AMED - Eski ABD Başkanı Donald Trump, "sus payı" davasında karşı karşıya kaldığı 34 suçlamanın tamamından suçlu bulundu. Bu karar, Kasım ayında yapılacak Başkanlık Seçimi öncesinde Trump için ciddi bir darbe olarak değerlendiriliyor. Trump, suçlamaları reddediyor ve kararı temyize götürmeyi planlıyor.

Eski ABD Başkanı ve Kasım ayında yapılacak Başkanlık Seçimi'nin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump, "sus payı" davasındaki 34 suçlamanın tamamından jüri tarafından suçlu bulundu.

New York'ta iki gün süren müzakerelerin ardından 12 kişilik jüri, Donald Trump'ı karşı karşıya kaldığı 34 suçlamanın tamamında suçlu buldu. Bu karar, Trump'ın 5 Kasım'daki Başkanlık Seçimi öncesinde geldi ve Trump, bu seçimde Joe Biden'dan başkanlığı geri almaya çalışacak.

77 yaşındaki Trump, suç işlediğini reddetti ve kararı temyize götüreceğini açıkladı. Ayrıca, Demokratların çoğunlukta olduğu memleketinde adil bir şekilde yargılanamadığından şikayet etti. Reuters'in haberine göre, Trump, kendisine yönelik davaların siyasi bir kumpas olduğunu iddia ederek tüm suçlamaları reddetti.

Hacda sıcak havadan 14 kişi öldü Hacda sıcak havadan 14 kişi öldü

Trump, karar sonrası yaptığı açıklamada, "Bu karar bir rezillik... Asıl karar 5 Kasım'da verilecek. Ben masumum ve sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson ise, "Bugün Amerikan tarihinde utanç verici bir gün. Trump bu saçma karara haklı olarak itiraz edecek ve kazanacak" ifadelerini kullandı.

Trump, bu suçlamalardan en fazla dört yıl hapis cezası alabilir. Ancak, bu tür suçlardan hüküm giyen diğer kişiler genellikle daha kısa cezalar, para cezaları veya şartlı tahliye alıyorlar. Trump'ın hapse girmesi, kampanya yapmasını veya seçilmesi halinde göreve gelmesini engellemeyecek.

Kamuoyu yoklamaları, Trump ve 81 yaşındaki Biden'ın sıkı bir yarış içinde olduğunu gösteriyor. Anketler, Trump'ın suçlu bulunmasının, bağımsız ve Cumhuriyetçi seçmenler arasında destek kaybına yol açabileceğini gösteriyor.

Davanın ayrıntılarına gelince, Yargıç Juan Merchan, jüriyi görevden almadan önce Trump ve her iki tarafın avukatlarıyla bir araya geldi. Jüri, porno yıldızı Stormy Daniels'ın 2006 yılında Trump'ın şu anki eşi Melania ile evliyken yaşadığını iddia ettiği cinsel ilişkiye dair ifadelerinin yer aldığı beş haftalık duruşmanın ardından, Trump'ı ticari belgelerde tahrifat yapmaktan suçlu buldu. Trump, Daniels ile cinsel ilişkiye girdiğini reddetti.

Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, 2016 seçimlerinin son haftalarında Daniels'a 130 bin dolarlık sus payı ödemesini onayladığını ifade etti. Cohen, ödemeyi kendisinin yaptığını ve Trump'ın yasal iş olarak gizlenen aylık ödemeler yoluyla kendisine geri ödeme yapılmasını onayladığını söyledi. Trump'ın avukatları ise, Cohen'in güvenilirliğini sorgulayarak sabıka kaydına, hapis cezasına ve yalan söyleme geçmişine vurgu yaptı.

Bu dava, Trump'ın karşı karşıya olduğu dört cezai kovuşturma arasında en az etkili olanı olarak görülüyordu. Jüri üyeleri, 2018'den bu yana kamuoyuna açık olan cinsel ilişki ve yalanlarla ilgili ifadeleri dinledi, ancak suçlamalar Cohen'in geri ödemelerine ilişkin defter hesapları ve diğer kayıtlara dayanıyordu. Dava, Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg'ın, selefinin suçlamada bulunmamayı tercih etmesinin ardından yeniden açılmasıyla "zombi dava" olarak anıldı.

Diğer davalar usule ilişkin itirazlar nedeniyle ertelendiği için, bu davanın seçimden önce görülecek tek dava olması muhtemeldi. Seçilmesi halinde Trump, 2020'de kaybettiği seçimleri yasa dışı yollarla iptal etmeye çalışmak ve 2021'de görevden ayrıldıktan sonra gizli belgeleri yanlış kullanmakla suçlandığı iki federal davayı kapatabilir.

Kaynak: Haber Merkezi