AMED -  Irak hükümetinden bir kaynak, Irak'ın Suriye ile Türkiye arasındaki arabuluculuk çabalarının başarılı olduğunu ve bu çabaların Bağdat'ta iki komşu ülkeden yetkililer arasında planlanan bir toplantıyla sonuçlandığını belirtti.

Irak medyasına demeç veren ismi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, Bağdat'ın önümüzdeki günlerdede, Irak Başbakanı Muhammed Şii el Sudani'nin iki ülkeyi uzlaştırma ve ilişkileri yeniden tesis etme girişimi kapsamında diyaloğu kolaylaştırmak amacıyla Suriyeli ve Türk yetkililer arasında bir toplantıya ev sahipliği yapacağını dile getirdi.

Yetkili, "El Sudani ve ekibi, açıklanmayan ikili temaslar ve görüşmeler yoluyla olumlu sonuçlar elde etti; hem Şam hem de Ankara, Bağdat'ın arabuluculuğunu önemli ölçüde kabul etti" dedi.

Hizbullah hareketi, İsrail savaş uçağına füze fırlattı Hizbullah hareketi, İsrail savaş uçağına füze fırlattı

Çarşamba günü erken saatlerde Başbakan El Sudani, ikili ilişkileri görüşmek üzere Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Sudani ofisinden yapılan açıklamada, çağrının terörle ve diğer güvenlik sorunlarıyla mücadele için güvenlik koordinasyonuna yönelik olduğu belirtildi.

Liderler, karşılıklı yarar ve büyüme için ortaklıklarını güçlendirmenin önemini vurguladılar.

Açıklamada, liderlerin Filistin halkının acılarına son vermek için birleşik bir "Arap, İslam ve uluslararası duruşa" ihtiyaç duyulduğunun vurgulandığı belirtildi.

Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkiler, Suriye'de rejim değişikliği talebiyle kitlesel protestoların yaşandığı 2010 yılındaki "Arap Baharı"ndan bu yana gergin durumda. Türkiye, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki protestoları destekledi. 2013'te Erdoğan, Suriye Devlet Başkanı Esad'ı Twitter'da (şu anda X) tehdit ederek yüksek sivil ölümlerini kınayıp intikam sözü verdiğinde gerilim tırmandı.

Kaynak: peyamakurd