AMED TIMES - Diyarbakır’ın Çınar ilçesi ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi sınırında çıkan yangında hayatını kaybeden 15 kişiden Kerime Erdenli ve Zekiye Erdenli'nin, yangını söndürmeye gittikleri belirlendi. Yazçiçeği Mahallesi Muhtarı Mahmut Erdenli, amcasının iki gelininin de yangında yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Muhtar Erdenli, yangının çıktığı tarla yakınındaki yeni evlerine müdahale ederken ters rüzgarın etkisiyle hayatlarını kaybettikleri söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

‘2 elti yangını söndürmek isterken yanarak öldüler’

Amcasının 2 gelininin de yangında hayatını kaybettiğini söyleyen Yazçiçeği Mahallesi Muhtarı Mahmut Erdenli, “Zekiye Erdenli, amcamın oğlu olan Menduh Erdemli’nin eşiydi. Kerime ise Menduh’un kardeşi Bahri’nin eşiydi. Evleri karşı karşıyaydı. Zekiye’nin 8, Kerime’nin 7 çocuğu vardı. 2 elti, Menduh ile beraber çıkıyorlar. Yangının çıktığı yerde, tarla yakınında 2 yeni ev yapmışlardı. Kerime de oğlu için bir ev yapmıştı. Orada su sondajı vardı, boruları vardı. Eltisi Zekiye’yle oraya yangını söndürmeye gittiler. Ondan sonra ters rüzgar nedeniyle orada yandılar. İkisi de orada ateşe düşüp, yanmışlar. Yaralı olarak hastaneye kaldırdık. Önce arabayla götürdük, yolda ambulans yetişti ve ambulansa alarak hastaneye götürüldüler. Önce Çınar Devlet Hastanesi’ne, oradan Diyarbakır’a götürüldüler. Kerime 1 gün hastanede kaldı, vefat etti. Zekiye de 2 gün hastanede kaldıktan sonra vefat etti” dedi.

Diyarbakır-Mardin yangını sonrası psikolojik destek Diyarbakır-Mardin yangını sonrası psikolojik destek

‘Yanan 3’üncü kişinin yerini, Zekiye söyledi’

Mahallede yaşayan Bahri Okra da (65) yanarak hayatını kaybeden İsmail Yardımcı’nın yerini Zekiye Erdenli’nin yaralı haldeyken kendilerine söylediğini belirterek, “O gece yangın çıktığı esnada oğlumla biçerdöverin üzerindeydik. Aniden bir rüzgar geldi, hortum gibi bir rüzgar. Köksalan ve bizim köyün elektrikleri aniden gitti. 2 dakika sonra o telden yere ateş düştü. 2-3 dakika geçmeden yerler yanmaya başladı. Ben çocuğuma hemen ‘Biçerdöveri pamuğun içerisine indirin, durum tehlikelidir’ dedim. Acayip bir rüzgar başladı. Köye varmadan, yangının çıktığı yere gittim. Kerime ve Zekiye’nin yaptığı yeni evlerinin oraya gittim. Eşimin de orada olduğunu gördüm. Hanıma ‘Ne oldu, durum nedir?’ diye sordum. Bana 2-3 kişinin yandığını söyledi. Zekiye ve Kerime’nin yaralı olduğunu gördüm. Kerime’nin durumu çok ağır bir vaziyetteydi, Zekiye ise konuşabiliyordu. Zekiye konuşurken, bir kişinin daha aşağıda olduğunu söyledi. Çevredekileri oraya yönlendirdik. Orada yanan kişinin de İsmail Yardımcı olduğunu fark ettik. Tanınmayacak haldeydi, 5-6 kişi baktık ancak onu tanıyamadık. Evinin önüne getirdik, konuşamadı. Ne yaptıysak İsmail ismini söyleyemedi, çünkü son anlarını yaşıyordu, konuşamadı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA