AMED -   İsrail, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'deki çatışmaların sona erdirilmesi için önerdiği 3 aşamalı ateşkeste cevap verdi.

Tel Aviv yönetimi İsrailli esirlerin teslim edilmesinin ardından savaşın bitmesini kabul etti.

Hizbullah hareketi, İsrail savaş uçağına füze fırlattı Hizbullah hareketi, İsrail savaş uçağına füze fırlattı

ABD Başkanı Joe Biden, dün İsrail'in Katar aracılığı ile Hamas'a sunduğu yeni üç aşamalı ateşkes teklifini dünyaya duyurmuştu.

"Hamas'sız bir Gazze" amaçladıklarını vurgulayan Biden, İsrail'in ateşkes masasına getirdiği 3 aşamalı teklifi açıklamıştı.

Biden, ilk aşamada İsrail ile Hamas arasında 6 haftalık ateşkesin sağlanacağını ikinci aşamada İsrail'in çıkarları korunarak tüm rehinelerin Hamas'ın elinden alınacağını üçüncü aşamada ise Gazze'nin yeniden inşasına başlanacağını ve Hamas'ın olmadığı güvenli bir Gazze sağlayacağını söyledi.

Hamas'ın olumlu baktığı teklife İsrail'den cevap geldi.

“Oybirliğiyle kabul edildi”

Tel Aviv yönetimi İsrailli esirlerin teslim edilmesinin ardından savaşın bitmesini kabul etti. Kan'ın haberine göre Biden'ın teklifi İsrail Askeri Konseyi'nde oybirliğiyle kabul edildi.

İsrail medyasında, İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, Biden'ın ateşkes teklifini görüşmek için İsrail Askeri Konseyi'ni acil toplantıya çağırdığını duyurdu.

Ateşkes teklifinin Netanyahu hükümeti tarafından kabul edildiğine ilişkin Gantz'tan açıklama geldi.

Gantz, "Biden'ın ateşkes teklifi, Savaş Kabinesi’nde oy birliğiyle kabul edildi." dedi.

Kaynak: Haber Merkezi