AMED TIMES -   Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci, Diyarbakır'a özel bir uçakla gelen bir ekibin, Gazi Yaşargil Hastanesi'nde COVID hastalarını kobay olarak kullandığını ve bazı hastaların hayatını kaybettiğini iddia etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ve aynı zamanda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci, Haziran 2020'de Diyarbakır'daki Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, koronavirüs döneminde bazı hastalar üzerinde denenen "Türk Işın Tedavi Yöntemi" nedeniyle bazı hastaların hayatını kaybettiğini iddia etti.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar? 2024 Giriş Ücreti Diyarbakır Arkeoloji Müzesi Giriş Ücretleri Ne Kadar? 2024 Giriş Ücreti

Ekinci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda şu iddiaları ortaya attı:

  1. Bir özel hastanede görevli tanınmış bir Göğüs Hastalıkları Profesörü başkanlığında, 5 sağlıkçı ve 2 sivilin bulunduğu özel bir uçak, Diyarbakır Havaalanı'na indi. Bu ekip, doğrudan Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Sağlık İl Müdürü C.T ve Başhekim E.B tarafından karşılandı.

2. Bu ekip, Covid-19 virüsünü kanda ilaçsız tedavi edebilen bir cihazı Sağlık Bakanlığı'na satmak amacıyla Diyarbakır'a gelmişti. Ancak Bakanlık, bu cihazın bilimsel bir dayanağı olmadığı ve dünya genelinde herhangi bir deney veya faz çalışmasının yapılmadığı gerekçesiyle satın almayı reddetti. Ekip lideri olan M.S (bir bakan yakını), cihazı denemekte ısrar etti.

3. Hastaneler, bu yöntemi hastalar üzerinde denemeyi kabul etmedi. Ancak Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi, hastaların ve ailelerinin bilgisi olmadan 3 gün boyunca deneyler yapılmasına izin verdi.

22-5

4. Deneylerin sonucunda, Türk Işını olarak adlandırılan bu tedavi yöntemi başarılı olarak sunulmak istendi, ancak Bakanlık müdahale etmedi. Sağlık İl Müdürü ve Başhekim, kameralar karşısında bu tedavinin başarılarını duyurdu.

33-2

5. Özel uçakla her sabah gelen ve akşam dönen ekip liderini tanıdığını söyleyen Ekinci, sözde Türk Işını ile tedavi olan hastaların bir kısmının öldüğünü iddia etti. Bu cihazın bakanlık tarafından kullanılmadığı ve satın alınmadığını belirtti. Diyarbakır'da kaç kişinin tedavisinin kesilerek deneylerde kullanıldığını sordu.

6. Ekinci, bu olayın sorumlularını ve özel uçağın kime ait olduğunu Diyarbakır'ın niçin seçildiğini ve halkın neden deneylerde kullanıldığını sorguladı. Bir bakan yakınının bu işte hangi rolü oynadığını sordu ve yetkililerden bunun cevabını istedi.

Kaynak: AMED TIMES