AMED TIMES -  Bağ-Kur'lu küçük esnaf, EYT düzenlemesinin ardından prim gün sayısının SSK'lı çalışanlarla eşitlenmesini bekliyor. 5 yıl erken emeklilik imkanı sunan ve 1 milyon kişinin faydalanması öngörülen düzenlemede hangi şartlar geçerli?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, BAĞ-KUR'luların prim gün sayısının 7200'e düşürülmesi yönünde çalışmaların yapıldığını duyurdu. Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş ise, 2023 yılında yaklaşık 1 milyon 850 bin kişinin EYT kapsamında emekli olduğunu belirtti ve bu yıl içinde SSK'lılardan 500 bin kişinin daha EYT'den emekli olacağını öngördü.

Karakaş, "BAĞ- KUR prim eşitleme çalışmaları da devam ediyor. 9 bin prim günü fazla olanların prim gün sayısının 7200'e düşürülmesi için hazırlıklar tamamlandı, taslak Meclis'e sunulacak" dedi.

Karakaş'ın açıklamalarına göre, ev kadınları için de erken emeklilik imkanları üzerinde çalışmalar yapılıyor. Çocuk sayısına göre daha az prim ödeyerek emekli olma fırsatı sunulması planlanıyor.

Zara Maaşları 2024: (GÜNCEL) Part Time, Kasiyer, Müdür, Satış Danışmanı Zara Maaşları 2024: (GÜNCEL) Part Time, Kasiyer, Müdür, Satış Danışmanı

Öte yandan, prim gün sayısına göre emekli maaşlarının artırılması gerektiğine dikkat çeken Karakaş, "Örneğin, 3600 gün prim ödeyene 10 bin TL, 10 bin 80 gün prim ödeyene de 10 bin TL ödeme yapılıyor. Ancak bu durum, maaşın eksik ödenmesine yol açabiliyor. Gün sayısı daha fazla olanların maaşlarının da buna göre düzenlenmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bu gelişmeler, emeklilik reformları ve emeklilerin haklarına yönelik yeni düzenlemelerin önemli bir parçasını oluşturuyor.

Kaynak: Haber Merkezi