AMED - Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca, yeni atamalar ve görev yerleri açıklandı.

HSK adli ve idari yargı 2024 yılı ana kararnamesini açıkladı. Adli yargıdan 4 bin 9 hakim ve savcının görev yeri değişikliği talebi karara bağlandı.

HSK'nin yargı kararnamesinde, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayetine ilişkin soruşturmayı yürütürken görevden alınan Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Durdu Özer, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcılığı'na atanarak 'bölge savcısı' oldu.

Gazeteci Alican Uludağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda yaşanan görevden alma olayıyla ilgili şu paylaşımı yaptı:

Emekliler için beklenen kritik toplantı bugün Ankara'da! Emekliler için beklenen kritik toplantı bugün Ankara'da!

"Kulis bilgisi doğru çıktı. Sinan Ateş cinayetinin üzerine gittiği için görevden alınan Başsavcı Vekili Durdu Özer, şimdi de Ankara Adliyesi'nden uzaklaştırıldı."

Sinan Ateş dosyasında alınan savcı Durmuş Ali Kaya Diyarbakır’a atandı 

Alican Uludağ yaptığı bir diğer paylaşımda, Sinan Ateş cinayetinin üzerine gittiği için görevden alınan Başsavcı Vekili Durdu Özer ile birlikte dosyadan alınan bir diğer savcı olan Durmuş Ali Kaya'nın ise Ankara'dan Diyarbakır Çınar Savcılığı'na atandığı bilgisini verdi.

Cephaneliğini sergileyen Tabur’a da Tenzili rütbe 

Cephanelik sergileyen Oktay Tabur tenzili rütbe ile Karşıyaka Hakimliği'ne atandı.

İzmir Adliyesi’nde bulunan ‘dinlenme odası’nda cephaneliğini sergilediği fotoğraflarla gündem olan Oktay Tabur, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı tenzili rütbe ile Karşıyaka Hakimliği'ne atandı.
 

Bakan Tunç duyurdu 
Adelet Bakanı Yılmaz Tunç yaptığı paylaşımda, "Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Adli ve İdari Yargı 2024 Yılı Ana Kararnamesi çalışmalarını tamamladık.Kararname, HSK internet sitemizde (http://hsk.gov.tr) birazdan yayımlanacak.

Yeni görev yerlerine atanan hâkim ve Cumhuriyet savcılarımıza adaletin tecellisi yolunda başarılar diliyorum. Kararname, hakim ve savcılarımız ile aileleri, yargı camiamız ve ülkemiz için hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

Kaynak: 12 punto