Mikroplastikli peynir kısırlık tehlikesiyle toplatıldı Mikroplastikli peynir kısırlık tehlikesiyle toplatıldı

AMED - Sıcak havalarda Adenovirüs ve Rota Virüs enfeksiyonlarına bağlı ishal vakalarında artış gözleniyor. Uzmanlar, ebeveynleri hastalık belirtileri konusunda bilinçlendiriyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Yetmiş, sıcak havaların artmasıyla birlikte çocuklarda ishal vakalarında bir artış yaşandığını ve bu enfeksiyonların kreşlerde salgın vakalarının çoğaldığını belirtti.

Özellikle Adenovirüs ve Rota Virüs enfeksiyonlarının şiddetli ishallere neden olduğunu vurgulayan Dr. Yetmiş, bu durumun çocuklarda sıvı kaybı ve hastane yatışlarına yol açabileceğini ifade etti. İshalin evde destek tedavisi ve probiyotiklerle tedavi edilebileceğini söyleyen Dr. Yetmiş, önerilen gıdalar arasında yoğurt, ayran, muz, makarna, pilav ve haşlanmış patates olduğunu belirtti.

Ancak, hastalığın geçmemesi durumunda mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini vurgulayan Yetmiş, çocuklarda aşırı kusma ve ishal durumunda damardan tedavi ya da hastane yatışı gerekebileceğini ve bu durumun ciddi sonuçlara yol açabileceğini dile getirdi.

Kaynak: İHA