AMED TIMES - Slovakya Başbakanı Robert Fico, başkent Bratislava'da düzenlenen bir hükümet toplantısının ardından silahlı saldırıya uğradı.

Slovakya Başbakanı Robert Fico, uğradığı silahlı saldırıda yaralandı.

TASR haber ajansı, hükümet toplantısı çıkışında vurulan Fico'nun durumuyla ilgili ayrıntı vermedi. Slovak liderin karnından vurulduğu kaydedildi.

Reuters'a konuşan görgü tanıkları, birkaç el ateş eden saldırganın yakalandığını belirtti. Kaynaklar, polisin bir kişiyi kelepçeleyerek götürdüğünü anlattı.

Slovakya hükümetinden henüz bir açıklama yapılmadı.

Robert Fico kimdir?

Robert Fico, 15 Eylül 1964 yılında dünyaya geldi. 4 Nisan 2012'den beri Slovakya Başbakanı olan Slovak politikacıdır. Daha önce 4 Temmuz 2006'dan 8 Temmuz 2010'a kadar Başbakanlık yapmıştı.

İran’da bundan sonra ne olacak? İran’da bundan sonra ne olacak?

1999 yılından bu yana Yön-Sosyal Demokrasi (SMER-SD) partisinin lideridir. İlk olarak 1992'de (Çekoslovakya'da iken) Parlamento'ya seçildi ve daha sonra Avrupa Konseyi'ne atandı. 2006 parlamento seçimlerinde partisinin zaferi sonrasında ilk kabinesini kurdu.

Daha sonra muhalefetteyken, etkili bir şekilde muhalefetin lideri olarak parlamentoda yer aldı. Iveta Radičová'nın kabinesine karşı aleyhine güvenoyu vermesinden sonra, 2012 parlamento seçimlerinde SMER-SD'yi başkan seçtikleri bir zaferle Başbakan olarak yeniden seçildi, 83 sandalye kazandı ve Parlamentoda salt çoğunlukla bir hükûmet kurdu.

2013'te Fico, 2014 cumhurbaşkanı seçimlerine adaylığını resmen ilan etti ancak 29 Mart 2014'te ikinci tur oylamada Andrej Kiska'ya karşı yarışı kaybetti.

Kaynak: Haber Merkezi