AMED TIMES- Her yıl hazırlanan Dünya Mutluluk Raporu'nun bu yılki sayısı yayınlandı.

İskandinav ülkeleri listenin başındaki yerini korudu. Finlandiya bir kez daha listenin birinci zirvesinde yer aldı.

Bu yılki rapor, yaş gruplarına göre ayrı sıralamaların yer aldığı ilk rapor oldu ve dünyanın bazı yerlerindeki gençler arasında yaşam memnuniyetinin düşüşe geçtiğini gösterdi.

2012 yılında Birleşmiş Milletler'in 20 Mart Dünya Uluslararası Mutluluk Günü dolayısıyla her yıl yayınlanan rapora göre Finlandiya bir kez daha dünyanın en mutlu ülkesi oldu.

Dünya Mutluluk Raporu'nun kurucu editörlerinden John Helliwell, ankette her katılımcıdan hayatlarını bir bütün olarak, neye değer verdiklerini dikkate alarak puanlandırmalarını istediğini söyledi.

"Finlandiya mutlu göçmenlere sahip"

Helliwell, "Finlandiya'nın tüm bu şeyler açısından oldukça zengin olduğunu görüyorsunuz, örneğin sokakta düşürülen cüzdanların geri verilmesi, insanların her gün birbirlerine yardım etmesi, sağlık ve eğitim fırsatları gibi" dedi.

Finlandiya'nın mutlu göçmenlere de sahip olduğunu belirten Helliwell, "Bu nedenle bu, yeni gelenlerle paylaşmaya hazır oldukları bir şey" ifadelerini kullandı.

Rapor, yaşam değerlendirmelerini açıklamaya yardımcı olmak için altı temel değişkeni inceliyor: Kişi başına düşen GSYİH, sosyal destek, sağlıklı yaşam beklentisi, özgürlük, cömertlik ve yolsuzluk algısı.

Finlandiya'nın komşu ülkeleri de listenin üst sıralarında yer aldı;

2. sırada Danimarka, 3. sırada İzlanda ve 4. sırada İsveç ve 7. sırada da Norveç yer alıyor.

 

'O Ses' yarışmasının birincisi silahla yaralandı 'O Ses' yarışmasının birincisi silahla yaralandı

Kaynak: Haber Merkezi