AMED- Abdülmecid Yılmaz, Amed Times'a yaptığı değerlendirmede, Engelsiz Bileşenler Federasyonû ve diğer kurumlarla engelli vatandaşların haklarını kullanması için mücadele verdiklerini hatırlarttı ve son olarak 'Görme Engellilerin' yalnız oy kullanabilmesi yani 'gizli oy' kullanma hakkından faydalanması için varolan eksiklerin ve engellerin kaldırılması için talepte bulunduklarını belirtti. Bu talepleri yerine gelmediği için Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna 13 ay önce  'hak ihlali' olduğu ile ilgili yaptıkları başvuruya da geç cevap verilmesini şu ifadelerle eleştirdi.  

"Görme engelli seçmenlerin bağımsız oy kullanması için YSK tarafından üretilen şablonların bağımsız ve erişilebilir oy kullanmayı sağlamadığı iddiasıyla 13 ay önce@tihek_kurumsal'a yaptığım ayrımcılık başvurusu hakkında nihayet karar çıkmış. Başvurumdan 9 ay sonra yerel seçimlerin olacağı belli olduğu ve YSK görüşü dosyaya bir yıl önce girdiği halde, aman gündem olmasın mantığıyla kararı bekletmekte gösterdikleri özen için Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulunu tebrik ediyorum.

YSK ile karşıkarşıya gelmemek için böyle karar verildi

Yusuf Atala kimdir? Yusuf Atala neden gözaltına alındı? Yusuf Atala kimdir? Yusuf Atala neden gözaltına alındı?

İlgili başvurumu yaklaşık bir yıl beklettikten sonra, yüksek Seçim kurulunu karşılarına almamak amacıyla ihlal yok dememek için, kabul edilemezlik kararı vermişler.

Aslında açıkça bir ihlalin olduğunu kendileri de bildikleri halde, eşitlik kurumu olma vasıfları taşımak istemedikleri için olumlu bir karar vermeye cesaret edememişler. Şimdi başvuru sürecindeki bu büyük başarılarını bilgi notu olarak@Ganhri1 göndereceğim. Ülkemiz hariç, hangi eşitlik veya ayrımcılıkla mücadele alanında faaliyet yürüten kurumlara başvurursanız başvurun bu konuyla ilgili muhakkak ayrımcılık ve ihlal olduğuna karar verecektir. Mücadeleme, konuyu BM Engelli Hakları Komitesi@UNTreatyBodies önüne taşıyarak devam edeceğim.

Seçme ve seçilme hakkına ilişkin ihlallerde Türkiye'deki mekanizmaların ne kadar etkisiz olduğu uluslararası mekanizmalar önünde ortaya çıkacaktır." 

Muhabir: Sıddık Eren