Subaylar, TSK'nın komutanlıklarına bağlı, orduda görev alan rütbeli askerlerdir. Her yıl binlerce kişi değer verilen mesleklerden olan subaylığı tercih ediyor. Peki çok rağbet gören subay maaşları ne kadar? Ayrıntılar haberin devamında...

Orduda görev yapan subaylar üsteğmenliğe yükselebilir ve başında bulundukları birliklerin yönetimi ve sevkinden sorumludurlar. Subaylık maaşları 2024 yılında ne kadar oldu, yazımızda sizler için derledik.

Bunların yanında subaylık mesleğinin hangi gruplara ayrıldığından bahsedeceğiz. Son olarak, nasıl subay olunur sorusunun yanıtı da bu yazımızda.

Subay maaşları ne kadar? 2024 Yılında Subayların Aldığı Güncel Maaş 

Her yılın başında kamuda ve özel sektörde artan maaşlar, subay maaşlarına da yansıdı. Peki 2024 yılında subay maaşları ne kadar oldu?

Subay maaşları, subayların yaptıkları işlerin kapsamına ve deneyim sürelerine göre değişebiliyor. Subaylık mesleğine yeni başlayanlar, çoğu meslekte olduğu gibi, daha düşük maaşlar alıyorlar. Yıllar geçtikçe tecrübe ve çalışma süreleri artan subayların maaşları bu doğrultuda yükseliyor.

Subay Maaşları (4)

2024 yılı subay maaşlarını en yüksek, ortalama ve en düşük olarak listeledik:

KIDEM

MAAŞ

En Düşük Subay Maaşı

48.500 TL

Ortalama Subay Maaşı

55.500 TL

En Yüksek Subay Maaşı

70.000 TL

Subaylar, görev yerlerine göre ek tazminatlar alabilirler. Yurtdışı veya doğu tazminatı etkili olduğu zaman yukarıda bahsettiğimiz maaşlarda değişiklikler söz konusu olabilir. 

 • Buna ek olarak, subayların evli ve çocuk sahibi olmaları da maaşlarını etkileyen faktörlerden biri.

Yedek subay maaşları ne kadar?

Asteğmen, yedek subayın bir diğer adıdır. Asteğmenler, normal subayların yanında görev yapar ve on ay boyunca devletten maaş alırlar. Yedek subaylar genellikle en düşük maaşı alan kategoride yer alırlar. 

Titizlikle seçilen yedek subayların, bu göreve getirilmesi için en az lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Subaylar gibi, yedek subayların da maaşları görev yaptıkları yer ve koşullara göre değişiyor.

Gram altında düşüş sürüyor Gram altında düşüş sürüyor

Subay Maaşları (5)

 • 2024 yılında ortalama bir yedek subay maaşının 50.000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Pilot subay maaşları 

Yedek subaylar da olduğu gibi kıdem, rütbe ve eş durumu gibi faktörler de hava subaylarının maaşında rol oynuyor. 

2024 yılında hava subaylarının aylık maaşları 43.000 TL ile 62.500 TL arasında değişiyor.

Jandarma subay maaşları 2024 

Jandarma subay maaşı da subayın deneyimi, rütbesi, eş ve çocuk durumuna bağlı olarak değişmekte. 

 • 2024 yılında jandarma subaylarının ortalama maaşı 50.000 TL ila 55.000 TL arasındadır.

Deniz subayı maaşı

Kara, hava ve deniz subaylarının maaşları, görevlerinin derecesine ve görev yaptıkları yere göre değişebiliyor. Bu nedenle, Deniz Kuvvetleri'nde görev yapan bir subayın maaşı, Hava Kuvvetleri'nde görev yapan bir subayın maaşından farklılık gösterebilir.

 • 2024 yılında deniz subaylarının ortalama maaşları 48.500 TL ile 55.500 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Emekli subay maaşları

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev alarak emekli olan subayların maaşları çeşitli etkenlere göre değişir.Tüm emekli subaylar aynı maaşı almazlar. Emekli subayların maaşları unvanlarına, derecelerine ve hizmet yıllarına göre değişir.

Subay Maaşları (3)

 • 2024 yılında emekli subay maaşları ortalama 22.000 TL ve 35.500 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Emekli subaylar, kademe ve deneyimlerine bağlı olarak daha yüksek maaş da alabiliyor.

Nasıl subay olunur?

Subay olmak isteyenlerin akıllarındaki nasıl subay olabilirim sorusunu cevaplayalım. Subay olmak için iki seçenek bulunuyor, sizler için bu iki yöntemi araştırdık:

 • Milli Savunma Üniversitesi ve Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavlardan geçer not alarak ve Harp Okuluna girmeye hak kazanmak
 • Üniversite lisans mezunlarının başvurabileceği kontenjanlara başvurmak.

Subay adayları, yukarıda belirtilen prosedürlerin ardından fiziki yeterlilik testine tabi tutulurlar. Bu aşamayı da geçen adaylar, gerekli koşulları karşılaması durumunda subay olarak görevlendirilir.

Subay Maaşları (1)

Bunların yanında subay olmak için gerekli şartları karşılamanız gerekiyor.

Subay Olmak İçin Gereken Şartlar

Subay olmak isteyen kişilerin bazı gerekli şartları karşılaması gerekiyor. Bu şartları listeledik:

 1. En az lise mezunu olmak
 2. Lisans mezunu olanlar için 27 yaş, lisansüstü mezunu olanlar için 32 yaşı geçmemiş olmak
 3. Doktor subay adayları için 35 yaşını geçmemiş olmak
 4. Kadınlar için en az 153 cm, erkekler için en az164 cm boyunda olmak
 5. Yazılı sınavdan en az 70 puan almak
 6. Evli olan adaylar için hem kendi hem eşi için temiz adli sicil kaydına sahip olmak
 7. Vücudunda dövme, jilet veya benzer izler bulunmamak
 8. Önceden alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı için tedavi görmemiş olmak.

Bu şartları karşıladığınızı düşünüyorsanız, geriye sadece sınavlara girerek mesleği edinmek kalıyor.

Subaylar eğitimde maaş alır mı?

Sınavlara girip başarılı olduktan sonra bir sonraki aşama olan subay eğitim sürecine geçiyorsunuz. Merak edilen sorulardan biri olan subaylar eğitim sırasında maaş alır mı sorusuna cevap verecek olursak, evet subaylar eğitim sırasında maaş alırlar.

Subaylık eğitimi alan kişilere ödenen maaş, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında okuyan kişilere ödenen maaşla aynı. Sözleşmeli subay adaylarına ise eğitim sırasında cüzi bir maaş ödenir.

Subaylar kaç yıl zorunlu çalışır?

Subaylar 15 yıl hizmet etmelidir. Bu süre dolmadan istifa edemezler. Burada bahsedilen 15 yıl mecburi hizmet süresi olarak kabul edilir. Ancak bu seneler süre olarak karşılandıktan sonra isteğe bağlı olarak subaylar çalışma sürelerini uzatılabilirler.

Buna ek olarak, subaylar çalışma süreleri içerisinde belirli bir süre doldurduktan sonra terfi için başvurabilir. Örneğin, albaylığa yükselmek için subayların ortalama 6 yıl geçirmeleri gerekir. 

Sık sorulan sorular 

Subay olmak isteyenler ve 2024 yılı subay maaşlarını merak edenler için cevaplar verdik. Şimdi sıra subaylıkla ilgili sık sorulan soruları cevaplamaya geldi. Birlikte göz atalım.

Subaylar ne iş yapar?

Subayların, askeri birliklerin komuta ve yönetimi, stratejik kararlar almak, personel eğitimi, lojistik planlama ve istihbarat toplamak gibi görevleri vardır.

2024 yılı subay maaşları ne kadar oldu?

2024 yılında subay maaşları en yüksek 70.000 TL, en düşük 48.500 TL ve ortalama olarak 55.500 TL şeklindedir.

Subay olmak için ne yapmalı?

Subay olmak isteyenler, Milli Savunma Üniversitesi ve Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan sınavlardan geçer not alarak ve Harp Okuluna girmeye hak kazanarak veya üniversite lisans mezunlarının başvurabileceği kontenjanlara başvurarak subay olma isteklerini gerçekleştirebilirler.

Editör: Esra Editor