AMED TIMES- Sanatçı Aynur Doğan sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla bundan sonra ‘Keça Kurdan’ şarkısını söylemesinin sanatçı Şivan Perwer tarafından yasaklandığını duyurdu.

Tara Mamedova Kimdir? Kürt Sanatçının Konserleri Ne Zaman? Tara Mamedova Kimdir? Kürt Sanatçının Konserleri Ne Zaman?

Zorunlu açıklama diye duyurdu

Aynur Doğan, X hesabından “Keça Kurdan için zorunlu bir açıklama” diye yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Keça Kurdan” bizim için sadece bir şarkı değil; özgürlüğün, barışın, sevginin, ortaklaşa mücadelenin ve dayanışmanın coşkusu, yan yana çekilen halaylarımızın, dansımızın ortak ritmiydi. Kürt kadınının sesi, farklı kültürlerden kadınların bir araya gelerek oluşturdukları toplumsal bellek, birbirimize duyduğumuz ihtiyacın yeniden hatırlanışı, hafızamızın uyanışıydı belki. Kendimizce daha nice anlamlar yükledik… Bir zamanlar yasaklanmak istendi, denediler ama başaramadılar.

Ancak bu defa, aşağıdaki mesajda belirtilen gerekçelerden ötürü Keça Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır.

Çok kısa sürede gerçekleşecek bir konser organizasyonuna katılmam için bir davet yapıldı, yoğun programım nedeniyle katılmamın mümkün olamayacağı karşı tarafa iletildi ve ekibimiz alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunmayı kendilerine önerdiler.

Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum.

Gelinen noktada, dinleyicilerime olan saygım bu açıklamayı zaruri kılmıştır.

Keça Kurdan artık sizlere emanet! Aynur Doğan”

‘Keça Kurdan’a Şivan Perwer’den veto!

Aynur Doğan ayrıca ‘Keça Kurdan’ şarkısı yasağıyla ilgili kendisine gönderilen bir mesajı da paylaşarak, geçen aralık ortalarında Şivan Perwer'in 50. sanat yılı programına katılamadığı için bu yasağın getirildiğini savundu.

Kaynak: Amida Haber