Yılmaz Özdil’den Özgür Özel'e sert yanıt: Sana bu iftiranı yedireceğim Yılmaz Özdil’den Özgür Özel'e sert yanıt: Sana bu iftiranı yedireceğim

AMED -  26 Mayıs’ta Hakkâri’ye ziyarete giden bir yurttaşın cep telefonuna gönderilen kısa mesajda “Hakkâri Valisi/Belediye Başkan V.” sıfatlarının yer alması kayyım atamaya bu tarihte mi karar verildi sorusunu gündeme getirdi. 

Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınması ve yerine Hakkâri Valisi Ali Çelik'in kayyım olarak atanması, İçişleri Bakanlığı'nın 3 Haziran'da aldığı bir karar olarak duyuruldu. Fakat bu kararın önceden alınıp alınmadığıyla ilgili tartışmalar, Hakkâri Belediyesi tarafından 26 Mayıs'ta Hakkâri’ye ziyarete giden bir yurttaşa gönderilen kısa mesajın ortaya çıkmasıyla alevlendi.

Kayyım öncesi Belediyeden gelen mesaj şaşırttı

26 Mayıs’ta Hakkâri’ye yakınlarını ziyarete giden bir yurttaşın cep telefonuna Türk Telekom operatörü üzerinden gönderilen mesajda, Hakkâri Valisi Ali Çelik’in aynı zamanda Hakkâri Belediye Başkan Vekili olarak görev yaptığını belirten şu ifadelere yer verildi:

“Dağların şehri, misafirliğin ve sevginin merkezi serhat şehrimiz Hakkâri’mize hoş geldiniz, Ali Çelik Vali/Belediye Başkan V.”

Bu mesajın gönderildiği tarihte 3 Nisan tarihinde İlçe Seçim Kurulundan mazbatasını alarak göreve başlamış olan DEM Partili Mehmet Sıddık Akış, halen resmi olarak Hakkâri Belediyesi Başkanı olarak görevine devam etmekteydi. Türk Telekom’un neden bu şekilde bir kısa mesaj gönderdiği, mesajın yanlışlıkla mı gönderildiği şu ana kadar anlaşılamadı.

Amedtımes-219

İçişleri Bakanlığı kararı ile dün (3 Haziran) DEM Partili Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış görevden uzaklaştırıldı ve yerine Hakkâri Valisi Ali Çelik kayyım olarak atanmıştı.

Tepkilere neden olan kararın ardından 26 Mayıs’ta gönderilen mesajda akıllara “kayyım atanma kararı önceden mi alınmıştı?” sorusunu getirdi.

Mehmet Sıddık Akış 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde oyların %48,39 alarak belediye başkanı seçilmişti.

Kaynak: AMED TIMES