AMED -  Bir zamanlar Turkcell, Digiturk, Yapı Kredi Bankası, Pamukbank ve BMC gibi dev şirketlerin başında olan ünlü iş insanı Mehmet Emin Karamehmet, markette alışveriş yaparken objektiflere yansıdı.

8 milyar dolarlık servetiyle 2000 yılında Forbes'ın 'dünyanın en zenginleri' listesine 29. sıradan giren, Türkiye'deki listelerin zirvesinden düşmeyen Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet, yıllar sonra süpermarkette ortaya çıktı.

Son olarak Turkcell'in eski CEO'su Murat Erkan'ın sosyal medya paylaşımında görülen Karamehmet, Akatlar'daki bir markette alışveriş yaparken görüntülendi.

Karamehmet, aldığı ürünleri poşete koyduktan sonra evine gitti. Market çıkışında kendisini görüntüleyenlerin sorusuna “Bir şey yapmıyoruz, çalışıyoruz. Hadi sağlıcakla kalın” yanıtı verip, kameraya el salladı.

2000 yılında Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 29. insanı seçilen Karamehmet; Pamukbank ve Yapı Kredi bankalarının yanı sıra borçları sebebiyle TMSF'nin el koyduğu Turkcell, Digiturk, Skyturk360, Show TV, Akşam Gazetesi ve BMC gibi şirketlerin eski sahibiydi. Karamehmet hala Çukurova Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor.

Mehmet Emin Karamehmet kimdir?

Apartman yangınında anne ve bebek can verdi Apartman yangınında anne ve bebek can verdi

1 Nisan 1944 tarihinde doğan Mehmet Emin Karamehmet Çukurova Holding'in sahibi, eski medya patronu, iş insanı ve Forbes dergisinin 2010 yılında açıkladığı "dünyanın en zenginleri" sıralamasında 4 milyar dolar ile en zengin Türk iş insanı olmuştu. Mehmet Emin Karamehmet, liseyi Tarsus Amerikan Koleji ve Robert Kolejde tamamladı. Ardından İngiltere'de bulunan Dover College'da ekonomi eğitimi aldı. Mehmet Emin Karamehmet'in başkanlığını yaptığı dönemde (1969-1970) Mersin İdmanyurdu birinci ligi dördüncü sırada tamamlamıştır.

1994 yılında Murat Vargı ile Turkcell'i kurdu, 1999 yılında ise Digiturk'ü kurmuştur.

Yönetim kurulu başkanı olduğu Çukurova Holding; otomotiv, endüstri, inşaat, iletişim ve bilgi teknolojileri, medya, taşımacılık ve hizmet, finansal hizmetler, enerji gibi sektörlerde faaliyet göstermiştir.

Mehmet Emin Karamehmet 2002 yılında Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren petrol şirketi Genel Enerji'yi kurmuştur. Daha sonra şirketin %50'si Nathaniel Philip Rothschild'in kurduğu Vallares yatırım şirketi tarafından satın alınmıştır. Bu birleşme neticesinde 4 milyar dolar değerinde bir şirket ortaya çıkmıştır

Kaynak: Haber Merkezi