AMED TIMES - Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği, hava ve iklim şartlarına göre kış lastiği takma zorunluluğu uygulamasını her yıl belirliyor. Bu yetki valiliklere de devredilebiliyor.

Kış lastiği denetimleri, Bakanlık yetkilileri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı sınır kapıları birimleri ve belediyeler tarafından yapılıyor. Kurala uymayan sürücülere idari para cezası kesiliyor.

İstanbul'da 25 Kasım 2023'te, Türkiye genelinde ise 1 Aralık 2023'te başlayan kış lastiği takma zorunluluğu 1 Nisan 2024 Pazartesi günü sona eriyor.

Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda optimum performans sunmak için tasarlanır. Yaz aylarında kullanıldıklarında özelliğini kaybeder, aşınma ve performans kaybı gibi sorunlara yol açar. Yol tutuşu ve kontrolde azalma, yakıt tüketiminde artış gibi riskler oluşur.

Mevsimine uygun lastik kullanımı, çevreye daha az karbon salınımı sağlayarak çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur.

Çıkarılan lastikleri saklama

Boşanma sürecindeki eşi 3 kurşunla öldürdü Boşanma sürecindeki eşi 3 kurşunla öldürdü

Mevsimsel değişikliklerde çıkarılan lastiklerin doğru koşullarda saklanması önemlidir. Türkiye'de yaygın olan lastik otellerinde 6 ay boyunca saklama ücreti 500-1000 lira arasında değişiyor.

Kaynak: Haber Merkezi