Kurye Nedir?

Kuryeler belirli bir ücret karşılığında, belirli bir zaman diliminde talep edilen hizmeti gerçekleştirmek üzere çalışan kişilerdir.

Kuryeler genellikle paketleri, belgeleri ve siparişleri bir yerden başka bir yere taşır. Kuryelerden bu işi hızlı teslimat, güvenli taşıma gibi sorumluluklar dahilinde yapmaları beklenir.

Günümüzde kurye hizmetleri, ticari kuruluşlar, bireyler, online alışveriş siteleri gibi birçok kuruluş tarafından veriliyor. Aynı zamanda kuryeler farklı taşıma araçları kullanabiliyorlar. Bu araçlar arasında bisikletler, motosikletler, otomobiller hatta drone’lar bulunabiliyor.

Peki kurye maaşları Türkiye'de ne kadar, tüm detaylar haberimizde...

Kurye Maaşları 2024: Getir, Trendyol, Yemeksepeti, Vigo Kurye

Günümüzde hızla büyüyen e-ticaret sektörü ve dijitalleşen dünya ile beraber kurye hizmetleri de yükselişe geçti. Ülkemizde de hızlı ve güvenilir teslimatın önemi giderek artmakta. Birçok kişi artık alışverişinin büyük bir kısmını dijital ortamda gerçekleştiriyor.

Bu nedenle kurye olmak isteyenlerin sayısı da artış göstermekte. Nitekim motorlu kuryeler bu yoğun talebi karşılamak adına önemli bir konumdalar. Ancak bunun tek sebebi talebin fazla olması değil elbette. Kurye maaşları da bu noktada büyük bir etken.

Not: Kuryelik, çalışma performansına göre maaş kazanma seçeneği olan bir iş türü. Bu nedenle kurye maaşları hakkında sabit bir rakam vermek zor.

Motorlu kuryelik hizmetine olan artış sebebiyle kurye maaşları birçok kişi tarafından merak ediliyor. Kuryelerin maaşları birçok etkene göre değişiyor. Kafanızdaki soruları yanıtlamak adına haberimizde kurye maaşları 2024 yılında ne kadar derledik. İşte detaylar…

2024 kurye maaşları firmalara göre ortalama olarak şu şekildedir:

Kurye Firma

Ortalama Maaş

Getir Kurye Maaşları

25.000 TL – 48.500 TL

Trendyol Kurye Maaşları

28.800 TL – 55.000 TL

Yemeksepeti Kurye Maaşları

25.500 TL – 60.000 TL

Vigo Kurye Maaşları

30.000 TL – 87.500 TL

Scotty Kurye Maaşları

30.000 TL – 50.000 TL

Ülkemizde kurye maaşları firmalara göre ortalama olarak yukarıdaki gibidir. Ancak bu maaş ücretleri birçok etkene göre değişiyor. Kuryelerin çalışma süreleri, bonus puanları vb. durumlar bu ücretlere etki etmekte.

Şimdi firmalara, çalışma saatlerine, bonus paketlerine ve kuryelik şekline göre maaşlar ne kadar detaylı olarak inceleyelim.

Getir Kurye Maaşları 2024

Getir firması kurye dendiğinde birçok kişinin aklına gelen ilk markalardan biri. Getir’de çok sayının gelir kapısı durumunda. Esnek çalışma saatleri ve çalışma şartları çalışanların bu firmayı tercih etme sebeplerinden birkaçı.

Kurye Maaşları (11)

İlk olarak belirtelim ki Getir kurye maaşları kuryelerin teslim ettiği paket sayısına bağlı. Aynı zamanda çalıştıkları saat süresi, hizmet verdikleri bölge de Getir kuryelerinin maaşlarına etki ediyor.

Doğalgaza ve elektriğe zam mı geliyor? Doğalgaza ve elektriğe zam mı geliyor?

Bununla beraber Getir kuryeleri şirket aracıyla çalışabildikleri gibi kendi araçlarıyla da hizmet verebilmekteler. Bu durum da maaş durumunda farklılıklara sebep olabiliyor.

  • Güncel verilere göre şirket motoruyla çalışan bir kurye saatlik 50 TL gibi bir ücret alıyor. Kendi motoruyla hizmet veren bir kuryenin saatlik aldığı ücret ise 100 TL.

Buna göre Getir kurye maaşları şu şekildedir:

Çalışılan Saat

Şirket Motoru ile Maaş

Şahsi Motor ile Maaş

8 Saat

42.000 TL – 54.000 TL

55.000 TL – 67.000 TL

12 Saat

46.000 TL – 64.000 TL

65.000 TL – 75.500 TL

15 Saat

70.000 TL – 76.600 TL

78.000 TL – 88.000 TL

Trendyol Kurye Maaşları

Online alışverişin en çok tercih edilenlerinden biri de Trendyol firması. Yoğunluk nedeniyle tahmin edileceği üzere firmanın çok sayıda kurye çalışanı var. Bu sebeple Trendyol kurye maaşları da oldukça merak ediliyor.

Trendyol kurye maaşları da kuryelerin günlük teslimatlarına ve çalışma saatlerine bağlı olarak değişiyor. Ek olarak çalışılan bölgenin yoğunluğu da maaşları büyük ölçüde etkiliyor. Buna göre kurye maaşları şu şekildedir:

Çalışılan Saat

Ortalama Maaş

6 ila 8 Saat

40.000 TL – 45.000 TL

13 ila 15 Saat

65.000 TL – 100.000 TL

Yukarıdaki verilere göre 6-8 saat aralığında çalışan bir kurye günde 35 paket teslim etmelidir. 13-15 saat çalışan bir kurye ise 60 paket teslim etmelidir.

Kurye Maaşları (7)

Aynı zamanda Trendyol kendi aracı olanlara arabayla kargo dağıtma imkanı da sağlıyor. Trendyol’da araçlı kurye çalışanları da ortalama olarak 55.000 TL ila 65.000 TL arasında bir maaş almakta.

Yemeksepeti Kurye Maaşları Ne Kadar?

Yemeksepeti firması da ülkemizde en çok tercih edilen online alışveriş platformlarından biri. Hem sağladığı avantajlar hem de verdiği bonuslar birçok moto-kurye çalışanının ilgisini çekmekte.

Yemeksepeti, kurye çalışanlarına paket başına 57 TL veriyor. Bunun yanında bu firmaya katılacak olan çalışanlara 17.000 TL hoşgeldin bonusu sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak da Trendyol kurye çalışanlarının haftalık bonus fırsatları da var.

Peki 2024 Yemeksepeti kurye maaşları ne kadar oldu, işte cevabı…

Çalışma Süresi veya Şekli

Maaş

8 Saat

40.000 TL – 65.000 TL

Yaya veya Bisikletli Kurye

19.000 TL – 25.000 TL

Son olarak belirtelim, arkadaşınıza da bu firmada moto-kurye olmayı önerebilirsiniz. Firma bu durumda size 7.000 TL ek maaş desteği sağlıyor.

Kurye Maaşları 1

Vigo Kurye Maaşları 2024

Vigo kuryeleri de diğer firmalarda olduğu gibi paket başına gelir elde ediyor. Esnek çalışma saatleri ve yüksek ücret vermesi bu firmanın tercih edilme sebeplerinden biri. Aynı zamanda diğer firmalara göre Vigo kurye maaşları biraz daha yüksek denebilir.

Vigo firmasında da ister kendi motorunuzla isterseniz şirketten kiralayacağınız araçla hizmet verilebiliyor. Bu nedenle bu iki çalışma şekli arasında maaş olarak farklılık mevcut.

Buna göre Vigo kurye maaşları şu şekildedir:

  • Vigo kurye çalışanları günlük 12 saat çalıştıkları takdirde ortalama 70.000 TL ila 80.000 TL üzerinde maaş almaktadır.

Ancak bu kazançlar çalışılan bölge, çalışma saati ve teslim edilen paket sayısı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Vigo, kurye çalışanlarına günlük bonus da veriyor. Bu nedenle çalışanların maaşlarının yüksek göründüğünü söyleyebiliriz. Buna göre;

18-21 paket teslim eden bir kurye 150 TL günlük bonus alabiliyor. Bu sayı günlük 40-44 pakete çıkarsa günlük bonus ücreti de 360 TL’ye çıkıyor.

Scotty Kurye Maaşları Ne Kadar?

Scotty adlı start-up uygulaması da ülkemizde kurye hizmeti veren firmalar arasında. Scotty kurye maaşları da birçok faktöre bağlı olarak değişmekte. Bu nedenle sabit bir rakam vermek zor.

Kurye Maaşları 2

2024 yılı güncel bilgilerine göre Scotty kurye maaşları aşağıdaki gibidir:

  • Scotty kuryeler, ortalama olarak 30.000 TL ila 50.000 TL arasında maaş almaktadır.

Bu rakam kuryenin teslimatını sağladığı paket sayısı ve çalıştığı bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda firma çalışanlara motor kiralama desteği de sağlamakta.

Nasıl Kurye Olunur?

Motorlu kuryelik, ülkemizde dinamik olanaklara sahip iş alanlarından biri. Dolayısıyla bu alana yönelen çok sayıda insan var. Öyle ki kurye olarak çalışan birinin kendi işini kurma imkanı bile var.

Dolayısıyla bu alanda kariyer yapmak isteyenler için bazı önemli hususlar var. Eğer motorlu kuryelik yapmakla ilgileniyorsanız nasıl kurye olunur bilmelisiniz. Sizler için başvuru süreci ve gerekenleri derledik.

Motorlu kurye olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, motor kullanabileceğiniz bir ehliyete sahip olmak. Eğer ehliyetiniz varsa, firmaların internet sitelerinde açtığı başvuru formlarını doldurmanız yeterli.

Kurye Maaşları (8)

Diğer bir gereklilik ise motora sahip olmak. Motorunuz varsa başvurunuz kabul edildiği zaman hemen işe başlayabilirsiniz. Ama endişelenmeyin, motor sahibi değilseniz de firmalar size araç sağlıyor. Bunun için firmaya bunu belirtmeniz gerek.

Motorlu Kurye Çalışma Koşulları

  1. Esnek Çalışma Saatleri: Motorlu kuryeler, esnek çalışma saatlerine sahiptirler. Günün farklı saatlerinde çalışma imkanları vardır ve bazen çalışma saatlerini kendileri belirlerler.
  2. Hava Koşulları: Motorlu kuryeler, hava koşullarından etkilenebilirler. Dolayısıyla bazen yağmurlu veya çok sıcak havalarda çalışmak zorunda kalabilirler. Bu nedenle kurye olmak isteyenlerin bu durumlar için önlem olması hayati önemdedir.
  3. Fiziksel Güç: Motorlu kuryelerin bazen ağır paketleri taşımaları gerekebilir. Bu nedenle fiziksel güçleri ve dayanıklılıkları önemlidir.
  4. Takım Çalışması: Motorlu kuryeler genellikle bir ekip içinde çalışırlar. Dolayısıula iletişim becerileri ve takım çalışmasına yatkınlığınız olması önemlidir.
  5. Güvenlik: Motorlu kuryeler, teslimat sırasında önce kendilerini sonra da paketleri güvende tutmak için dikkatli olmalıdırlar. Gerekli güvenlik ekipmanlarını kullanmak ve riskli durumlarda doğru tepkiyi verebilmek önemlidir.

Güncel kurye maaşlarını sizlerle paylaştık. Siz kurye maaşları hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

Editör: Esra Editor