AMED TIMES -Tacikistan'da parlamentodan geçen yeni bir yasa ülkede başörtüsü kullanımı yasaklandı.

Başörtüsü, ülke kültürüne yabancı bir giysi olarak tanımlandı ve başörtüsü takılması, ithal edilmesi, satılması ve reklamının yapılması yasaklandı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman tarafından imzalanan 35 yasa tasarısı arasında yer alan bu kanun değişikliğiyle başörtüsü, türban ve İslami semboller taşıyan kıyafetlerin kullanımı resmi olarak yasaklanmış oldu.

Yasağın amacı, milli kültürel değerlerin korunması, batıl inanç ve aşırıcılığın önlenmesi, ayrıca merasimlerde ve bayramlarda israfın önlenmesi olarak açıklandı.

Yasayı ihlal edenlere ise ciddi para cezaları uygulanacak. Siviller için 7.920 Tacikistan somonisi (25.000 lira), hükümet yetkilileri için 54.000 somoni (167.000 lira) ve dini otoriteler için ise 57.600 somoni (178.000 lira) para cezası kesilecek.

İsrail Başbakanı: Ölüm tehditleri alıyorum İsrail Başbakanı: Ölüm tehditleri alıyorum

Resmi verilere göre Tacikistan'ın nüfusunun %99'u Müslüman olmasına rağmen, ülkede başörtüsü uzun süredir devlet kurumları ve okullarda fiilen yasaklanmış durumda. Bu yasağın yanı sıra, erkeklerin sakal bırakması da izin verilmemekte.

Kaynak: euro news