AMED TIMES- Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 5-7 derece üzerinde seyredeceğini açıkladı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son tahminlere göre, bölge genelinde havanın az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 5-7 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgar ise genellikle kuzey ve batılı yönlerden, öğle saatlerinden sonra Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

Ülke genelinde hava durumu

Ülkemizin kuzeydoğu kesimleri ile Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Osmaniye ve Rize çevreleri, Ordu, Giresun ve Trabzon'un iç kesimleri, Artvin kıyıları, Doğu Akdeniz’in Toroslar mevkii ile Kahramanmaraş'ın batı ilçelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Diğer bölgelerde havanın az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor.

Hava Sıcaklığı: Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Sıcaklıkların mevsim normallerinin 5 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Rüzgar: Genellikle kuzey, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında güney yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat), yüksek kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde eseceği bekleniyor.

Uyarılar

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı: Rüzgarın, Marmara'nın güneybatısı ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat), yüksek kesimlerinde yer yer kısa süreli fırtına (60-80 km/saat) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Diyarbakır'da ücretsiz kartla biniş tartışması cep telefonuna yansıdı Diyarbakır'da ücretsiz kartla biniş tartışması cep telefonuna yansıdı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi hava durumu

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık, 41°C

Gaziantep: Az bulutlu ve açık, 39°C

Siirt: Az bulutlu ve açık, 38°C

Şanlıurfa: Az bulutlu ve açık, 42°C

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşların hava şartlarına karşı tedbirli olmalarını ve olası olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Kaynak: AMED TİMES