AMED TIMES - Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki ekili alanlarda Cuma günü çıkan yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükselirken yüzlerce hayvan telef olmuştu. Yangınla ilgili Amed Times'e açıklama yapan HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanı Zeynul Abidin Gülsever 1985 yılından beri elektrik tellerinin onarımı yapılmadığı ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Amedtımes Hüdapar1
Gülsever: "Teller 1985 yılından kalma çürümüş haldeydi"
Gülsever, elektrik tellerinin 30 yıldan beri onarımının yapılmadığını ve köylünün fatura ödeyemeyince hemen elektriğinin kesildiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi: "Köksalan merkezdi ama aslında Düzova'da da yerleşim vardı. Orası afet bölgesi ilan edilmemiş ama büyük bir hasar gördü. 1985'ten kalma, rahmetli Turgut Özal döneminde kurulan elektrik telleri var; hem bakır hem de çürümüş, birbirine bağlamışlar. Bu olacak iş değil, bu kabul edilecek bir durum değil. Elektrik faturasını ödemeyince köylünün elektriğini hemen kesiyorsunuz ama 7 yılda bir onarım çalışması yapmanız gerekirken hiç yapılmamış. 1985'ten bugüne kadar, 30 yıldan fazla süredir bu şekilde."


"Köylünün gözü helikopter arıyordu ama helikopter yoktu"
Yangın esnasında hükümet ile belediyeler arasındaki koordinasyon eksikliğine de dikkat çeken Gülsever, şunları ekledi: "Bizim amacımız kimseyi karalamak değil ama biz de olay yerine ilk gittiğimizde vatandaşlar oradaydı ama uçak, helikopter yoktu. Köylünün gözü helikopteri arıyordu ama helikopter yoktu ortada. Daha önceden keşif yapılmadı gibi laflarla ortaya koydular. Ama o helikopterlerin oraya inmesi gerekiyordu. 

Diyarbakır’da otel ve kafeye yapılan saldırıda 3 şüpheli gözaltına alındı Diyarbakır’da otel ve kafeye yapılan saldırıda 3 şüpheli gözaltına alındı


"Belediyeler, mülkü amirler sınıfta kaldı"
Gülsever, Belediye ile mülkü amirlerin sınıfta kaldığını ifade ederek şu ifadeleri kullandı: "Belediyeler'de öbür tarafı suçlayıp kendilerini aklamaya çalıştı, hiçbir itfaiye yoktu orada, koskoca Diyarbakır Büyükşehir, Mardin Büyükşehir ve çevre illerin hepsinin belediyeleri ve ilçelerin yarım saatlik bir saatlik mesafede olan itfaiyelerin  hiçbiri yoktu. Bu kabul edilemez. Belediyeler sınıfta kaldı, mülkü amirler sınıfta kaldı bu konuda. Kasıt var mı yok mu onu bilemem ama o halkı o halde bıraktılar. Askeriyeler, vatandaşlar canhıraç bir şekilde söndürmeye çalıştı ama mümkün değildi o rüzgarla sadece helikopterle aşağıdan da itfaiyelerle söndürülmeliydi.


Gülsever, son olarak yetkililerin bu konuda dikkatli olmaları ve gerekli önlemleri almaları gerektiğini belirtti. 

A M E D T I M E S-64

Kaynak: AMED TIMES