Takımın başına Jose Mourinho gibi bir efsaneyi getiren Fenerbahçe, bu transfer döneminde Avrupa'nın en iddialılarından biri olmayı hedefliyor. Bu ara kongre sürecinden geçen Fenerbahçe için tüm karmaşaya rağmen şimdiden pek çok oyuncuyla görüştüğü iddiaları mevcut. Bunlardan biri de Chelsea'nin yıldızlarından Raheem Sterling. Dedikoduları duyan taraftarların da arama motorlarında Raheem Sterling kimdir sorusuna cevap aramaları sürpriz değil.

Kariyeri boyunca İngiltere'de, Premier League'de top koşturan Raheem Sterling, her zaman ligin en aranan oyuncularından birisi oldu. Bu nedenle kendisinin Fenerbahçe'ye olası bir transferi, sarı lacivertli ekibin elini fazlasıyla güçlendirecektir. Transferin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise henüz muamma.

Biz de bu yazımızda hem transfer iddialarını ele alacak hem Raheem Sterling kariyeri boyunca neler yaptı inceledik. Böylece Raheem Sterling kimdir sorusuna net bir cevap verebileceğiz.

Raheem Sterling Kimdir?

Raheem Sterling 8 Aralık 1994 tarihinde Jamaika'nın başkenti Kingston'da dünyaya geldi. Kendisinin annesi Nadine Clarke, ülkesi Jamaika'nın tanınmış atletlerinden birisiydi.

Sterling'in babası, oğlu henüz iki yaşındayken öldürüldü. Bu olaydan üç yıl sonra Sterling ve annesi İngiltere'ye yerleşme kararı aldılar ve ülkelerini terk ettiler.

Londra'nın Neasden kentine yerleşen Raheem Sterling, beş yaşından itibaren futbol oynamaya başladı. dokuz yaşına kadar mahallesinin takımında oynayan Sterling, dokuz yaşındayken Queens Park Rangers'a transfer oynadı.

Raheem Starling Kimdir (5)

2003-2010 yılları arasında, 16 yaşına kadar Queens Park Rangers altyapısında oynayan Sterling bu yıllarda gözlemcilerin ilgisini çekti. Kendisi özellikle Liverpool ve Manchester City tarafından ilgiyle takip edilmekteydi.

2010 yılında nihayet beklenen gerçekleşti ve Sterling yedi sene kendisini yetiştiren Queens Park Rangers'tan ayrılarak Liverpool'a transfer oldu. Bu, kariyeri için büyük bir fırsattı.

Raheem Sterling kimdir sorusuyla beraber kariyerinin nasıl ilerlediği de merak ediliyor.

Raheem Sterling Kariyeri Nasıl İlerledi?

Raheem Sterling iki sezonunu Liverpool altyapısında geçirdi. Bu dönemde attığı gollerle ve hızıyla herkesi etkilemeyi başardı. Kendisi hızını atlet olan annesinden aldığını da sık sık dile getirmektedir, bu nedenle iş burada yeteneğe de bakıyor.

2012-2013 sezonunda Premier League'e adım attı Sterling. O yıl 24 lig maçında forma giyen ve ciddi dakikalar alan genç oyuncu, henüz 18 yaşındayken sahaya çıktığı ilk sezonunu 2 gol ve 2 asistle tamamladı.

2013-2014 sezonunda takım Sterling'in sorumluluklarını arttırdı. O yıl 33 lig maçında forma giyen ve aldığı süre de artan Sterling, sezonu dokuz gol ve beş asistle kapatarak "ben ısınıyorum" mesajı verdi. Bu esnada henüz 20 yaşına bile girmemişti!

Raheem Starling Kimdir (6)

2014-2015 sezonunda Sterling yola hız kesmeden devam etti. Artık ilk 11'in en önemli parçalarından biri haline gelen Sterling, 35 lig maçında 7 gol ve 7 asistle oynadı. O sezon maç başına neredeyse tam 90 dakika süre almaktaydı!

Ancak bu sırada takım içinde bazı sorunlar baş göstermişti. Liverpool yıldız oyuncuya beş yıllık sözleşme öneriyordu, ancak maaş konusunda taraflar bir türlü anlaşamıyordu.

Bunun yanı sıra Sterling cephesince Liverpool'un başarılı olacağına inanılmadığı da söyleniyordu. Bu durumun sebebi, Sterling'in oynadığı üç yılda Liverpool'un sırasıyla yedinci, ikinci ve altıncı olması, bir türlü şampiyonluğa ulaşamamasıydı.

Sonuç itibariyle sezon sonunda Sterling şok bir kararla Liverpool'dan ayrıldı ve döneminin yükselişteki kulübü Manchester City ile anlaşmaya vardı. Bu, zaten iyi bir çekirdeğe sahip olan ve son dört senede iki şampiyonluğa imza atan Manchester City için büyük bir transferdi. Raheem Sterling kimdir cevabını ararken Manchester City yıllarına da yer verdik.

Raheem Starling Kimdir (7)

Raheem Sterling Manchester City Yılları

Sterling, takıma gelir gelmez istenen etkiyi verdi. 2015-2016 sezonunda 31 lig maçında forma giyen Sterling, 6 gol ve 2 asist ile alışma sezonuna göre iyi bir performans sergiledi. Takım ise ligi dördüncü sırada tamamladı.

  • 2016-2017 sezonunda Sterling daha iyi performans sergilemeye başladı. 33 lig maçında forma giyen Sterling, 7 gol ve 6 asistle alışılmış formuna geri döndü. Takım ise ligi üçüncü sırada tamamladı.
  • 2017-2018 sezonunda Manchester City ve Sterling için mükemmel bir dönem başladı. Patlama yapan Sterling, 33 lig maçında forma giydiği sezonu tam 18 gol ve 11 asistle tamamladı! Manchester City ise üç sezonluk şampiyonluk hasretini dindirdi, hem de sezonu 100 puanla tamamlayarak!
  • 2018-2019 sezonunda Sterling hız kesmeden devam etti. 34 lig maçında forma giyen Sterling, 17 gol ve 9 asistle sezonu tamamladı, Manchester City ise bir kez daha lig şampiyonu oldu.
  • 2019-2020 sezonunu 33 maçta 20 gol, ancak sadece 1 asistle tamamladı Sterling. Kariyerinde ilk kez 20 gol barajını geçmişti, ancak bu kez şampiyonluk eski takımı Liverpool'a gitti.
  • 2020-2021 sezonunda Sterling üç sezon sonra ilk kez biraz frene bastı. 31 maçta 10 gol ve 7 asistle oynayan Sterling, yine de Manchester City ile üçüncü kez şampiyonluk sevinci yaşadı.
  • 2021-2022 sezonu Sterling'in Manchester City'de son sezonu oldu. Aldığı süre düşmeye başlayan Sterling, 13 gol ve 5 asistle yine iyi bir performans sergiledi ve takımla dördüncü kez şampiyonluk sevinci yaşadı. Ancak her hikayenin sonu vardır ve Sterling için de City hikayesi artık noktalanacaktı.

Bunun sebebi artık kendisinin 30 yaşına yaklaşıyor olması ve City'nin iki genç oyuncuyla anlaşmasıydı: Erling Haaland ve Julian Alvarez. Bu ikili, Sterling'in sürelerini alacaktı, Sterling de bunu istemedi ve Chelsea'ya transfer oldu.

Raheem Starling Kimdir (8)

İki yıldır Chelsea'da eski günlerini biraz aratan Sterling, son iki sezonun ilkinde 28 maçta 6 gol ve 3 asistle oynadı, ikincisinde ise 31 maçta 8 gol ve 4 asistle oynadı.

Raheem Sterling Golleri

Raheem Sterling kimdir merak edenler futbolcunun golleriyle ilgili de araştırma yapıyor. Raheem Sterling kariyeri boyunca toplam 571 maçta forma giydi. Bu 571 maçta toplam 181 gol ve 113 asiste imza attı. Sterling daha çok hızlı ataklarıyla ve hızlı karar verebilmesiyle bilinen bir oyuncudur. Golleri de futbol zekasının en büyük örneklerindendir.

Raheem Sterling Fenerbahçe Transferi Gerçekleşecek Mi?

Jose Mourinho ile anlaşılması sonrası pek çok önemli oyuncunun ismi Fenerbahçe ile anılmaya başlandı. Bunlardan biri de Chelsea'daki geleceği belirsiz görünen Raheem Sterling.

Raheem Starling Kimdir (4)

Ancak dünyanın en güvenilir futbol yazarlarından Fabrizio Romano'nun son haberine göre Sterling ile Fenerbahçe arasında herhangi bir temas gerçekleştirmedi. Bunun yanı sıra Sterling'in kariyerine Türkiye'de devam etmek gibi bir arzusu da yok.

Bu nedenle sarı lacivertli takımın sevdalılarına Raheem Sterling kimdir sorusunu sorduran Fenerbahçe dedikodularının asılsız olduğunu belirtmek durumundayız.

Raheem Sterling Piyasa Değeri

Bir futbolcuyu tanımlayan en önemli verilerden biri onun piyasa değeridir. Piyasa değeri, o oyuncunun seviyesinin yanı sıra olası bir transferdeki ederini de belirlemektedir. Dolayısıyla Raheem Sterling kimdir sorusunu soran biri, piyasa değerini de soruşturuyor.

Raheem Starling Kimdir (2)

Raheem Sterling'in piyasa değeri an itibariyle 35 milyon Euro seviyesinde. Raheem Sterling piyasa değeri olarak 2019 yılında zirveyi görmüş, kendisinin piyasa değeri 140 milyon Euro seviyesine kadar yükselmişti.

Raheem Sterling İstatistikleri

Raheem Sterling kariyeri boyunca üç İngiliz büyüğünde forma giydi: Liverpool, Manchester City ve Chelsea. Kendisinin bu üç takım adına attığı toplam gol ve kaydettiği toplam asist sayıları şu şekilde:

Takım

Maç

Gol

Asist

Manchester City

339

131

73

Liverpool

129

23

18

Chelsea

81

19

12

Sık Sorulan Sorular

Sterling'in kariyerine ve transfer dedikodularına baktık. Şimdi de oyuncu hakkında sık sorulan soruları yanıtlayalım.

Raheem Sterling Kaç Yaşında?

Raheem Sterling'in doğum günü 8 Aralık 1994. Kendisi yılın sonlarına doğru doğması nedeniyle yaş hesaplamalarında bazen kafa karıştıran bir isim.

Sterling an itibariyle 29 yaşındadır. Kendisi Aralık ayında 30 yaş bariyerini aşacak.

Raheem Sterling Nereli?

Raheem Sterling dünyaya Jamaika'nın başkenti Kingston'da geldi. İki yaşında bu şehirde babasını kaybeden Sterling, beş yaşında annesiyle birlikte İngiltere'ye taşındı.

Kendisi için Jamaika asıllı İngiliz ifadesi kullanılıyor, nitekim Sterling uzun zamandır İngiltere vatandaşı.

Raheem Sterling Ne Kadara Transfer Oldu?

Raheem Sterling kariyerinde iki kez transfer oldu.

İlk transferi Liverpool'dan Manchester City'e 49 milyon Euro'ya gerçekleşti. İkinci transferi ise Manchester City'den Chelsea'ye 47.5 milyon Euro'ya gerçekleşti.

Amedspor başkanı duyurdu: İlk durağımız Barcelona! Amedspor başkanı duyurdu: İlk durağımız Barcelona!

Raheem Sterling Dini Nedir?

Raheem Sterling, isminden ötürü Türk taraftarlarca sık sık Müslüman sanılmaktadır. Raheem Sterling kimdir sorusunun da en önemli alt başlıklarından biri budur. 

Raheem Sterling'in ilk ismi Rahim, yani Allah'ın isimlerinden biri. Ancak elimizdeki bilgilere göre Raheem Sterling müslüman değil.

Editör: Esra Editor