AMED TIMES- Süleyman Karahan Terminal Meydanı’ndaki Newroz kutlamasına binlerce kişi katıldı. Çevre il ve ilçelerden de çok sayıda kişi Newroz kutlamalarına katıldı. Yağışlı havaya rağmen alanı dolduran Karakoçanlılar, uzun bir süre halaya durdu.

Birçok kişi kutlamalara yöresel kıyafetlerle katıldı. Kutlama, yapılan özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla başladı. Tertip Komitesi, kutlamalara katılanları selamladı. Daha sonra alkış ve zılgıtlar eşliğinde Newroz ateşini tutuşturdu.

Kutlamaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi ( DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’ da katıldı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkan Berdan Öztürk, kutlamalarda konuştu. Öztürk, " Newroz her zaman bizim için zulümkarlara, Dehaklara ve iktidarlara karşı direniş anlamış taşımıştır" dedi.

Kayyum Siirt’te 456 milyon TL borç bıraktı Kayyum Siirt’te 456 milyon TL borç bıraktı

'Dilimizle yaşamak istiyoruz'

Kürt halkının asimile edilmek istendiğini ve iradesiz bırakılmak istendiğini belirten Öztürk, "Bundan kaynaklı bütün kirli yöntemleri denediler. Ancak bizim halkımızın bu zihniyete karşı duruşu da toprağını ve dilini korumak oldu. Halkımız, 'biz zengin ve kadim bir halkız' diyor. 'Sizin bu kirli zihniyetini kabul etmiyoruz' diyor. 'Biz diğer halklar gibi özgür olmak istiyoruz.' diyor. 'Dilimizle yaşamak istiyoruz' diyor" ifadelerini kullandı.

‘Savaşta ısrar edenlere karşı onurlu bir barış diyoruz’

İktidarlar değişmesine rağmen Kürt karşıtlığı politikalarının değişmediğini ifade eden Öztürk, "Kürtler artık ne istediklerini biliyor ve açık bir şekilde dile getiriyor. Bundan kaynaklı mücadelemizi büyüteceğiz. Bu tekçi ve faşist iktidara yanıt olacağız. Bu yılki Newroz'un önemini bir kez daha söyleyelim. Savaşta ısrar edenlere karşı onurlu bir barış diyoruz. Öldürmek isteyenlere karşı onurlu bir yaşam diyoruz. Demokrasi karşıtlarına karşı demokrasi diyoruz. Bunlar bizim taleplerimizdir. Çözümün yolunu da söyleyeceğiz. Yol Abdullah Öcalan'dır, yol Abdullah Öcalan'ın özgürlüğüdür" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi