AMED TIMES - Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde 'Erdoğan ve Atatürk'e hakaret' iddiasıyla hedef gösterilerek tutuklanan zihinsel engelli U.G.'nin avukatı Şahin, müvekkilinin cezai ehliyetinin olmadığına işaret etti.

Diyarbakır'ın Sur Belediyesi'nde mazbata töreninde Mustafa Kemal Atatürk ve Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarına 'hakaret' edildiği iddiasıyla hedef gösterilen yüzde 50 zihinsel engelli U.G.18 Nisan’da gözaltına alındı.

Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla bir gün sonra Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen U.G., “Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanuna muhalefet etmek” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.


U.G.'nin avukatı Şemdin Şahin, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 32’nci maddesinde yer alan “Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye (tam akıl hastalarına) ceza verilmez” maddesini hatırlatarak, suç ehliyeti bulunmayan müvekkilinin serbest bırakılmasını istedi.


Müvekkili U.G.'nin sosyal medyada paylaşılan görüntülerinin ardından DEM Parti yöneticisi olduğu algısıyla hedef gösterildiğini belirten Şahin, “Bunun üzerine müvekkilim gözaltına alındı. Ancak ilk temasta dahi müvekkilimin engel durumunun olduğu görünen husustur. Buna rağmen gözaltına alındı. Aile tarafından rapor kolluk birimlerine verildi. Tarafımızdan da hem kolluk hem savcılık makamına rapor sunulmasına rağmen 24 saate yakın süre boyunca gözaltına tutuldu” diye belirtti.

Kolluk birimlerinin de bu hususun açıkça farkında olduğunu söyleyen Şahin, savcılığın müvekkilini görmeye dahi tenezzül etmeden tutuklamaya sevk ettiğini ifade etti. Şahin, “Öncesinde müvekkilim sosyal medya üzerinde linç yedikten sonra İçişleri Bakanlığı tarafından bir paylaşım yapılarak ‘şüpheli yakalandı, gözaltına alındı’ denildi. Adalet Bakanlığı da aynı şekilde paylaşımlarda bulundu” diyerek, hatırlamalarda bulundu.

Uçuş türbülansı nedir ve neden meydana gelir? Uçuş türbülansı nedir ve neden meydana gelir?


Sulh Ceza Mahkemeleri’nin son süreçlerde bir onay mercii durumuna geldiğini söyleyen Şahin, “Tüm itirazlarımıza, görüntülere ve mahkeme aracılığıyla alınan kurul raporunun sunulmasına rağmen Sulh Ceza Hakimliği tarafından müvekkilimiz tutuklandı” dedi. Tutuklama kararının kendilerine tebliğ edilmeden Adalet Bakanlığı tarafından atılan twitt ile sanal medyada paylaşıldığını belirten Şahin, “Daha tutuklama kararı çıktığından haberimiz yokken Adalet Bakanlığı bunun farkına varıp paylaşım yapıyor. Dolayısıyla tutuklama kararını mahkemeden önce Adalet Bakanlığı’nın sayfasında öğrenmiş olduk” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi