve eski assolist Nurdan Torun, babası ise Salih Enver Torun'dur. 

Cenk Torun iki kardeşin büyüğüdür. Kendisinin 1978 doğumlu Tolga Torun isimli bir kardeşi de mevcut.

Cenk Torun Kimdir (5)

İlköğretim ve lise yıllarını Ankara'da geçiren Cenk Torun, üniversite eğitiminde ise Marmara Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümünü tercih etti.

Serdar Ortaç, Ahmet Kaya ile ilgili konuştu Serdar Ortaç, Ahmet Kaya ile ilgili konuştu

Bu yıllarda sanata ilgi duymaya başlayan Cenk Torun, ilgisini beslemek için Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde eğitim aldı.

1994 yılında Yıldız Tilbe'nin Delikanlım şarkısının klibinde rol alarak sektöre giriş yaptı. Bu yıllarda yakışıklılığı ve jön tiplemesine uyan karakteri ile tanındı. Cenk Torun kimdir sorusunun en ilginç cevaplarından biri de bu.

1996 yılında, henüz 22 yaşındayken Cenk Torun kariyerinin fırsatı ile karşılaştı. Bir karikatür serisinden uyarlanan Çılgın Bediş isimli komedi dizisinde başrol rolü kendisine teklif edilmişti.

Teklifi kabul eden Cenk Torun, 1996-2001 yılları arasında yayınlanan dizide toplam 70 bölüm boyunca Oktay karakterini canlandırdı. Kendisi bu dizide oynarken Yonca Evcimik, Sinan Bengier ve Haldun Boysan gibi önemli isimlerle çalışma fırsatı da yakaladı.

Çılgın Bediş sona erdikten sonra Cenk Torun'un kariyeri biraz yavaşladı. 2002-2003 yıllarında 18 ay zorunlu askerlik görevini yerine getiren Torun, askere gitmeden önce Kurtlar Vadisi'nde Polat Alemdar rolünü reddettiğini 2013 yılında açıklamıştı.

Cenk Torun Kimdir (7)

Cenk Torun, "Askere gitmeden önce Kurtlar Vadisi'nde Polat Alemdar karakterini oynamak için teklif aldım ama kabul etmedim. En büyük pişmanlığım, Hayatımın hatası diyebileceğim bir işti. Olsaydı ne güzel olurdu; dizi hâlâ devam ediyor."

2016 yılında oyunculuğa dönen Cenk Torun, sırasıyla Yeter ve Adını Sen Koy isimli dizilerde oynadı. Kendisi 2022 yılından beri Esaret dizisinde Orhun Demirhanlı karakterini canlandırıyor.

Cenk Torun Kaç Yaşında?

Cenk Torun kimdir sorusunun cevabı olarak kaç yaşında olduğu da merak konusu. Dünyaya 29 Mart 1974 tarihinde gelen Cenk Torun, iki ay önce 50 yaş bariyerini geçti ve 50. yaş gününü kutladı.

Cenk Torun Nereli?

Cenk Torun kimdir sorusuyla beraber nereli olduğu da araştırılıyor. Cenk Torun annesinin o yıllarda memuriyet yaptığı Ankara'da dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği de burada geçti.

Cenk Torun Eşi Kim?

Cenk Torun, 1990'larda Nevin Ursavaş ile evlenerek dünya evine girdi. Evliliği devam eden çiftin Şan Torun isimli kısa süre önce ortaokuldan mezun olmuş bir oğulları var. 

Cenk Torun Kimdir (6)

Cenk Torun Hangi Dizilerde Oynadı?

Cenk Torun çoğunlukla Çılgın Bediş dizisindeki rolüyle tanınıyor ancak kendisi pek çok diğer dizide de yer aldı. Esaret dizisi Orhun kimdir sorusuyla beraber gelen merak edilen bu konuyu da cevapladık. 

Cenk Torun oynadığı diziler sorusunun cevabı şu şekilde:

1995-1996

Palavra Aşklar

1996-2001

Çılgın Bediş

2001

Benim İçin Ağlama

2004-2005

Melekler Adası

2005

Büyük Günahlar

Köpek

Masum Değiliz

2006

Arka Sokaklar

2007

Gemilerde Talim Var

Hırçın Kız

2007-2010

Ölümsüz Kahramanlar

2015

Ne Münasebet

2016

Yeter

2018

Adını Sen Koy

2022-günümüz

Esaret

Cenk Torun Annesi Kimdir?

Cenk Torun'un annesi Türk Sanat Müziği sanatçısı Nurdan Torun olmakta.

Gazino döneminin son assolistlerinden Nurdan Torun'un biraz üzücü bir hayat hikayesi var. Kütahya doğumlu olan ve şehrinin en güzel kadınlarından olarak bilinen Nurdan Torun, aile baskısı nedeniyle 14 yaşında evlendi.

Cenk Torun Kimdir (1)

18 yaşında memuriyete başlayan ve Ankara'ya taşınan Nurdan Torun, 19 yaşında ilk oğlu Cenk Torun'u dünyaya getirdi. Kendisi bu yıllarda sesiyle öne çıktı ve eşi Salih Enver Torun tarafından yönlendirilerek Ankara Radyosu'nda çıkmaya başladı.

Gülben Ergen, Sibel Can ve Ahmet Özhan gibi isimlerin yetişmesinde de rol oynayan Nurdan Torun, 2001 yılında iflas eden eşi Salih Enver Torun'u 2003 yılında kaybetti.

Salih Enver Torun, Boğaz Köprüsü'nden atlayarak intihar etmişti.

Esaret Dizi Konusu

Kanal 7'nin en önemli dizilerinden olan Esaret, pek çok Kanal 7 dizisi gibi "intikam" ve "aşk" konseptlerinin etrafında şekilleniyor.

Dizinin konusu şu şekilde açıklanabilir:

Demirhanlı Konağı acı bir haberle sarsılır. Ailenin lideri, kudretli Orhun Demirhanlı’nın ikiz kız kardeşi, görev için gittiği Afrika’da korkunç bir cinayete kurban gider. Kız kardeşini almak için gittiği Afrika’da acı gerçekle yüzleşen Orhun, kardeşinin katillerini cezalandırmayı kafasına koyar.

İçerik Önerisi: Mahassine Merabet Kimdir? Esaret Dizisi’nin Hirası Estetikli Mi?

Yüreğindeki intikam ateşiyle hayatına devam etmeye çalışan Orhun, Afrika’dan dönerken içinde kor bir ateş, yanında ise köle bir kız olan Hira vardır. Bundan sonra ne dünya eskisi gibi olacaktır ne de Orhun Demirhanlı.

Cenk Torun Kimdir (3)

Esaret Dizisi Oyuncuları 

Esaret dizisinin oyuncu kadrosunda şu isimler yer alıyor:

 • Mahassine Merabet
 • Cenk Torun
 • Ali Yağız Durmuş
 • Hilal Anay
 • Melahat Abbasova
 • Mustafa Şimşek
 • Zeki Ocak
 • Esra Demirci
 • Pervin Mert
 • Yağmur Çelik
 • Yaren Yıldırım
 • Kerem Tanık
 • Ceren Su Gülnaz Özçelik
 • Bülent Ergün
 • Başak Durmaz
 • Öncil Aktarıcı
 • Gözde Erdem
 • Sinem Karaçoban

Editör: Esra Editor