AMED - Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kurucularından ve Diyarbakır eski Milletvekili M. İhsan Arslan, Hakkari Valisi Ali Çelik’in Hakkari Belediyesi'ne kayyım olarak atanmasını eleştirdi. Arslan, İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bu kararı doğru bulmadığını belirtti.

Saygısızlık olarak görüyorum, demokratik görmüyorum

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bu kararı doğru bulmadığını ifade eden Arslan şu ifadelere yer verdi: " “Şimdi soruşturma açıldı daha bir mahkûmiyet yok. Mahkûmiyet olmadan kayyum atanması doğru değil. Belediye başkanının suçlu olduğu daha sabit değil. Soruşturma var o soruşturmada tutukluluk hali olabilir oda mahkûmiyet değil. Yani mahkumiyet kesinleşmeden halkın seçtiği birinin suçluymuş gibi ona suçlu muamelesi yapıp görevden alınması halkın oylarına saygısızlık olarak görüyorum. Doğru bulmuyorum, demokratik bulmuyorum. Bir suçu varsa tabi ki cezasını çeker, soruşturma da geçirir, görevden de alınır. Ama hukuka uygun olmalı bu. Benim tezim bu, hukuka uygun olmalı. Kayyıma karşı olduğumu çalışmalarımda, röportajlarımda ve kitaplarımda yazmışım.”

Ne olmuştu?

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) kazandığı Hakkari Belediyesi’ne dün gece polisler tarafından baskın yapıldı. Belediye Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış ise Van’da gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Hakkari Valisi Ali Çelik’in belediyeye kayyum olarak atandığı duyuruldu.

M. İhsan Arslan kimdir?

M. İhsan Arslan, Türk iş insanı sanayici, ihracatçı, gazeteci ve siyasetçidir. 1 Ocak 1948'de Batman'ın Sason ilçesinde doğmuştur. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olduktan sonra kamu kurumlarında memurluk ve öğretmenlik yapmış, ardından yüksek lisans ve doktora derecelerini tamamlamıştır. Ticari faaliyetlerde bulunmuş ve Diyarbakır'da birçok fabrika kurmuştur.

Gazetecilik kariyerinde Tasvir gazetesinde muhabirlik yapmış, Zaman gazetesinin kurucu ortaklarından ve Çıngar dergisinin imtiyaz sahibi olmuştur. Ayrıca çeşitli dergi ve gazetelerde yazılar yazarak aktif gazetecilik yapmıştır.

Sivil toplum faaliyetlerinde önemli rol üstlenmiş, Mazlum-Der'in iki dönem Genel Başkanlığı'nı yapmıştır. Ayrıca Sağlık, Eğitim ve Dayanışma Vakfı (SEDAV) Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini üstlenmiştir. 1995 yılında M. İhsan Arslan Vakfı'nı kurmuş ve kurucu mütevelli heyeti başkanlığını üstlenmiştir.

2002 ve 2007 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) listesinden Diyarbakır Milletvekili seçilmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama çalışmalarına katılmıştır. XXXIII. Dönem'de Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olmuştur.

4 günlük trafik bilançosu: 26 ölü, 5 bin 345 yaralı 4 günlük trafik bilançosu: 26 ölü, 5 bin 345 yaralı

M. İhsan Arslan, iyi düzeyde Arapça ve Farsça bilmekte olup, evli ve altı çocuk babasıdır. Milletvekilliği süresi sona erdikten sonra Ankara'da ticaret ve vakıf çalışmalarını sürdürmüştür.

Kaynak: dokuz8HABER