AMED - Zazaca müziğin önde gelen isimlerinden Mikail Aslan'ın bugün Diyarbakır'da düzenlenmesi beklenen ve biletleri tükenen konseri ertelendi. Büyük bir heyecanla beklenen konserin, açıklanmayan bir nedenle iptal edildiği duyuruldu.

Mikail Aslan'ın bugün gerçekleştirileceği planlanan bu konser, Diyarbakır'da geniş bir hayran kitlesi tarafından merakla bekleniyordu. Konserin ertelenmesi, hayranlar arasında üzüntü ve hayal kırıklığı yarattı.

Aslan’dan açıklama

Sanatçı Mikail Aslan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada haberi şu sözlerle duyurdu: "31 Mayıs'ta yapmayı planladığımız Diyarbakır konseri Ekim ayına ertelenmiştir. Bu durumdan dolayı üzgünüz. Yeni tarihi yakında sizlerle paylaşacağız. Almış olduğunuz biletler yeni tarihte geçerli olacaktır. Biletini iade etmek isteyen seyircilerimiz almış oldukları bilet satış kanallarından iade edebilir."

Mikail Aslan kimdir?

Mikail Aslan 1972 yılında Tunceli'de (Dersim) dünyaya gözlerini açtı. 1994 yılında mülteci olarak Almanya'ya yerleşti. Bu dönemden itibaren müzikle daha yoğun ilgilenmeye başladı. Çocukluk yıllarından beri bağlama çalan Mikail Aslan, ana dilinde ilk bestelerini Malatya'da okuduğu dönemlerde yaptı. Yıllarca hayalini kurduğu ana dilindeki ilk solo albümünü "Agêreyis"i 1998 yılında Almanya'da kaydetti.

2000 yılında Michael Weil ve Dieter Schmalzried ile beraber “Mikail Aslan Ensemble”ı kurdu. 2001 yılında iki yıl süren bir hazırlığın ardından, Almanya'nın Mainz kentindeki Peter Cornelius Konservatuvarında klasik gitar bölümünü kazandı. 2005 yılında klasik gitar öğretmeni olarak bu konservatuvardan mezun oldu. Albüm çalışmaları yanında bir de Zazaki lehçesinde deneme kitabı bulunmaktadır.

Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanlarında bayram mesajı Diyarbakır Belediyesi Eş Başkanlarında bayram mesajı

2005 yılında otantik müziğini Senfoni Orkestrası ile buluşturma fikrini hayata geçirdi. "Connections - Remayıse Munzuri“ adlı eserini Alman besteci Gerhard Fischer-Münster ile beraber işleyip Almanya'da sergiledi. Alman basınında büyük ilgi gören bu eser, çeşitli Radyo ve TV'de de yayınlandı. Bu çalışmaları dışında çeşitli belgesel filmlere de müzik yaptı.

Kaynak: AMED TIMES