İnsanoğlunun gelişiminde kendisine kalacak bir yer bulabilmesi büyük bir rol oynar. İlk olarak mağaralarda, sonrasında kerpiç evlerde, sonrasında ahşap evlerde yaşayan insanlar, artık yüksek binalarda yaşıyorlar. Dolayısıyla bu binaları tasarlayan mimarlar ve binaların içlerini tasarlayan iç mimarlar büyük önem taşıyorlar. Pek çok genç de bu mesleklere yöneliyor "nasıl mimar olunur" veya "iç mimar maaşları" ne kadar gibi sorularla bize geliyorlar.

İç mimarlık son dönemde apayrı önem kazanmış bir meslek. Modern dünyada hepimiz estetiğe büyük önem veriyoruz. Dolayısıyla evlerimizin hem dışının, hem içinin olabildiğince güzel görünmesini istiyoruz. Bu konuda da iç mimarlara sık sık başvuruyoruz.

Peki iç mimar maaşı 2024 yılında ne kadar? İç mimarlar ne iş yapar? Nasıl mimar olabiliriz ve mimarlık bölümü için kaç puan almalıyız? Tüm bu detayları sizler için derledik.

İç Mimarlar Ne Yapar, İç Mimar Nedir?

Vikipedi tanımı ile iç mimarlık, bir mimari mekanın içinde, kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten meslek dalıdır.

Esasen bir sanat dalı olarak da tanımlanabilir iç mimarlık. Bunun en büyük sebebi, iç mimarların tasarımlarında sadece kullanış değil, estetik kaygı da güderek çalışmalarıdır.

EURO 2024 coşkusu online alışverişte rekor kırdırdı EURO 2024 coşkusu online alışverişte rekor kırdırdı

Iç Mimar Maaşları (11)

İç mimar ne yapar peki tam olarak? İç mimar, binanın tasarım aşamasının tamamında mimar ile ortak çalışır, kendi taleplerini iletir ve projenin belli bir bağlamda ilerlemesini sağlar.

İç mimar ne yapar sorusunun cevabını birkaç madde olarak özetleyelim:

 • Müşteri ile Görüşme
 • Tasarım Planları Hazırlama
 • Malzeme ve Mobilya Seçimi
 • Proje Yönetimi
 • Yerinde Denetim
 • Aydınlatma ve Elektrik Planları
 • Ergonomi ve Güvenlik
 • Sanatsal ve Dekoratif Öğeler
 • Sürdürülebilir Tasarım
 • Müşteri İletişimi

Yeni Mezun İç Mimar Maaşları

Üniversite eğitimini tamamlamış ve mesleğe yeni başlayan iç mimarların ilk sorduğu soru "iç mimar maaşı ne kadar" oluyor.

Yeni mezun iç mimarların maaşları çoğunlukla asgari ücret seviyesinden başlıyor ve zaman içinde yükseliyor. Yeni mezun iç mimar maaşları işe girilen büroya, mezun olunan okula vesaire göre değişebilir.

Iç Mimar Maaşları (12)

Ülkelere göre yeni mezun iç mimar maaşları şu şekilde:

 • Türkiye: Yeni mezun iç mimar maaşları aylık 18.000 TL - 32.000 TL bandında değişmektedir. 
 • ABD: Yeni mezun iç mimar maaşları yıllık 40.000 dolar - 50.000 dolar bandında değişmektedir. 
 • Avrupa: Yeni mezun iç mimar maaşları yıllık 25.000 euro - 35.000 euro bandında değişmektedir.

Belediye İç Mimar Maaşları

Kendi peyzaj faaliyetlerini yürüten ve zaman zaman kendine ait binalar yaptıran belediyeler, bu binaların iç tasarımı için iç mimarlardan faydalanmaktadır.

Belediye çalışanlarının maaşları bizzat Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odası tarafından korunmaktadır. Bu nedenle özel sektöre göre belediyelerin verdiği maaşlar daha yüksek seviyededir.

 • Türkiye'de belediye iç mimar maaşları 44.230 TL - 49.000 TL seviyesi arasında değişkenlik göstermektedir.

IKEA ve Özel Sektörde Çalışan İç Mimar Maaşları

Sadece bir mobilya mağazası olmayan, aynı zamanda iç mimarlık hizmeti de veren IKEA, bu hizmetiyle dünyada tek diyebileceğimiz bir statüye sahip.

Iç Mimar Maaşları (10)

Müşterilerinin satın aldığı özel odaların veya mobilyaların kurulumlarını danışmanlık hizmeti de vererek gerçekleştiren IKEA, iç mimarlarına iyi rakamlar ödemekte.

 • IKEA iç mimar maaşları, 17.000 TL-35.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Yurtdışında Çalışan İç Mimar Maaşları

İç mimarlığın anavatanı, modern sanatın da anavatanı diyebileceğimiz Amerika Birleşik Devletleri. Meslek buradan Avrupa'ya, oradan da tüm dünyaya taşındı.

Şu anda iç mimarlık biraz lüks bir meslek konumunda. Dolayısıyla yurtdışında iç mimarların dolgun maaşlar aldıklarını söyleyebiliriz.

Ülke ülke ufak bir derleme yapmak gerekirse, yurtdışı iç mimar maaşları şu şekilde:

 • ABD: İç mimar maaşları yıllık 50.000 dolar - 90.000 dolar bandındadır.
 • Kanada: İç mimar maaşları 45.000 dolar - 75.000 dolar bandındadır.
 • Avrupa: İç mimar maaşları 30.000 euro - 60.000 euro bandındadır.
 • Orta Doğu: Dubai ve Abu Dhabi gibi lüks şehirlerde iç mimar maaşları 60.000 dolar - 100.000 dolar bandındadır.

En Düşük ve En Yüksek Maaşlar

İç mimar maaşlarının çalışılan büro, alınan projeler, üstlenilen proje sayısı, çalışma saatleri ve mezun olunan okullar gibi faktörlere göre değişim gösterdiğini söylemiştik.

Iç Mimar Maaşları (8)

Dolayısıyla belli bir taban maaş, belli bir tavan maaş da bulunuyor.

 • Türkiye'de an itibariyle en düşük iç mimar maaşı ortalama 27.000 TL seviyesinde. En yüksek iç mimar maaşı ise ortalama 75.000 TL seviyesinde.

Nasıl İç Mimar Olunur, Mimar Olmak İçin Kaç Puan Gerekir?

İç mimar olmak için ilk olarak bu işin okulunu okumanız, yani üniversite eğitimini tamamlayarak diplomanızı almanız gerekmektedir.

Mimarlık en yüksek sayısal alan bölümlerinden birisidir. İç mimarlık puanları ise nispeten daha düşüktür. Bu nedenle de sıkça tercih edilmektedir. Türkiye'de pek çok üniversitenin iç mimarlık bölümü bulunmaktadır. Dolayısıyla iç mimar olmak isteyenler için üniversite tercihi yapmak hiç de zor bir iş değil.

Geçen yıl en düşük iç mimarlık puanı 195, en yüksek iç mimar puanı ise 435 idi. Dolayısıyla iç mimarlık bölümünün puanları da oldukça uygun.

Ancak uyaralım, iyi bir üniversitede iç mimarlık eğitimi için, iç mimar olmak için kaç puan gerekir sorusunun cevabı en az 400.

Editör: Esra Editor