Hazro Belediye Başkanı mazbatasını aldı Hazro Belediye Başkanı mazbatasını aldı

AMED TIMES - Eski Milletvekili Leyla Zana, Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamalarına katıldı. Yöresel kıyafetleri ile sahneye çıkan Zana, alandakilere Kürtçe seslendi. Melle Mustafa Barzani ve Abdullah Öcalan vurgusu ile konuşmasına başlayan Zana, “Biz Kürtler Melle Mustafa Barzani’den Kürtlüğümüzü öğrendik. Abdullah Öcalan’ın bilinci, felsefesiyle uyandık” dedi.

Zana, “Seçim yaklaşıyor. Sadece belediye başkanı seçmiyoruz. CHP, AK Parti ve MHP diyor ki, bizim Kürtlere yaptıklarımıza Kürtler razı ki, iradelerini bizimle paylaşıyorlar. Biz de diyoruz ki “hayır”, biz bundan sonra irademizi kendimiz için kullanacağız” dedi.

Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu 1993 yılında Abdullah Öcalan’ın başlattığı “barış süreci”ne atıfta bulunan Leyla Zana, alandakilere “1993’de Öcalan’ın başlattığı barış ve çözüm süreci için, yeniden hazır mısınız?” diye sordu. Alanda bulunan yüzbinlerce kişi, hep bir ağızdan “Evet” yanıtı verdi. Barışın bereket, sevgi olduğuna vurgu yapan Zana, “Bu ülkeyi yönetenlere sesiniz ulaştı. Hep beraber seçimden sonra, barış ve özgürlüğün yolunu açacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi