AMED- İlk Zazakî – Türkçe sözlüğü yayımlayan ve modern dönemde Zazakî yazan ilk kişi olarak bilinen Kürt dilbilimci ve araştırmacı Mehmed Malmisanıj’ın hayatı belgesel oldu.

‘Hocaların hocası’ olarak bilinen Malmisanıj’ın hayatını anlatan belgesele ‘Mamostayo Bêmamosta’ ( Öğretmensiz Öğretmen) ismi verildi.

Araştırmacı yazar Mutlu Can'ın danışmanlığını yaptığı ve yönetmenliğini, 40’a yakın belgeseli bulunan ödüllü belgeselci Kerem Tekoğlu'nun (Keremo’nun) üstlendiği biyografi türündeki Kürtçe belgeselin kurgusu Kurdo Zanyar imzası taşıyor.

Belgeselin çekimleri farklı ülkelerde bir buçuk yıl sürdü

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Keremo'nun yaptığı belgselin İsveç, Fransa, Almanya, Irak Kurdistan Bölgesi ve Türkiye'de yapılan çekimler bir buçuk yıl sürdü. 

İlk Galası İstabulda Diyarbakır'da özel gösterim olacak

‘Mamostayo Bêmamosta’ ( Öğretmensiz Öğretmen) Belgeselinin ilk galası İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde E1 301 Salonu’nda yapacak ve daha sonra Diyarbakır ve diğer illerde de gösterime girecek.   

Mehemed Malmisanij kimdir?

Malmîsanij, Mehmed Tayfun veya Mehmed Malmisanlı 1952’de Diyarbakır’da doğdu. Ankara Üniversitesi’nde eğitim aldı. 1975-1981 yılları arasında üç kez politik aktiviteleri nedeniyle tutuklandı.

1982’de İsveç’e yerleşti ve eğitimine orada devam etti. Sorbonne Üniversitesi’nde, Uppsala Üniversitesi’nde İran dilleri alanında eğitim gördü. Göteborg Üniversitesi’nden master derecesini aldı.

Modern dönemde Zazaca yazan ilk kişi olarak bilinen Malmisanij, 1979-1980 yıllarında Türkiye’de tamamı Kürtçe çıkan ilk dergi unvanına sahip Tirêj dergisini Kurmanci ve Zazakî olarak yayımladı. İlk Zazaca-Türkçe sözlüğü 1987’de yayımladı. Ayrıca birçok Kürtçe dergi ve gazetede yazıları yayımlandı. Malmisanıj’ın bazı eserleri Arapça, Farsça, İsveççe ve Türkçeye çevrildi.

Dünyada tek örneği Türkiye’de olan tarihi zırh restore edildi Dünyada tek örneği Türkiye’de olan tarihi zırh restore edildi

Kaynak: HABER MERKEZİ