Dünya basketbol camiası kısa süre önce acı bir kayıp haberiyle sarsıldı; 1960'ların en iyi basketbol oyuncularından Jerry West, evinde doğal sebeplerden ötürü hayatını kaybetti. Efsanenin kaybının ardından basketbol takip etmeyen pek çok kişi kendisinin kim olduğunu araştırmaya, Jerry West kimdir merak etmeye başladılar...

Jerry West hiç şüphesiz ki Amerika Birleşik Devletleri'nin bir numaralı basketbol ligi National Basketball Association'ın -yani NBA- erken dönem tarihini yazan en önemli figürlerden birisiydi. Jerry West, gerek oyun tarzıyla, gerek oyun zekasıyla, gerek de kişiliğiyle o dönemin en sevilen basketbolcularından birisi oldu ve tabiri caizse "oyunun kurallarını değiştirdi."

Biz de bu yazımızda efsane basketbolcuya bir saygı duruşunda bulunacak, bunu yaparken Jerry West kimdir sorusunu yanıtlayacak ve çok merak edilen logo sorusunun da cevabını vereceğiz. Ayrıntılar haberin devamında…

Jerry West Kimdir?

Jerry West kimdir sorusunun kısaca cevabı "Amerikan basketbol oyuncusu ve spor yöneticisi" olacaktır, fakat bu onun gibi bir efsaneyi tanıtmak için oldukça yüzeysel kalacaktır. 

Bu nedenle yazımızda Jerry West kimdir sorusuna biraz daha detaylıca bir yanıt verecek ve kendisinin hayatından, kariyerinden, başarılarından söz edeceğiz. Detaylar geliyor...

Jerry West Kimdir (7)

Jerry West 28 Mayıs 1938 tarihinde Batı Virginia eyaletinin Chelyan şehrinde dünyaya geldi. Kendisi altı kardeşin beşincisiydi, annesi ev hanımı, babası ise madenlerde elektrikçilik yapan bir işçiydi.

1951 yılında Kore Savaşı'nda ağabeyi David'i kaybeden Jerry West, bu olaydan sonra biraz daha içine kapanık bir insan haline geldi. İçini dökmek için bulduğu yöntem ise basketbol oldu. Her gün saatlerce şut denemeleri yapardı.

1952 yılında liseye başlayan Jerry West, lise yıllarında profesyonel basketbol kariyerine adım attı. Lise yıllarında ülke çapında bir süperstar olarak kendini gösterdi. 1956 yılında ise üniversiteye başladı, burada şöhreti daha da arttı.

1960 yılında NBA seçmelerine giren Jerry West, seçmelerde ikinci sıradan seçildi. Kendisini seçen takım NBA tarihinin en başarılı takımlarından Los Angeles Lakers oldu.

Jerry West Kimdir (6)

Jerry West Kariyeri

14 sezon profesyonel olarak basketbol oynayan Jerry West, kariyerinin tamamını Los Angeles Lakers bünyesinde geçirdi ve kulübün en büyük efsanelerinden biri haline geldi.

Henüz ligdeki ilk yılında maç başına 17.6 sayı ve 7.7 ribaunt ortalamalarıyla oynayan Jerry West, sezonlar ilerledikçe daha da iyi hale geldi. 1969-70 sezonunda 31.2 sayı ortalamasıyla ligin sayı kralı oldu. Sonraki sezon ise 9.7 asist ortalamasıyla asist kralıydı.

Jerry West, 14 senelik Los Angeles Lakers kariyeri boyunca takımını tam dokuz kez NBA finallerine çıkarttı. 1971-72 yılında şampiyonluğa ulaştı ancak maalesef bu finallerin sekizinden mağlubiyetle ayrıldı.

NBA efsanesi Jerry West, kariyeri boyunca 14 kez All-Star takımlarına seçildi. 12 kez NBA yılın beşlerine girme başarısı yakaladı. 5 kez de yılın en iyi savunma beşlerine seçildi. Böylece hem popüler, hem oyuna etki edebilen, hem de savunmasıyla da öne çıkan bir oyuncu olduğunu bizlere gösterdi.

Jerry West Kimdir (4)

Jerry West Hikayesi Nasıl Devam Etti?

Jerry West kariyerini tamamladıktan sonra farklı rollerle basketbol dünyasının içinde kalmaya devam etti. İlk olarak 1976'da Los Angeles Lakers'a koç olarak geri döndü. Sadece üç yıl koçluk yaptı ve bu üç yılda da play-off oynayan Los Angeles Lakers finallere kalma başarısı gösteremedi.

Sonrasında koçluk kariyerini sonlandıran Jerry West, yola yönetici olarak devam etme kararı aldı ve Los Angeles Lakers'in en önemli yöneticilerinden biri oldu. Özellikle oyuncu transfer etme, genç oyuncuları seçme ve ikna yeteneği sayesinde Los Angeles Lakers 1980'lerde büyük başarılara imza attı.

Jerry West Kimdir (2)

Jerry West 1995 yılında o dönem takımı Orlando Magic'den ayrılmak isteyen Shaquille O'Neal ile görüşmüş, kendisine "Burada onlarca efsane pivotun forması asılı. Senin forman da burada olacak." gibi efsane bir söz söyleyerek Shaq'i takıma katmıştır. Los Angeles Lakers sonrasında Shaquille O'Neal ve Kobe Bryant ile üç kez şampiyonluk yaşayacaktı.

Jerry West, 1960 yılında kapısından adım attığı Los Angeles Lakers'tan kırk sene sonra, 2000 yılında ayrıldı. İki yıl sonra Memphis Grizzlies'in yöneticisi olarak lige geri dönüş yaptı. Grizzlies kendisinin yönetici olduğu yıllarda tarihinin ilk başarılarını elde etti, play-off'a kaldı ve kendi galibiyet rekorunu kırdı.

2002-2008 arasında Grizzlies yöneticiliği, 2011-2017 arasında Golden State Warriors yöneticiliği görevinde bulunan Jerry West, 2017 yılında ise Los Angeles Clippers'a yönetici olarak geldi ve vefat edene kadar bu görevi sürdürdü.

Jerry West Öldü Mü, Ne Zaman Öldü?

NBA efsanesi Jerry West, 12 Haziran 2024 günü, Amerika Birleşik Devletleri saatine göre sabaha karşı hayatını kaybetti. Kendisinin ölüm haberi bizzat NBA resmi hesapları üstünden paylaşıldı.

Los Angeles Clippers tarafından yapılan açıklamada, "Basketbolun simgesi ve onu tanıyan herkesin dostu olan Jerry West, bu sabah 86 yaşında huzur içinde vefat etti. Eşi Karen da yanındaydı" ifadeleri yer aldı.

Jerry West Kimdir (3)

Jerry West, 86 yıllık uzun bir hayat yaşadı ve ismini basketbol tarihine, dünya spor tarihine ve spor yönetimi tarihine altın harflerle yazdırdı. Jerry West kimdir sorusuyla ilgili ilginç olan konu, NBA logosunda onun silüetinin olması. Peki neden, işte cevabı…

NBA Logosundaki Adam Kim, Jerry West Mi?

NBA logosunu hepimiz biliyoruz: mavi ve kırmızı bir zemin üstünde basketbol topu sürmekte olan beyaz bir silüet, sol altta da NBA yazısının bizzat kendisi. Hiç şüphesiz ki tarihin en ikonik logolarından birisi.

En çok sorulan sorulardan birisi, NBA logosundaki adamın kim olduğu. Bazıları gerçek bir oyuncu olup olmadığını soruyor, bazıları ise bir oyuncudan uyarlanıp uyarlanmadığını.

Jerry West Kimdir (5)

Bu sorunun cevabı basit: Jerry West NBA logo tasarımı yapılırken esinlenilen basketbolcu!

Kendisi döneminin en çevik oyuncularından birisiydi. En iyi asist yapanlardan biri olduğu gibi en iyi top sürenlerden de birisiydi. Bu da kendisine eşsiz bir estetik katıyordu.

Bu estetik duruşu sayesinde NBA logo tasarımında kendisini tercih etti. Jerry West'in logosu bugün bile kullanılmaya devam etmektedir. Zaman zaman kendisinin yerini Kobe Bryant veya Michael Jordan'ın alması istense bile bu istekler her zaman geri çevriliyor.

Basketbolcu Jerry West kimdir, neden öldü gibi sorularla beraber bu efsane ismin boyu da merak edilenler arasında. İşte detaylar…

Sokak hayvanlarına ötanazi öngören kanun teklifi görüşmeleri ertelendi Sokak hayvanlarına ötanazi öngören kanun teklifi görüşmeleri ertelendi

Jerry West Nba Logosu

Jerry West Boy Kaç?

Jerry West oyunculuk yıllarında point-guard, yani 1 numara oynardı. 1 numara oynayan oyuncuların çok uzun olması beklenmez, daha ziyade hızlı olmaları ve oyun zekalarıyla maçı yönlendirmeleri, liderlik etmeleri beklenir.

Jerry West boy olarak çok uzun değildi, kendisi yalnızca 1.90 boyundaydı. Buna rağmen bahsettiğimiz zeka özellikleriyle ciddi sayılar bulabiliyor ve asistleriyle oyunu yönlendiriyordu.