AMED TIMES- Diyarbakır Stadyumu’nda 25 Eylül 2022 yılında oynanan Amedspor-Bursaspor maçında bir grup Kürdistan bayraklarını açıp, “Bijî Kurdistan” (Yaşasın Kürdistan) sloganı atıkları için maçtan sonra gözaltına alınmış, daha sonra da adli kontrol şartı ile serbest bırakılmışlardı.

İşte Amedspor maçının canlı yayını! İşte Amedspor maçının canlı yayını!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 gencin yargılandığı dava ile ilgili “kovuşturmaya yer yok” diyerek soruşturmada takipsizlik kararı verdi.

Savcılık suç oluşmadığına kanaat getirdi

Savcılık, aynı zamanda maçta açılan bayrağın Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ait olduğunu, cebir, şiddet veya tehdit içeren suçların yasal unsurlarının oluşmadığına kanaat getirerek takipsizlik kararı verdi.

Takipsizlik kararına değinen Avukat Hişyar Özalp, müvekkillerinin hakim önünde o gün yaptıklarına sahip çıktığını belirterek, “Söz konusu soruşturmada müvekkiller Amedspor maçında Kürdistan bayrağı açmış ve yaşasın Kürdistan sloganı atmıştı. Kürdistan bayrağı ve ülke olarak Kürdistan hiçbir örgütün tekelinde değildir. Yani bir insanın ülkesi Kürdistan için slogan atması veya Kürdistan bayrağı açması herhangi bir örgütün propagandası anlamına gelmez" dedi.

Kaynak: Rudaw