AMED TIMES- DİERG’den yapılan yazılı açıklamada, Ahmedê Xanî ve Evliya Çelebi’nin metinlerinde Newroz’un Kürtlerin asırlardır kutladığı bayram olarak betimlendiğine dikkat çekildi. Açıklamada, Türk toplumu için 21 Mart’ın Nevruz, Fars toplumu için ise Navruz ismiyle kutlandığına işaret edilerek şu ifadelere yer verildi:

Öneri DİERG'den geldi

“DİERG, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 21 Mart’ı ‘Newroz’ ismiyle de okulların her kademesinde kutlamasını önermektedir. Böylece Newroz’un Kürd toplumunun barışçıl, dayanışmacı, coşkulu bayramı, kutlaması olduğu; Ortadoğu’da farklı toplumların farklı isimlerle bugünü kutladığı öğrencilere anlatılabilir. 15 ya da 20 dakika sürecek bir kutlama programında öğrencilere Kürd toplumu için Newroz’un önemi ve anlamı kısaca anlatıldıktan sonra birkaç Kürdce şarkı ile halay çekilebilir. Böylece, annesi ve/veya babası Kürd olmayan öğrenciler de Nevruz gibi Newroz hakkında da bilgilenmiş olacaktır.”

Diyarbakır'da arama-kurtarma tatbikatı Diyarbakır'da arama-kurtarma tatbikatı

DİERG, Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrıda bulunarak 21 Newroz Bayramı’nın Belirli Gün ve Haftalar Listesi’ne alınmasını istedi.

Kaynak: Haber Merkezi