Mehmet Sıddık Akış, yerel seçimlerde DEM Parti adayı olarak Hakkari'de seçimlere katılmış ve Hakkari Belediye Başkanı olarak seçilmişti. Ancak, İçişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, Van'da gözaltına alınan Akış, görevinden uzaklaştırıldı. Peki görevden gözaltına alınan Mehmet Sıddık Akış kimdir?

Bayuncuk: 'Diyarbakır'da lağım çukurlarında bize dışkı yediriliyordu' diyorlardı Bayuncuk: 'Diyarbakır'da lağım çukurlarında bize dışkı yediriliyordu' diyorlardı

Amedtımes-198

Mehmet Sıddık Akış kimdir?

Mehmet Sıddık Akış, 1970'te Hakkari'nin Çukurca ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Hakkari'de tamamladı. 1992'den bu yana partisinin çeşitli kademelerinde görev yaptı, 2008-2012'de il başkanlığı yaptı. 1999'da İl Genel Meclis Üyesi olarak seçildi. Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Hakkari Belediyesi neden ablukaya alındı?

Mehmet Sıddık Akış kimdir sorusu kadar merak edilen bir konu daha var: belediyenin neden ablukaya alındığı... DEM Parti'nin kazandığı Hakkari Belediyesi yüzlerce polis tarafından gece saat 23:00 sıralarında ablukaya alındı. Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış, Van’da gözaltına alındı.

Mehmet Sıddık Akış neden gözaltına alındı?

İçişleri Bakanlığı'nın iddiasına göre  Akış, "PKK/KCK yapılanmasında üst düzey görev aldığı, örgüt adına faaliyetlerde bulunduğu ve halkı tehdit ettiği" gerekçesiyle gözaltına alındı. Hakkında terör örgütü üyeliği ve propagandası suçlarından dava ve soruşturmalar bulunuyor. Dolayısıyla bu haberler Mehmet Sıddık Akış kimdir sorularının gündem olmasına neden olmuştu...

Mehmet Sıddık Akış neden görevden uzaklaştırıldı?

İçişleri Bakanlığı, Akış'ı geçici bir tedbir olarak Anayasa'nın 127. maddesi ve Belediye Kanunu'nun 47. maddesi gereğince görevden uzaklaştırdı.

Akış yerine kim görevlendirildi?

Mehmet Sıddık Akış kimdir sorusundan sonra yerine kim getirildi merak ediliyor... İşte cevabı:

Akış yerine Hakkari Valisi Ali Çelik, Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildi.

DEM Parti, gözaltılara nasıl tepki verdi?

DEM Parti, gözaltıları "irade gaspı" ve "darbecilik" olarak nitelendirdi. Halkın demokratik tepkilerini en üst düzeyde göstereceğini ve tüm demokratik güçleri bu duruma karşı tavır almaya çağırdı.

Kararı kim duyurdu?

İçişleri Bakanlığı yaptığı duyuruda Mehmet Sıddık Akış'ın görevden uzaklaştırıldığını duyurdu.

Kaynak: AMED TIMES