AMED TIMES- Sur Bağıvar Mahallesi’nde yapılan halk buluşmasına Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Serra Bucak, Sur Belediyesi Eşbaşkan Adayı Fatma Gulan Önkol ve Adnan Örhan ile çok sayıda partili katıldı.

Diyarbakır’da takla atan araçta 3 kişi yaralandı Diyarbakır’da takla atan araçta 3 kişi yaralandı

DEM Partili heyetin coşkuyla karşılandığı mahallede Leyla Zana’ya ilgi yoğundu. Kürt siyasetçi Zana, kadınlar tarafından “Jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla karşılandı. 

Burada konuşan Zana, tüm gün seçim çalışmaları sürdürdüğünü dile getirerek, “Bizim derdimiz sadece seçim değildir. Bizlerin yaşadıklarını gençlerimiz yaşamasın diyedir. Özgür, adaletli bir gelecek için derdimiz var. Kadınların eşit, özgür yaşadığı bir gelecek derdimiz var” dedi.

‘Sadece vicdanımız, irademiz ve bilincimiz var’

“Her zaman kendinize sahip çıkın dedim” diyen Zana, “Kişi, toplum kendine sahip çıkmazsa kimse ona sahip çıkmaz. 

O yüzden sizler kendi emeğinizin, haklarınız arkasında durmalısınız. Bu sizin emeğinizdir, sahip çıkmalısınız. Burası sizin en büyük evinizdir. Bizim ne paramız var dağıtalım, ne gücümüz var saldıralım. Sadece vicdanımız, irademiz ve bilincimiz var. Amacımız halkımızın özgür, demokratik bir ortamda yaşamasıdır. Bizler çektik bari çocuklarımız çekmesin” diye belirtti.

‘Partiden kırılmış olabilirsiniz, şahısların eksiklikleri olabilir ama partiye yüklemeyin’

Kürt siyasetinin halkın emeğiyle oluştuğunu dile getiren Zana, “Nasıl evimize bakıyorsak, partimize de öyle bakmalıyız. Bazen şahıslara kızabiliriz ama ev sizin, emeğinize sahip çıkın. Bizim sadece cesaretimiz, sıcak bir ruhumuz var. Bunca yıldır tüm saldırılara karşı ayakta kaldık. Bazen birbirimize kırıldık ama bu demek olmuyor ki birbirimizi bıraktık. Bu duygularla yarın bugünden daha güzel olsun. Ben çok mutluyum ki halkımız hala canlıdır. Siz ne kadar birbirinizin elini tutarsanız biz o kadar mutlu oluruz. Sizlerin içinde olduğum kadar çocuklarımın arasında olmadım. Cezaevine girdiğimde tek bir kez çocuklarımı düşündüm.

O an da televizyon ekranında iki çocuk çöp kutusunda ekmek arıyordu. Ondan sonra kendime kızdım, ‘bunların hepsi senin çocuklarındır’ dedim. O günden bugüne halkımın çocukları, çocuklarım oldu. Partiden kırılmış olabilirsiniz, şahısların eksiklikleri olabilir ama partiye yüklemeyin. Bu parti kolaylıkla bugünlere gelmedi. Tırnaklarımızla bugünlere getirdik” ifadelerini kullandı.

Zana, son olarak Kürt halkını partisine, iradesine sahip çıkmaya çağırdı. Yapılan konuşmalar ardından çalınan müziklerle halaya duruldu.

Kaynak: Güneydoğu Ekspres Gazetesi