Yıllardır hayatımıza tat katan bisküvileri, çikolataları, kekleri ve krakerleri ile Ülker hiç şüphesiz ki bir Türkiye Cumhuriyeti efsanesi. 80 yılı aşkın bir süredir hayatımızda yer alan firma, an itibariyle ismini sık sık duyduğumuz iş adamlarından Murat Ülker tarafından yönlendiriliyor. Ülker'i dünya çapında bir markaya çeviren Murat Ülker serveti ile de gündeme gelmekte diyebiliriz.

Sabri Ülker ve ağabeyi Asım Berksan tarafından kurulan Ülker markası, küçük bir bisküvi atölyesinden doğdu ve kısa süre içinde Türkiye'nin en büyük gıda firmalarından biri haline geldi. Ülker ailesi soy ağacı için ikinci nesilde yer alan Murat Ülker ise babası Sabri Ülker'den kalan mirası yaklaşık 24 yıldır üstlenmekte.

Biz de bu yazımızda Murat Ülker kimdir sorusuna bir yanıt arayacağız, bunun için Murat Ülker serveti ne kadar, Murat Ülker nereli ve nerede yaşıyor gibi soruların cevaplarına da değineceğiz.

Murat Ülker Kimdir?

Murat Ülker 21 Mart 1959 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Kendisinin babası henüz 15 yıl önce Ülker markasını ve markanın üst şirketi konumundaki Yıldız Holding'i kuran Sabri Ülker'dir. Annesi ise Güzide Ülker.

Kemal Doğulu hakim karşısına çıktı Kemal Doğulu hakim karşısına çıktı

Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde, üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamlayan Murat Ülker iyi bir eğitim gördü ve gelecekte şirketin başına gelebilmesi için tabiri caizse hazırlandı. 

Murat Ülker Serveti (5)

İş hayatına eğitimi sona erer ermez, henüz 23 yaşındayken adım atan Murat Ülker, bu dönemde American Institute of Baking ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft gibi kurumlarda gıda sektörüyle ilgili eğitimler gördü. Eğitiminin ardından Amerika Birleşik Devletleri yolunu tuttu ve Continental Baking firmasında staj yaptı. 

Üniversite yıllarının ardından 60'ı aşkın fabrika ve markayı bizzat yerinde inceleyen Murat Ülker, üç yıl boyunca ekstra bir eğitim gördü de diyebiliriz aslında.

Murat Ülker Kariyeri

1984 yılında, 25 yaşındayken Yıldız Holding'e giriş yapan Murat Ülker, ilk olarak Kontrol Koordinatörü rolünü üstlendi. Sonraki 16 yıl boyunca İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük gibi görevlerde yer aldı. Kendisi ayrıca İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği de yaptı.

 • Murat Ülker, 2000 yılında emekliye ayrılan babası Sabri Ülker'in yerine Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı mevkiine getirildi, yani şirket bir nevi kendi emrinin altına girdi o sene.
 • Yıldız Holding'i 2008-2020 yılları arası Yönetim Kurulu Başkanı olarak da bilfiil yöneten Murat Ülker, sonrasında bu rolü yeğeni Ali Ülker'e devretme kararı aldı.

Murat Ülker Serveti (3)

Murat Ülker'in başında olduğu yıllarda dünya çapında kendini tanıtan Ülker, an itibariyle Godiva ve McVities gibi köklü markaların da sahibi konumundadır. Murat Ülker serveti de bu yıllarda katlanarak artmıştır. 

Murat Ülker kimdir sorusunu yanıtladık. Peki başarılı iş insanı Murat Ülker serveti ne kadar, detaylar yazımızın devamında…

Murat Ülker Serveti Ne Kadar?

Murat Ülker 2024 yılı listeleri itibariyle Türkiye Cumhuriyeti'nin en zengin insanı konumundadır. Kendisi bizzat Forbes tarafından yapılan bu listede Saban Cemil Kazancı, İpek Kıraç, Semahat Sevim Arsel gibi isimleri geride bırakarak liderliği almıştır.

Murat Ülker'in serveti ne kadar sorusu da doğal olarak sık sık soruluyor. Nitekim kendisi Koç Grubu, Sabancı Grubu, Doğuş Grubu, Anadolu Grubu gibi önemli grupların önünde.

Murat Ülker net serveti 2024 yılı itibariyle 5.1 milyar dolar seviyesindedir. Kendisi dünyanın en zengin 601. insanı konumundadır.

Murat Ülker Serveti (4)

Murat Ülker Şirketleri Neler?

Murat Ülker serveti ile gündeme geldiği kadar hangi şirketlerin sahibi olduğu da merak konusu. Murat Ülker, bahsettiğimiz üzere Yıldız Holding'in başındadır.

Yıldız Holding'in en önemli alt şirketi, elbette Türkiye'nin en önemli gıda markalarından olan Ülker, Ancak şirket bunun dışında da pek çok önemli şirkete ve markaya sahip. 

Örnek vermek gerekirse, Türkiye'nin en önemli ucuzluk marketlerinden biri olarak bildiğimiz ŞOK, 2011 yılından bu yana Yıldız Holding bünyesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yıldız Holding bünyesinde bulunan şirketler şu şekilde listelenebilir:

 • ŞOK
 • Pladis
 • Gözde Girişim
 • Superfresh
 • Kerevitaş
 • Aytaç Et
 • Adapazarı Şeker
 • Ülker
 • Godiva
 • United Biscuits
 • Bizim Toptan
 • Besler
 • Derby
 • Seç Market
 • Penta Teknoloji
 • Polinas
 • Azmüsebat Çelik
 • Makina Takım
 • Donuk Fırıncılık Ürünleri
 • Yıldız Tech
 • g2m

İçerik Önerisi: Aziz Yıldırım Serveti: Nasıl Zengin Oldu, Nereli, Kaç Yaşında?

Murat Ülker'in Eşi Betül Ülker Kimdir?

Murat Ülker'in eşi, Türkiye'nin önemli profesörlerinden Prof. Dr. Asaf Ataseven'in kızı Betül Ataseven, ya da evlilik sonrası ismiyle Betül Ülker'dir.

Çift 21 Temmuz 1983 tarihinden bu yana evlidir. Evlendiklerinde Murat Ülker henüz 24 yaşındaydı, Betül Ülker ise üniversite eğitimini sürdürmekteydi. Genç ailelerin ayarlaması ile tanıştı ve evlendi.

Murat Ülker Serveti (2)

Evlilikleri boyunca her zaman birbirlerine sadık kalan Murat Ülker-Betül Ülker çifti, Yahya Ülker, Mustafa Ülker ve Fatih Ülker isimli üç çocuk sahibidir. Fatih Ülker kısa süre önce Ayako Takasu isimli Japon bir kadınla dünya evine girmiştir.

Murat Ülker'in hayatına göz attık. Murat Ülker serveti hakkındaki detaylara yer verdik. Şimdi kendisi hakkında sık sorulan sorulara bakalım.

Murat Ülker Nereli?

Murat Ülker dünyaya İstanbul ilinin Fatih ilçesinin Topkapı mahallesinde gelmiştir. Yani aslına baktığımızda Murat Ülker tam anlamıyla bir İstanbul çocuğudur diyebiliriz.

Ülker ailesinin kökenleri ise Kırım'a dayanır. Sabri Ülker de Kırım doğumludur, ancak dokuz yaşında ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etmek durumunda kalmıştr.

Murat Ülker Kaç Yaşında?

Dünyaya 21 Mart 1959 tarihinde gelen Murat Ülker, beş yıl kadar önce 60 yaş bariyerini aşmıştı.

Murat Ülker bu yıl yaklaşık üç ay kadar önce 65 yaşına girdi, yani Murat Ülker kaç yaşında sorusu için cevap 65.

Murat Ülker Aziz Yıldırım ile Sorun Yaşadı Mı?

Murat Ülker fanatik bir Fenerbahçe taraftarıdır. Zaten kısaca baktığımızda Fenerbahçe'nin dünya çapında başarılara imza atan basketbol takımının da tam ismi Fenerbahçe Ülker.

Murat Ülker dolayısıyla Fenerbahçe camiasının önde gelen isimlerinden birisidir ve seçim dönemi boyunca hem Ali Koç, hem de Aziz Yıldırım kendisini tarafına çekebilmek için alttan alttan da olsa çalışmıştır.

Murat Ülker seçimden üç gün önce bizzat Ali Koç'un listesinde yer alan Acun Ilıcalı tarafından ziyaret edildi. Acun Ilıcalı her ne kadar Murat Ülker'in kendilerini desteklediğini söylese de kendisi tarafından bir açıklama gerçekleştirilmedi.

Editör: Esra Editor