AMED- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Araştırma Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, Ergani'deki gözaltılara sert tepki göstererek, "Gerçekten kınıyorum! Böyle bir düşman hukuku, böyle bir yaklaşım olamaz!" dedi.

CHP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, Ergani’de gözaltına alınan ve aralarında Ergani Belediye eski Eşbaşkanlarının da olduğu 5 kişi hakkında açıklama yaptı. Tanrıkulu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Özel durumunu anlatmasına rağmen kızının sınava girdiği sabah baskın yapılıyor

Gözaltına alınanlardan birisi de meslektaşımız Avukat Ramazan Kartalmış, önceki dönem Ergani Belediye Başkanı kendisi, sabah saatlerinde gözaltına alındı. Ancak şu durum var: Avukat Ramazan Kartalmış'ın bürosu Ergani Adliyesinin tam karşısında. 3 - 4 yıl önce Boğaziçi Üniversitesinde okuyan bir kızını Karadeniz'de bir deniz kazasında yitirdi.

Bugün de diğer kızı üniversite sınavına girecekti. Girdi sınava ama 1 ay önce Ergani Cumhuriyet Başsavcılığına gidiyor, diyor ki 'Benim hakkımda bir soruşturma olduğu konusunda bilgim var. Benim özel bir durumum var, eğer ifadeye çağıracaksanız, her zaman ben gelebilirim. Evi basıp özelikle sınava hazırlanan çocuğumun bir travma yaşamasını istemiyorum.' demiş, bizzat Başsavcıya demiş.

Gözaltındakilere kısıtlama kararı

24 saat kısıtlama kararı getirilmiş. Çocuğu bugün üniversite sınavına girdi. Her çocuk için, her anne baba için yaşamsal bir durum bu ve bu şekilde gözaltına alındı ve şu anda gözaltında. Yarın da kızı sınava girecek.

Kınıyorum gerçekten! Böyle bir düşman hukuku olamaz! Böyle bir yaklaşım olamaz!

Şimdi itirazım şuna: Bu kadar büyük bir düşmanlık yapılabilir mi? Önceden uyarmış, Adliyenin karşısında bürosu var ve her zaman ifadeye gidebilir, bu konu hakkında da bir uyarı yapmış, buna rağmen sınav günü sabahı gözaltına alınıyor.

7 günde 62 kişi hayatını kaybetti 7 günde 62 kişi hayatını kaybetti

Bunun yanı bizzat Yılmaz Tunç tarafından takip edilmesini, YSK tarafından takip edilmesini, böyle bir düşman ceza hukukunun, düşmanca uygulamanın olmaması gerektiğini bir kez daha Diyarbakır'dan ifade ediyorum!”

Kaynak: HABER MERKEZİ