AMED TIMES- Bilim insanları, potansiyel olarak ölümcül olabileceğini söyledikleri sıcak duş almanın tehlikeleri konusunda tüyler ürpertici bir uyarıda bulundu.

Yeni bir rapora göre, her gün buharlı sıcak duş almak saçımızın ve cildimizin doğal yağlarını yok edebilir. Bu, kuru, kaşıntılı cilde, kırılgan saçlara ve kırık uçlara neden olabilir.

Rapor ayrıca şu uyarıyı da yapıyor: "Egzama veya sedef hastalığı gibi durumlar, sıcak duşlardan sonra önemli ölçüde kötüleşebilir."

Hava kirliliği kanser riskini artırabilir Hava kirliliği kanser riskini artırabilir

Yoğun ısının tahrişi ve iltihabı artırabileceğini, bunun da daha ciddi salgınlara ve rahatsızlığa yol açabileceğini açıklıyor.

Ayrıca aşırı sıcak su kalbe ekstra yük bindirebilir. Bu durum özellikle önceden kalp rahatsızlığı olan, bayılabilecek ve duş veya banyoda fark edilmeden kalabilecek kişiler için oldukça riskli bir durum.

Araştırma şunu açıklıyor: "Sıcak duştan kaynaklanan ısı, kan damarlarının genişlemesine neden oluyor ve kan akışını sürdürmek için kalbin daha fazla pompalanmasını gerektiriyor."

Bu eklenen gerginlik, önceden kalp rahatsızlıkları olan kişiler için sorun yaratabilir ve potansiyel olarak artan kardiyovasküler strese yol açabilir. Belirli kalp rahatsızlıkları olan bazı kişilerde kan basıncındaki bu düşüş baş dönmesine veya sersemliğe neden olabilir, bu da duşta düşme veya diğer yaralanma riskini artırabilir.

Kaynak: Haber Merkezi