Bayram’da binlerce vatandaş şehir içi ve şehirlerarası ulaşım için otobanları kullanacak. Bu otobanlardan biri de Adana Urfa otobanı.

Doğu bölgesinin en sık kullanılan yolu olan Adana Urfa otoban ücreti merak ediliyor. Ancak otoban geçiş ücretleri mesafeye göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle vatandaşların kafası karışabiliyor.

Bu karışıklığı önlemek adına sizler için 2024 Adana Urfa otoban ücreti rehberi hazırladık. Diyarbakırlıların da en sık kullandığı yol olan Adana otobanı ücretleri ne kadar? Tüm ayrıntılar haberimizde…

Otoban Ücretleri 2024’te Ne Kadar Oldu?

Karayolları Genel Müdürlüğü 2024 yılının başlarında otoban geçiş ücretlerine zam yapmıştı. KGM tarafından işletilen otoyollar için geçiş ücretleri ortalama %76 oranında yükselmişti.

Adana Urfa Otoban Ücretleri 2

Bu zam oranına göre şehirlerarası ve şehir içi ulaşımda otoban ücretleri değişti. Ancak otoban ücretleri 2024 yılında mesafelere göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle yola çıkmadan önce otoyol geçiş ücretlerini öğrenmelisiniz.

Adana Urfa Otoban Geçiş Ücretleri 2024

Bayramda birçok kişi aile ziyaretleri için şehirden şehre seyahat ediyor. Bu seyahatler süresince benzin-mazot alımı, yol geçiş ücretleri gibi birçok masraf çıkıyor. Vatandaşlar hesaplı bir seyahat için yola çıkmadan önce plan yapıyor.

Doğu illerinin en sık kullandığı yollardan biri de Adana – Urfa otobanı. Bayram nedeniyle önümüzdeki günlerde bu otoyol üzerinde seyahat edecek birçok vatandaş var. Bu nedenle otoyol geçiş ücretleri merak edilebilir.

Diyarbakır’dan farklı illere gidecek kişiler için bayramda Adana – Urfa otobanı ücretleri ne kadar olacak araştırdık. İşte detaylar…

Diyarbakır Otoban Ücretleri

Diyarbakır’dan diğer illere seyahat edecek vatandaşlar en sık Adana Diyarbakır otoyolunu tercih ediyor. Bununla birlikte Adana Diyarbakır arası otoban fiyatları da sıklıkla araştırılıyor.

Diyarbakır Urfa yolu ise tercih edilen bir başka otoyol güzergahı.

Adana Urfa Otoban Ücretleri 3

KGM tarafından paylaşılan verilere göre Diyarbakır otoban geçiş ücretlerini paylaşıyoruz.

KGM Anadolu Otoyolu

Giriş-Çıkış Bölgesi

Otoban Ücretleri

KGM Çukurova Otoyolları

Adana Doğu Alın - Şanlıurfa

52 TL

KGM Çukurova Otoyolları

Niğde Kuzey – Mersin Alın

48 TL

Diyarbakır’dan Türkiye’nin Batı kesimlerine gidecek vatandaşların tercih ettiği bir otoban daha var. Bu da Ankara – Niğde otoyolu. Ankara – Niğde otoyolunu tercih edecekler için de güncel ücretleri paylaşalım.

·       Ankara – Niğde Otoyolu, giriş bölgesi Ankara Alın çıkış bölgesi ise Niğde Alın’dır. Bu otoban ücreti 2024 yılında 210 TL olarak belirlenmiştir.

Doğu bölgesinde kullanılan bazı otoban geçiş ücretlerini verdik. Diyarbakır ve diğer illerden İstanbul’a seyahat edecek vatandaşlar için Osmangazi Köprüsü geçiş ücretlerini de verelim.

Araç Sınıfı

Ücret

1. Sınıf Araçlar (Otomobil)

290 TL

2. Sınıf Araçlar (Hafif Ticari Araç)

465 TL

3. Sınıf Araçlar (3 Akslı Her Tür Araç)

550 TL

4. Sınıf Araçlar (4 ve 5 Akslı Her Tür Araç)

730 TL

5. Sınıf Araçlar (6 ve Yukarı Akslı Araçlar)

920 TL

6. Sınıf Araçlar (Motosikletler)

205 TL

Fiyatlara KDV dahildir.

Otoban Geçiş Ücretleri Nasıl Ödenir?

KGM otoyollarından geçerken Gişesiz Otomatik Geçiş sistemini, HGS ile kullanabilirsiniz. Eğer HGS kartınız yoksa gişeli geçiş sistemini de kullanabilirsiniz. Gişeli Geçiş sistemi’nde nakit, kredi kartı veya bankı kartı ile ödeme imkanı mevcut.

Adana Urfa Otoban Ücretleri 4

Not: HGS teknolojisiyle gişeye uğramadan otoyol geçiş ücretini ödeyebilirsiniz. Ancak unutmayın bunun için aracınızda HGS etiketinin bulunması gerekli. Eğer etiketiniz yoksa gişelerden bilet alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Adana Urfa otoban geçiş ücretlerini verdik. Konu hakkında sık sorulan sorulara da bakalım.

Otoyol geçiş ücretleri nasıl öğrenilir?

Güncel otoban geçiş ücretlerini öğrenmek için KGM’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Diyarbakır Mersin arası kaç saat sürüyor?

Diyarbakır Mersin arası 598 kilometredir. Bu mesafe otobüsle 9 saat otomobille ise yaklaşık 7 saat sürmektedir.

Diyarbakır Antalya arası kaç saat sürüyor?

Diyarbakır Antalya şehirleri arası 1116 kilometredir. Bu mesafe otobüs ile yaklaşık 18 saat 45 dakika sürmektedir. Eğer otomobille seyahat edecekseniz bu zaman daha kısa olacaktır.

Felçli kadına cinsel saldırı Felçli kadına cinsel saldırı

Diyarbakır Mardin arası kaç saat sürüyor?

Diyarbakır Mardin arası toplam 91 kilometredir. Bu mesafe otobüsle 1 saat 30 dakika sürüyor. Otomobil ile seyahat edecekseniz bu süre daha da kısalabilir.

Diyarbakır Bingöl arası kaç saat sürüyor?

Diyarbakır Bingöl arası toplamda 150 kilometredir. İki şehir arasında otobüs ile seyahat edecekseniz 2 saat 30 dakika sürmektedir. Otomobille ise bu süre yaklaşık 2 saat’e düşüyor. 

Editör: Esra Editor