Türkiye bir tarım ülkesi, dolayısıyla işe akademik boyutta bakılması da önem arz ediyor. Ziraat mühendisleri de bu noktada karşımıza çıkıyor. Yaşlanmış ağaçları kurtaran, tarlaların kurumasını engelleyen, daha verimli bir hasat için çiftçilere tavsiye veren ziraat mühendisleri, ülkenin en eski meslek gruplarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla gençler de ziraat mühendisi maaşı ne kadar sorusunu sık sık soruyor.

Hayatımıza ilk olarak 1891 yılında, Halkalı'da açılan fakülte vasıtasıyla giren ziraat mühendisliği, günümüzde sıkıntıya giren çiftçimizin daha bilinçli bir tarım yapabilmesi için oldukça önemli. Dolayısıyla ziraat mühendisi maaşları iyi seviyelerde seyrediyor.

Biz de bu yazımızda özellikle üniversite hayatına atılacak gençlere yardımcı olabilmek için ziraat mühendisi maaşı ne kadar sorusuna yanıt arayacağız. İyi okumalar!

Ziraat Mühendisi Ne İş Yapar?

Ziraat mühendisleri için kaba bir tabirle "bilimsel çiftçi" diyebiliriz. Nitekim ziraat mühendisleri esas olarak tarım ve bahçecilik ile ilgilenir, fakat çiftçilerden farklı olarak bunu içgüdüsel veya tecrübeye dayalı şekilde değil, bizzat teoriye göre yapmalarıdır.

Ziraat Mühendisi Maaşı (2)

Ziraat mühendisleri için iki temel alan bulunmaktadır: bitkisel üretim ve tarım teknolojileri.

Bitkisel üretime yönelen ziraat mühendisleri nasıl daha verimli ekin ve hasat yapılacağı ile ilgilenir. Amaçları çiftçinin en az maliyet ile en fazla mahsulü elde edebilmesidir.

Hakim Maaşları 2024: Nasıl Olunur, Ne İş Yapar? Hakim Maaşları 2024: Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Tarım teknolojisine yönelen ziraat mühendisleri ise üründen ziyade ürünün yetiştiği arazinin kalitesiyle ilgilenir. Tarlaların nasıl daha verimli sulanabileceği, toprak kaymalarından nasıl kaçınılabileceği gibi konulara tarım teknolojisi alanında çalışan ziraat mühendisleri bakar. 

Ziraat Mühendisi Kaç TL Maaş Alır?

Ziraat mühendislerinin maaşlarını etkileyen farklı faktörler vardır. Örneğin üniversite bünyesinde araştırma gerçekleştiren mühendisler ile özel sektörde çalışan mühendislerin maaşları farklıdır.

Bunun yanı sıra büyük tarlalarla, büyük çiftliklerle ilgilenen ziraat mühendislerinin de daha ufak çaplı bağ bahçe işleriyle ilgilenen bir mühendisten daha fazla kazanabileceğini söyleyebiliriz.

Peki ziraat mühendisi maaşı 2024 yılında ne kadar oldu? Detaylar geliyor...

Yeni Atanan Ziraat Mühendisi Maaşı

Ziraat mühendisliği fakültelerinde gerekli eğitimi gören ve diplomasını alarak mesleğe başlayan ziraat mühendisleri, işe tecrübeli ve geçmişte iyi işlere imza atan mühendislere göre nispeten düşük maaşlarla başlamaktadırlar.

 • Sınavları kazanan ve devlet bünyesinde işe başlayan bir yeni atanan ziraat mühendisi, 43.500 TL gibi bir maaşla işe başlayacaktır. Bunun sebebi devlette maaşların enflasyon zammı alıyor olması.

Ziraat Mühendisi Maaşı (5)

Devlette Ziraat Mühendisi Maaşları

Yeni atanan ziraat mühendisi maaşının yüksek seviyede olduğunu görenler, ziraat mühendisi devlet maaşı seviyelerini araştırmaya başlıyorlar. 

Devlette ziraat mühendisi maaşı iyi bir seviyede, çünkü yukarıda da bahsettiğimiz üzere devlette çalışan herkes gibi ziraat mühendisleri de enflasyon zammı alıyorlar.

 • Ziraat mühendisinin kıdemine göre ve statüsüne göre maaşlar değişiyor, ancak ortalama rakamın 50.869 TL olduğunu belirtmekte fayda var. Bu bizzat devletin belirlediği barem konumunda.

Bunun yanı sıra akademisyen pozisyonundaki veya "başmühendis" gibi unvanlarla çalışan ziraat mühendislerinin daha fazla kazanması da fazlasıyla mümkün.

Ziraat Mühendisi Maaşı (6)

Özel Sektörde Ziraat Mühendisi Maaşları

Özel sektörde ziraat mühendisi maaşları ciddi değişkenlik gösterebiliyor, fakat taban maaşların bile yeterince iyi bir seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

 • 2024 yılı itibariyle özel sektörde ziraat mühendisi maaşları en düşük 23.000 TL seviyesinde. Ortalama maaş 30.000 TL seviyesinde. Ancak maaşlara baktığımızda çeşitli faktörlere bağlı olarak 75.000 TL seviyesine kadar kazanmak mümkündür.

Bu faktörler çoğunlukla çalışılan şirket, yapılan işlerin büyüklüğü, unvan gibi biraz da zaman ve tecrübe isteyen faktörlerdir. Dolayısıyla tecrübeli bir ziraat mühendisinin en iyi maaşı aldığı söylenebilir.

Ziraat Mühendisi Maaşı (3)

Belediye Ziraat Mühendisi Maaşları

Belediyelerin ziraat mühendisi alımı yapması başta kulağa biraz mantıksız gelebilir, ancak bir düşündüğümüzde anlam kazanıyor aslında.

Özellikle kırsal kesimde belediyelerin ilgilenmesi gereken bir numaralı konu kaliteli tarım oluyor. Tarlaların daha verimli olması için çaba gösteren belediyeler, ayrıca tarlalara gidecek sulama kanallarının açılması ve tarlaların arasından geçecek yolların yapılması gibi konulardan da sorumlu. Dolayısıyla bu işlerin devamı için ziraat mühendisleri şart.

Belediyede çalışan ziraat mühendisi maaşları da elbette çeşitli faktörlere göre değişiyor, fakat ortalama bir rakamdan söz etmemiz de mümkün.

 • 2024 belediye ziraat mühendisi maaşları 41.500 TL seviyesindedir.

Ziraat Mühendisi Maaşı (4)

Üniversite Ziraat Mühendisi Maaşları

Ziraat mühendislerinin faaliyet gösterdiği en önemli alanlardan biri üniversite. Bunun sebepleri, bilimin zirvesi konumundaki üniversitelerin pek çok önemli soruya cevap verebilmesi, bir nevi danışmanlık görevi görmesi.

Örneğin bir köydeki büyük ağaç hastalandı. Köy halkı ağaçtan kabuk, dal ve yaprak örnekleri toplayarak üniversitelere götürür. Bu parçalar üniversite tarafından incelenir, ağacın hastalığı tespit edilir ve gereken ilaç verilerek ağaç ayakta tutulur.

Üniversite hiyerarşinin net şekilde gözlemlenebildiği bir kurum, dolayısıyla maaşlar da hiyerarşik bir şekilde artıyor veya azalıyor.

 • Üniversitede ziraat mühendisi maaşları araştırma görevlisi için 48.000 TL seviyesinden başlar. Profesör maaşları ise 72.000 TL seviyesindedir.

Yurt Dışı Ziraat Mühendisi Maaşları

Bazen de ziraat mühendislerimiz mesleğe yurtdışında devam etmek istiyorlar. Bu durumun onlarca sebebi olur, fakat ilk aratılan sorular hep "Amerika ziraat mühendisi maaşları" veya "Almanya ziraat mühendisi maaşları" şeklinde oluyor.

Bu soruya birçok farklı ülkeden maaşları bir araya getirerek yanıt vereceğiz. Ancak ilk olarak en çok sorulan ülkelerle ilgili cevap verelim.

 • Almanya ziraat mühendisi maaşları yıllık ortalama 42.000 Euro seviyesindedir.
 • Amerika Birleşik Devletleri ziraat mühendisi maaşları yıllık ortalama 74.939 dolar seviyesindedir.

Bazı ülkelerde yıllık ziraat mühendisi maaşları şu şekilde:

 • Avustralya: 72.000 Avustralya doları
 • İngiltere: 40.000 İngiliz sterlini
 • Hollanda: 45.000 Euro
 • İsveç: 50.000 Euro
 • Norveç: 60.000 Euro
 • Fransa: 42.000 Euro

Editör: Esra Editor