AMED - Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK UZAY liderliğinde geliştirilen TÜRKSAT 6A'nın 8 Temmuz'da fırlatılacağını açıkladı. Uydunun kapsama alanı Güneydoğu Asya'ya kadar genişleyecek ve 4,5 milyar insana erişim sağlayacak.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜRKSAT 6A projesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Kacır, TÜBİTAK UZAY'ın liderliğinde, TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH işbirliğiyle Türk mühendisler tarafından geliştirilen, üretilen ve test edilen TÜRKSAT 6A'nın 8 Temmuz haftasında fırlatılmasının planlandığını belirtti.

Ertok: Türkiye, 6A uydusuyla uydu ihraç eden bir ülke olacak Ertok: Türkiye, 6A uydusuyla uydu ihraç eden bir ülke olacak

Bakan Kacır, TÜRKSAT 6A'nın mevcut uyduların ötesine geçerek Güneydoğu Asya ülkelerine kadar kapsama alanı sağlayacağını ve böylece 4,5 milyar insanın erişimine imkan tanıyacağını vurguladı. Türkiye'nin ürettiği en değerli milli teknoloji platformunu devreye almak için geri sayıma başladığını ifade eden Kacır, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Daha önce yüksek çözünürlüklü görüntüleme uydularını kendi kabiliyetleriyle geliştirme imkanı bulan ülkemiz, tüm kritik bileşenleri yerli olarak üretilen TÜRKSAT 6A ile kendi haberleşme uydusunu üretebilen 11 ülkeden biri olacak. TÜRKSAT 6A, hem sivil hem askeri iletişim için kullanılacak ve 15 yıldan daha uzun bir süre yörüngede görev yapacak. Bu yerli haberleşme uydumuz, Türkiye için stratejik bir öneme sahip olmasının yanı sıra, gelecekte gerçekleştireceğimiz uydu ve uzay projelerine de büyük katkılar sunacak."

Kacır, bu projenin Türkiye'nin milli teknoloji hamlesinin bir parçası olarak ülkenin teknolojik bağımsızlığını güçlendireceğini ve uzay çalışmalarında yeni bir dönemin başlangıcını temsil ettiğini belirtti.

Kaynak: AA