AMED -  Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın gözaltına alınmasına ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanmasına ilişkin baro ve siyasilerden tepki geldi.

Diyarbakır Baro’nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı: "Bugün Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış, sabah saatlerinde gözaltına alınmış, belediye hizmet binası kolluk tarafından ablukaya alınmış, İçişleri Bakanlığı kararı ile kayyum atama kararı verilmiştir. Bugün alınan bu karar ile seçmen iradesine karşı kayyum atanmıştır.  Seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkının demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz.  Seçmen iradesine, seçme ve seçilme hakkına saygı gösterilerek, Hakkari Belediyesi Eş Başkanının derhal göreve iade edilmesini bekliyoruz."

Hakkari Barosu: Sivil darbedir

Hakkari Barosu ise yaptığı açıklama, “Seçim ve onun tezahürü olan halk iradesinin, idari bir karar ile ortadan kaldırılması en hafif deyimiyle “sivil darbedir”. Halk iradesine karşı gerçekleştirilen bu darbe, Türkiye’nin demokrasisine bir yarar sağlamayacaktır. Seçmen iradesine, seçme ve seçilme hakkına saygı gösterilerek, Hakkari Belediyesi Eş Başkanının derhal göreve iade edilmesi gerekmektedir” dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Tanal: Hukuksuzluktur, siyasi hamledir

CHP Urfa Milletvekili Mahmut Tanal, Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden alınmasının siyasi olduğunu vurguladı. Tanal, 31 Mart öncesinde Akış’ın aday olmasının önüne bir engel çıkarılmadığını hatırlatarak, bugün herhangi bir mahkumiyet olmadan görevden alınması için “Bu hukuksuzluktur, siyasi hamledir” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Bekaroğlu: Siz kimsiniz ve ne yapıyorsunuz?”

Mehmet Ali Birand'ın eşinden 'yangın' eleştirisi! Mehmet Ali Birand'ın eşinden 'yangın' eleştirisi!

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da seçilmiş Eş Başkan Akış hakkında kesinleşmiş mahkumiyet olsa bile yerine gelecek ismi belediye meclisi üyelerinin seçmesi gerektiğini vurguladı:

“Yapmayın, etmeyin, bu ülkeyi, bu halkı bölmeyin! Bilmiyorum, Başkan belki de bir suç işledi; buna mahkeme karar verir. (Gerçi Demliler için bu kararlar da inandırıcı değil ya…), eğer Başkan’ın mahkumiyeti kesinleşirse seçilmiş meclis üyeleri yerine yeni Başkanı seçer. Niçin bu normal prosedürü Kürtler söz konusu olduğu zaman işletmiyorsunuz? Siz, siz bütün bu işleri yapanlar, siz kimsiniz ve ne yapıyorsunuz?”

EMEP: Tek adam rejimi Van’da tutunamayınca hedef Hakkari oldu

Emek Partisi’nden yapılan açıklamada da kayyım kararına tepki gösterilerek şu ifadeler kullanıldı: “Tek adam iktidarı, sandıkta kaybettiği kentlerde, sahip olduğu devlet imkanlarını hukuksuzca kullanarak irade gaspı yoluna gitme tutumunu Van’da hayata geçirmeye başaramayınca, bu kez Hakkâri Belediyesi’ne kayyım atama yoluna gitti.

Önce tek başına iktidar olma gücünü, ardından da birinci parti konumunu yitiren tek adam tek partinin kayyım kararı sadece Hakkari halkının değil, tüm Türkiye halklarının iradesine yönelik bir saldırıdır.

Kaynak: Haber Merkezi